hareket.gen.tr https://www.hareket.gen.tr Hareket, Hareket Türleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, hareket.gen.tr Wed, 17 May 2017 00:00:00 +0000 Mon, 27 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Evde Egzersiz Hareketleri Göbek Eritme https://www.hareket.gen.tr/evde-egzersiz-hareketleri-gobek-eritme.html Sun, 09 Sep 2018 03:36:38 +0000 Evde Egzersiz Hareketleri Göbek Eritme; Bildiğiniz üzere göbek yağlarımızı eritmek için normalden  fazla çaba göstermemiz gerekir. Kilo sorunu olan pek çok insanın en çok yağlanan vücut kısmı karın bölgesidir. B
Evde Egzersiz Hareketleri Göbek Eritme; Bildiğiniz üzere göbek yağlarımızı eritmek için normalden  fazla çaba göstermemiz gerekir. Kilo sorunu olan pek çok insanın en çok yağlanan vücut kısmı karın bölgesidir. Bölge olarakta bedenin tam  orta kısmında yer aldığı için kişiyi olduğundan daha fazla gösterir. Göbek yağları birçok insanda bulunmakta ve insanların yaşam standartlarını oldukça etkilenmektedir. Bu bölgedeki kaslar, belli birkaç hareketle çalıştığından göbek bölgesinde ki yağlanma fazlaca görülmekte ve hemen göze çarpmaktadır. Gündelik olarak yaptığımız hareketlerin pekçoğu  yalnızca, kol bacak vede  kalçaları çalıştırmaktadır. Karın bölgesi içinse belirli hareketler yapmak gerekir. Pekçok yağlanma sorunu yaşayan insan için karın bölgesinin eritilmesi vede inceltilmesi  oldukça zorlu bir süreçtir. Karın bölgesi yağlarının ertilmesi içinse belli bazı hareketlerin yapılması  gerekir. Bunun için insanların denemiş olduğu çeşitli çalışmaların olduğunu biliyoruz. Ancak bu yöntemleri uygularken doğru sonuçlar almak güçleşebilir. Göbek eritmek için birhayli çaba harcayıp  göbek yağlarımızı eritsek bile, çalışmalara vereceğimiz en kısa bir ara bile göbek bölgesinin yeniden yağlanmasına sebep olacaktır. Bu sebeple önemli olan nokta göbek eritmek için spora ara vermeden devam etmektir.  Öncelikle vurgulamak gerekir ki; bu hareketleri  programlı vede disiplinli  bir şekilde uygulamanız, iyi sonuçlar alabilmeniz için çok önemlidir.

Göbek Eritmek İçin Karın Bölgesi Egzersiz Hareketleri;

Mekik:  Bu ilk hareket hepinizin aşina olduğu bir egzersizdir. Yere yumuşak dokulu bir materyal serin ve üzerine sırt üstü uzanın. Bu pozisyonu aldıktan sonra öne doğru bükülün. Bu hareketi daha rahat yapabilmek  için dizlerinizi bükebilirsiniz. Kafanızı ise dizlerinize kadar kaldırmanıza gerek yoktur. Dikkat etmeniz gereken karın kaslarınızın çalıştığını hissedecek kadar bükülmenizdir. Bunu zaten anlarsınız karın kaslarınız sızlama şeklinde ağrı yapacaktır. Yapabildiğiniz tekrar sayısı ile 3 set yapın.

Bacak Kaldırma: Yere sırt üstü şekilde uzanın ve kollarınızı da yanlara düz şekilde uzatın. Daha sonra bacaklarınızı  dümdüz bir şekil yukarı kaldırarak bu şekilde iki saniye kadar bekletin ve daha  sonra bacaklarınızı yavaşça indirin. Bu hareketi yaparken dikkat etmeniz gereken bacaklarınızın yere dik olmasıdır. Yapabildiğiniz tekrar sayısı ile 3 set hareketi yapın.

Karın Çevirme: Göbek eritmek için yapacağınız 3. harekette çok etkilidir. Yere yüzüstü pozisyonda uzanın ve dizlerinizi kıvırın. Bu pozisyondayken  öne doğru bükülün. Karın kaslarınız kasılacaktır bu kasılma olduğu zaman, bir sağa bir sola şeklinde üst bedeninizi çevirin, vücudunuza esneyebildiği kadar  izin verip esnetin. Yapabildiğiniz  tekrar sayısıyla 3 set bu  hareketi uygulayın.

Ters Mekik: Yere yüzüstü pozisyonda uzanın ve elleriniz ensenizde kavuşmasını sağlayın. Bu aşamadan sonra üst bedeninizi arkaya doğru bükebildiğiniz derecede bükün. Bunu yaparken belinizi çok fazla zorlamayıp incitmemeye dikkat edin. 20 tekrar sayısıyla 4 set yapın ve hareketi bu şekilde bitirin.

Bacak Çekme: Göbek eritme egzersizlerinde son kez ve yeniden alt karın bölgenizi çalıştırmak için yere sırt üstü şekilde uzanın. Bundan sonra dizlerinizi karnınıza kadar çekin ve bükülebildiğiniz kadar bükülmeye çalışın. Tekrardan dizlerinizi ileriye doğru uzatın ancak  hareket süresince yere koymayın. Yapabildiğiniz tekrar sayısı kadar 3 set yapın ve çalışmayı tamamlamış olun

]]>
Bacak İnceltme Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/bacak-inceltme-hareketleri.html Sun, 09 Sep 2018 13:21:53 +0000 Bacak İnceltme Hareketleri; Artık günümüzde bayanlar tayt,  mini etek gibi kıyafetleri sıklıkla giyindiklerinden  dolayı bacak inceltme büyük ölçüde  önem kazanmaya başlamıştır. Bildiğiniz üzere Bacak İnceltme Hareketleri; Artık günümüzde bayanlar tayt,  mini etek gibi kıyafetleri sıklıkla giyindiklerinden  dolayı bacak inceltme büyük ölçüde  önem kazanmaya başlamıştır. Bildiğiniz üzere  kot pantolon üzerine giyilen uzun çizmeler de son zamanların modasıdır. Ancak  bacaklarınız çok kalınsa ise çizmeler üzerinizde çokta estetik durmaz. Piyasada satılmakta olan egzersiz aletlerine çok para vermek yerine evde yada ofiste günde 15-20 dakika yapacağınız  basit egzersizler ile bacak ve baldır bölgelerinizi inceltmek, eritmek mümkün olacaktır. Şimdi sizlere birbirinden değişik bacak inceltme hareketlerini vereceğiz. Bunları yaparken ihtiyacınız olan tek alet  standart bir sandalye olacak.

Ön Bacak İnceltme Hareketleri:

Ön bacak ve kalça bölümünü inceltmek ve eritmek için bu egzersizi yapacağız. Egzersize başlamak için pozisyonu alalım. Öncelikle sandalyenin önüne geçin ve kollarınızı dik şekilde karşıya uzatın. Ardından dizlerinizi hafifçe bükerek kalçanızın sandalyeye hafif bir şekilde temas etmesini sağlayın, daha sonra biraz yukarı kalkıp yeniden aynı hareketi yapın. Bu egzersize başladığınız ilk dönemlerde 15 tekrar ile 3 sete bölün, yani her sette bu hareketi  5 kez yapın.

Arka Bacak Eritme Yöntemleri:

Bu hareketi yaparken dizleri çekip savurma hareketi yaptığınız için arka bacak inceltmeniz dışında bununla beraber beliniz de incelmeye başlayacak. İlk olarak  yere kalın bir kitap yada varsa tahta koyun. Öncelikle sağ bacağınız yere bıraktığınız malzemenin üzerinde iken  sol bacağınız da boşta dursun. Sol dizinizi çekebildiğiniz kadar yukarıya doğru  çekin ve nefesinizi  verirken aynı anda dizinizi de yavaş yavaş indirin. Ardından sol bacağınızı gergin olacak şekilde tutup geriye doğru atarak eski pozisyonunuza geri gelmiş olun.  Bu arka bacak inceltme hareketlerini  her bacağınız için 5’er kez tekrarlayın.

Yan Bacak Yağları Eritme İnceltme Hareketleri:

Oldukça  basit olan bu  hareket ile yan bacak ve kalça bölgenizdeki fazlalıkları kolay bir şekilde eritebilirsiniz. Bir önceki egzersizde anlattığımız  gibi yere kalın bir kitap koyun. Sağ ayağınızla kitaba basarken sol bacağınız boşta duracak. Sağ dizinizi hafifçe eğerek sol bacağınızı yanlara doğru ne kadar açabiliyosan açın. Bu şekilde 10 tekrar yaptıktan sonra ayak değişerek  işlemin aynısını sağ bacağınız için de uygulayın. Aynı şekilde bu bacak hareketini de her gün düzenli bir şekilde  yapmaya özen gösterirseniz yan bacaklarınızdaki yağlardan da  kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Üst Bacak İncelten Egzersizler;

Üst bacak ve bununla beraber kalçanızı da yine sandalyeden doğrulma hareketi ile inceltmeniz mümkün olacaktır. Harekete başlamak için sandalyeye oturun ve kollarınızı dik bir şekilde karşı doğru uzatın. Ardından sağ bacağı hafifçe kaldırıp sandalyeden azıcık olacak  şekilde kalkın ve oturun. Daha sonra sol üst bacağa da aynı işlemi yapmak için bacak değiştirin. Bu hareketi 5’er kere tekrar edip dinlenin ve toplam olarak 15 kez yapın.

Baldır ve Ön Bacaktaki Yağları İnceltme Hareketleri;

Öncelikle  sandalyede normal şekilde oturun ve kollarınızı dik şekilde karşıya  uzatın, sağ ayağınızı ise sol dizinizin üzerine atarak bu şekilde  bekleyin. Ardından  sandalyeden hafifçe doğrulmayı çabalayın ve yeniden  oturun. Bu  hareketi 10 defa yaptıktan sonra diğer bacağa aynı işlemi yaparak tekrarlayın. Baldır vede ön bacaklarınızdaki fazla kilolardan kurtulup incelmek için bu egzersizleri düzenli bir şekilde yapmaya özen gösterin.

Ön ve Arka Bacağı İnceltme Yöntemleri;

Yapacağınız bu egzersiz ile ön, arka bacak, bel bölgesi ve kalçanız olmak üzere birden çok bölgeyi rahatlıkla inceletebilirsiniz. Egzersizi yapmak için ilk işlem olarak sandalyenin önünde elleriniz belinizde bu pozisyonda bekleyin. Sağ ayağınız ile sandalyeye adımı]]> Fizik Kuvvet Ve Hareket https://www.hareket.gen.tr/fizik-kuvvet-ve-hareket.html Mon, 10 Sep 2018 02:16:57 +0000 Fizik Kuvvet ve Hareket, birbirine bağlı terimlerdir. Şöyle ki; hareketin gerçekleşmesi için kuvvet şarttır. Ama kuvvet için hareket şart değildir. Kuvvet ve hareket günlük hayatta karşımıza çıkmaktadır. Mesela çocuğ Fizik Kuvvet ve Hareket, birbirine bağlı terimlerdir. Şöyle ki; hareketin gerçekleşmesi için kuvvet şarttır. Ama kuvvet için hareket şart değildir. Kuvvet ve hareket günlük hayatta karşımıza çıkmaktadır. Mesela çocuğun topa vurması. Topa vurmak için ayağıyla bir kuvvet uygular. Top böylece sabit kalmaz hareket eder. İşte kuvvet çocuğun ayağıyla vurması, hareket ise topun yerinden hareket etmesidir. 


Fizik kuvvet, sabit bir cismi harekete hazırlayan, hareket halindeki cismi durduran, cismin hızını veya yönünü değiştiren, cisimlerin​ biçiminde de değişiklik meydana getirebilen etkiye kuvvet denilmektedir. Dinamometre ile ölçülüp SI birimi Newton olarak karşımıza çıkmaktadır. Fizikte Kuvvet sembolü F ile belirtilmiştir. 1 kg-kuvvet 9,8 Newton olarak belirtilmiştir. Bileşke kuvvet, bir cisme etki eden toplam kuvvete denilmektedir. Fizikte R harfi ile temsil edilmiştir. Aynı doğrultuda kuvvetlerin bileşkesinde kuvvet yönleri aynı ise R = F1+F2 formülü ile bulunur. Ama kuvvet yönleri farklı ise R = F1-F2 formülü ile bulunmaktadır. 

Hareket, bir cismin sabit bir noktaya göre durum veya yerinin değişimidir. Yörünge, bir cismin hareket esnasında izlediği yola denilir. Konum, bir cismin sabit bir noktaya göre vektörel uzaklığına denilmektedir. Yer değiştirme, bir cismin iki konum arasındaki uzaklığı ifade eden terimdir. Hız, bir cismin birim zamandaki yer değiştirme miktarıdır. Ani Hız, Hareket eden bir cismin herhangi bir andaki hızına denir. 

Yörüngelerine göre hareket çeşitleri 
 • Doğrusal Hareket, bir cismin bir doğru üzerinde konum değiştiren cismin hareketine denilmektedir. 
 • Eğrisel Hareket, bir cismin bir doğru üzerinde eğrisel hareketine denilir.
 • Dairesel hareket, bir cismin izlediği yolun dairesel şekilde olduğunu ifade eden terimdir. 
 • Hızlarına göre hareket çeşitleri;
 • Sabit hızlı hareket, cismin hareketi esnasında hızında artış veya azalış olmaması durumudur.
 • Düzgün değişen hareket, cismin hareketinde hızında artış veya azalış olması durumudur. 
]]>
Dönme Hareketi https://www.hareket.gen.tr/donme-hareketi.html Tue, 11 Sep 2018 00:26:00 +0000 Dönme hareketi, Hareket demek herhangi bir cismin veya bir kişinin başka bir kişiye göre bir şey yapması demektir. Dönme Hareketi ise bir cismin veya bir kişinin ilerlemesi, sonucu olarak ise aynı yere geri gelmesi demekti Dönme hareketi, Hareket demek herhangi bir cismin veya bir kişinin başka bir kişiye göre bir şey yapması demektir. Dönme Hareketi ise bir cismin veya bir kişinin ilerlemesi, sonucu olarak ise aynı yere geri gelmesi demektir. Dönme hareketinin derece ile ifade şekli ise 360 derecedir. Bizim yaşadığımız gezegen olan dünya'da bu hareketi gerçekleştirmektedir. Bizim günlük hayatımızdaki bazı kelimeler de dönme hareketi konusundan yola çıkarak oluşmuştur. 

Dönme hareketini en çok yapan kişi Mevlana'dır. Günlük hayatımızda birçok yerde bu hareketi yaparız mesela eğlenmek için gezip görmek için bu ve bunun benzeri şeylerde yaparız. Koordinat düzleminde verilen bir düzlemsel bölgenin orjin etrafında, saatin dönme yönünde veya tersi yönünde 90, 180, 270 derece dönmesine denir. 

Dönme hareketi nasıl gerçekleşir

İnsanların hareket etmesi doğmasından itibaren başlamıştır. Dönme hareketi ise insanın belli bir yaşa geldikten sonra yapabilmeye başlar bunun sebebi insanların eklem hareketleri bu olaya kavraması lazımdır. Biz insanlar dönmeyi çok kolay sanabiliriz çünkü bizim bakış açımız o kişiye göre ters gelmektedir. Fakat bu dönme işlemleri baş ağrısı mide bulantısı istifra etme gibi birçok yan etkisi vardır

Dönme hareketi biz dünyayı gezerken bile ortaya çıkar çünkü belli bir noktadan yola çıkarak aynı yere tekrar gelmiş oluyoruz. Eğlence parklarında ise eğlenme amaçlı dönme hareketi yapıyoruz. Eğlenmek zihnimizi rahatlatmasından dolayı eğlenmenin de bazı türlerini dönme hareketi ile yaptığımız için dönme hareketi bizi rahatlatmış oluyor. Kısacası hayatımızın eksik olamayan parçası dönme hareketidir.
]]>
Harmonik Hareket https://www.hareket.gen.tr/harmonik-hareket.html Tue, 11 Sep 2018 13:34:39 +0000 Harmonik hareket; Uzayabilen bir cisim düşünelim. Mesela yayın ucuna yada başka bir uzayabilen cismin ucuna ağırlık yapan bir şey astığımız zaman aldığı ağırlıktan dolayı uzamaya başlar. Aynı zamanda cisme Harmonik hareket; Uzayabilen bir cisim düşünelim. Mesela yayın ucuna yada başka bir uzayabilen cismin ucuna ağırlık yapan bir şey astığımız zaman aldığı ağırlıktan dolayı uzamaya başlar. Aynı zamanda cisme asılı olan ağırlık yukarıya doğru güç uygulamaya başlar. Bu sebepten dolayı ağırlık cisme asıldıktan sonra cismin ucu bir süre aşağı ve yukarı doğru hareket etmeye başladıktan kısa bir zaman sonrada durur. Bu durum gerçekleştikten sonra aldığı ağırlıktan dolayı cisimde oluşan güç sabitlenmiş olur. Ağırlığı tekrar cisimden ayırdıktan sonra cismin ucu yukarı aşağı doğru hareketlenmeye başlar. cismin ucundan ayırdığımız ağırlık eğer daha ağır basıyorsa cisim yukarıya doğru daha hızlı hareket etmeye başlar. Bu hareketten çıkaracağımız sonuç cismin kendisine giren ağırlığın eşit büyüklükte ve aksi yönde güç uyguladığını gösterir. Bu deneyler bize harmonik hareketleri göstermiş olur.

Bir yaya veya herhangi uzayabilen bir cisme gücünüzü vererek sıkıştırıp bıraktığınızda üzerinde enerji oluşur. Bu enerjiye esneklik potansiyel enerjisi adı verilir.

 • Potansiyel esneklik enerjisi sıkıştırma, gerileme ve maddenin esneklik özelliğine bağlıdır.
 • Sertliği, yapıldığı maddenin cinsine ve yayın helezon sayısına bağlı olan her yayın kat sayısı farklıdır.
 • Esnekliğini kaybetmiş olan hiç bir yay eski halini almaz.

Sabit iki nokta arasında periyodik olarak gidip gelen ağırlığın ve denge konumuna geri çağrıcı güçlerin etkisine basit harmonik hareket deni

Harmonik hareket çeşitleri;

Yay sarkacının anlamı; M kütleli cisimler sürtünmesiz ortamdaki yayların ucuna bağlanıp, Denge konumlarından r çekilir ise her iki noktalar arasında basit harmonik hareket olur. Eğer yaylar ağırlığa güç uyguluyor ise buna geri çağrıcı kuvvet denir.

Yay sarkacının özellikleri nelerdir;

 • Denge konumuna yaklaşırken ivme ve güç azalır, hız ise artar. Denge konumundan uzaklaşırken de tam aksine ivme ve güç artar, hız ise azalmaya başlar.
 • Her iki noktalarda hız sıfıra inerken ivme en yükseğe çıkar.
 • Cisme etki eden güç ve cismin ivmesi daima dengededir.
 • Periyod değişmez iken sarkacın genliği değişir. Maksimum hız, ivme, kuvvet ve yaya aktarılan potansiyel enerji dönem dönem değişir.

Basit sarkacın anlamı; Basit harmonik hareket yapmak için Ağırlığı ihmal edilen bir ipin ucuna kütleli bir ağırlık bağlanıp denge konumundan açısı kadar çekilip bırakıldığında ağırlık, her iki noktalar arasında hareket ederek kurduğu sisteme basit sarkaç denir.

]]>
Alt Karın Eritme Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/alt-karin-eritme-hareketleri.html Tue, 11 Sep 2018 21:52:01 +0000 Alt Karın Eritme Hareketleri; Alt karın bölgesin de oluşan yağlanma, hem giydiğimiz elbiselerden belli olması hem de dilediğimiz bedende giymemize engel olmakta ve görünüş açısından da hiç hoş durmamaktadır. Yaklaşan y Alt Karın Eritme Hareketleri; Alt karın bölgesin de oluşan yağlanma, hem giydiğimiz elbiselerden belli olması hem de dilediğimiz bedende giymemize engel olmakta ve görünüş açısından da hiç hoş durmamaktadır. Yaklaşan yaz günleri ve giyeceğimiz ince ve dar kıyafetleri düşününce bu yağlardan kurtulmak ve daha fit bir vücuda sahip olmak için evde de rahatlıkla yapabileceğiniz alt karın eritme hareketleri ile hem yağlardan kurtulup hem de daha sıkı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Alt karın bölgesinde çekici ve sıkı bir görüntü yakalamak için öncelikle yediklerimize dikkat etmemiz şart. Akşam yediden sonra aşırı karbonhidrat ve yağ içeren yiyecekler tüketmemek ve gün içinde den daha düzenli beslenmeye özen göstermeli ve bol bol su içmelisiniz. Özellikle egzersizleri yaparken su içmeye özen göstermek gerekmektedir.

Yukarı itme Alt Karın Eritme Hareketi; Bu hareket orta zorluktadır ve alt karın kaslarını tamamen sıkılaştırmaya yönelik bir harekettir. Hareketi yaparken sırtınızın yumuşak bir tabanda olması önemlidir. Egzersiz için kullanılan matlardan varsa kullanmanız faydalı olacaktır. Yoksa benzer bir minder veya temin ederek de başlayabilirsiniz. 

Uygulanışı; Sırt üstü uzanarak karnınızı sıkılaştırmanız ve elleriniz ile bel boşluğunu destekleyin ve bacaklarınızı bükmeden tam dik şekilde (90 derecelik açı yapacak şekilde) havaya kaldırın, karnınızdan ve belinizden destek alarak bacaklarınızı yukarı doğru itin 3 saniye bekletin ve aşağı indirin. Bu hareketi setler halinde on kez tekrar ederek üç set yapabilirsiniz.

Statik İtme Alt Karın Eritme Hareketi; Doğrudan alt karın bölgesini çalıştırmayı amaçlayan bu hareket kaslarınızı ısıtır. 

Uygulanışı; Sırt üstü bel boşluğu kapanacak şekilde yere uzanın ve karnınızı sıkın. Bacaklarınızı diz kapağınızdan 90 derece açı yapacak şekilde bükün ve ellerinizle bacaklarınızı itin. Aynı zamanda bacaklarınızı hareket ettirmemeye çalışarak bacaklarınız ile de ellerinizi itmeye çalışın 2 saniye kadar itip serbest bırakın. Bu hareketi 10 kez tekrarlayın ve 3 set yapın.

Tırmanma Hareketi; Alt karın bölgesini çalıştırmada yüksek etkiye sahip bir harekettir. Karın bölgesini sıkılaştırmanın yanında yüksek oranda kalori harcamanıza da yardımcı olur. Karın bölgesini tamamen eritmek ve daha sıkı bir karna sahip olmak için tüm kas bölgelerine yönelik çalışmanız etkili olacaktır.

Uygulanışı; Şınav pozisyonuna geçerek karnınızı sıkın. Bel, kalça ve sırt bölgenizi paralel konuma getirin. Yamaca tırmanmaya çalışıyormuş gibi bacağınızı karnınıza doğru çekin ve geri itin. Bir bacağınızı çekerken diğerini itin. Hızlı bir şekilde hareketi yapmaya devam edin. Hareketin hızını kendinize göre belirleyin ve her hareket arasında en az  30 saniye mola vermeyi ve ısınmadan ağır hareketler yapmamaya özen gösterin.
]]>
Ay Ve Güneşin Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/ay-ve-gunesin-hareketleri.html Tue, 11 Sep 2018 22:33:37 +0000 Ay ve güneşin hareketi; Ay, Dünya'mızın uydusudur. Güneş sistemi içinde doğal uydular arasında yer almaktadır. Dünya'nın çapı Ay'ın çapının 4 katı büyüklüğündedir. Ay bir ışık kaynağı değildir. Sadece güneşten Ay ve güneşin hareketi; Ay, Dünya'mızın uydusudur. Güneş sistemi içinde doğal uydular arasında yer almaktadır. Dünya'nın çapı Ay'ın çapının 4 katı büyüklüğündedir. Ay bir ışık kaynağı değildir. Sadece güneşten aldığı ışığı fosforik yapısından dolayı yansıtır.

Ay'ın hareketleri, 3 başlık altında toplanabilir.
 • Kendi etrafındaki hareketi
 • Dünya etrafındaki hareketi
 • Güneş etrafındaki hareketi
Ay'ın kendi etrafındaki hareketi, bunun sonucunda Ay'ın üzerinde de gece ve gündüz oluşmaktadır. Ay kendi etrafında yavaş, Dünya etrafında hızlı dönmektedir. 
Dünya etrafındaki hareketi, Ay, Dünya etrafında turunu 29 gün 7 saatte tamamlamaktadır. Ay'ın kendi etrafındaki dönüşü ile Dünya etrafındaki dönüş süresini aynı zamanda tamamlar.
Güneş etrafındaki hareketi, Ay Dünya etrafında döndüğü için Güneş etrafında da dönmektedir. 

Ay tutulması, Dünya, Ay ile Güneş arasında kalırsa Dünya'nın gölgesi Ay'ın üzerine düşer ve böylece Ay görülmez. Bu duruma Ay Tutulması adı verilmektedir.

Ay'ın evreleri
 • Yeni Ay
 • İlk Dördün
 • Dolunay
 • Son Dördün
Güneş, Dünya'nın da dahil olduğu Güneş sisteminin merkezidir. Çevresinde gezegenlerin dolaştığı, yeryüzüne ve gezegenlere ısı ve ışık veren kaynaktır. Her gün sabah doğup akşam battığını gördüğümüz gök cismidir. 

Güneş Ttutulması, Ay'ın Dünya ile Güneş arasına girmesi ve sonucunda Ay'ın Güneş'i kapatması sonucu meydana gelen olaydır. 

Güneş'in Hareketleri, 2 başlık altında toplayabiliriz.
Gündeş'in kendi etrafındaki hareketi, Güneş kendi ekseninde batıdan doğuya doğru saatte 70.000 km. hızla dönmektedir. Güneş'in kutuplarda ve ekvatorda dönüş hızı farklıdır. Kutuplarda 34 gün iken ekvatorda 25 gündür. 
Samanyolu Galaksisi etrafındaki hareketi, Güneş Galaksideki bir dönüşünü 220 milyon yılda tamamlar. Samanyolu Galaksi merkezine uzaklığı 26.000 ışık yılıdır. 
]]>
Evde Egzersiz Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/evde-egzersiz-hareketleri.html Wed, 12 Sep 2018 01:41:25 +0000 Evde Egzersiz Hareketleri: Sağlık için spor yapmak istiyorsanız, evinizde kendinize ayıracağınız küçük zaman diliminde yapacağınız egzersizlerle formunuzu yakalıya bilirsiniz. Spor her yerde yapılabilir yeter ki is Evde Egzersiz Hareketleri: Sağlık için spor yapmak istiyorsanız, evinizde kendinize ayıracağınız küçük zaman diliminde yapacağınız egzersizlerle formunuzu yakalıya bilirsiniz. Spor her yerde yapılabilir yeter ki isteyin. Devamlılık sporun olmazsa olmazıdır. Evde yapılmak istenen egzersizler aksatılmadan kendinize ayırdığınız belli bir saat aralığında yaparak zinde ,sağlıklı ve güçlü vücuda sahip olabilirsiniz. Evde egzersiz hareketleri, vücudun üst kısmından başlayarak vücudun alt kısmına doğru inerek sıra dahilinde yapılmalıdır. Egzersiz hareketlerine başlamadan önce mutlaka hafif ısınma hareketleri yapılmalıdır. Isınma hareketinde boyun kısmı, omuzlar, kollar ve bacakların ısınması sağlanmalı. 

Evde Egzersiz Hareketleri Nasıl Yapılır

Çömelme Hareketi: Ellerinizi göğüs hizasında bağlayarak sandalyede oturuyormuş gibi geriye doğru çömelip, sırt dik olarak tutulup bacak kasları ağrıyana kadar bekleyin. Bekleme esnasında 30 kadar sayıp doğrulun, sonra aynı hareketi tekrarlayınız.  Bu hareketi her gün ortalama 10 kez yapacak şekilde bir sınır koyabilir, güçlendikçe artırabilirsiniz. Çömelme hareketi bacaklardaki kasları çalıştıracaktır. 

Şınav Egzersizi: Şınav egzersizinde kolların güçlü olması gerekmektedir. İlk zamanlar kollar güçlenene kadar dizler üzerinde sonra dizler yerden kaldırılarak yapılabilir. Şınav hareketi, yüz üstü yere uzanılır. Eller omuz hizasında açılır avuç içi yere gelecek şekilde konur. Gövde yerden yukarı doğru kaldırılır ve tekrar gövde yere indirilir. Her gün artırılarak yapılır.

Mekik Egzersizi: Mekik egzersizini yapmak için, sırt üstü yere uzanın ellerle başınızı arkadan destekleyerek omuzları ve gövdenin üstünü yukarı doğru kaldırmaya çalışın. Sonra dizlere doğru iyice eğilip tekrar geriye sırt üstü uzanın. İlk denemede 10 kez yaparak başlayın. Karın kaslarına iyi gelecektir.

Süpermen Egzersizi: Yere yüz üstü boylu boyunca uzanın, avuçlar yeri görecek şekilde ellerinizi ileri doğru uzatın. Ayaklarınızı dizlerden kırmadan yukarıya kaldırınız. Uçuyormuş gibi dura bildiğiniz kadar durun sonra tekrar 10 kez olacak şekilde deneyin. Süpermen hareketi sırt kasları için çok iyidir. 

Diz Üstü Geri Esneme Hareketi: Ellerinizi göğüs hizasında kavuşturarak ayaklarınızın üzerinde diz çökün. Geriye doğru eğile bildiğiniz kadar eğilin 20 ye kadar sayarak doğrulun. Hareketleri kaslarınız hafif ağrıyana kadar tekrarlayın. Diz üstü geri esneme egzersizi sırt kaslarını güçlendirir.

Kalça Kaldırma Hareketi: Kalça kaldırma hareketi, bel, sırt ve kol kaslarının gelişmesi için yapılır. Düz bir yere sırt üstü yatarak ayakları dizden kırın sonra eller yerden destekleyecek şekilde poponuzu yerden kaldırmaya çalışın, 30 kadar sayarak durun. Yapılan bu hareketi tekrar deneyin. 

Bir Bacağı Yana Çökme Hareketi: Bacağın birini düz tutarak tan tarafa alın, diğer bacağı bükerek çökün, bu durumda vücudun üst kısmı dik olmalı. Bükülerek çökülen bacak üzerinde dururken 30 kadar sayın . Aynı hareketi diğer bacak üzerinde tekrarlayın. 

Bir Bacak Önde Çökme Hareketi: Sağ bacağı öne alın, sol ayak arkada vücudunuzu dik tutarak çökün, diğer baldırınız mümkün olduğu kadar yere paralel olmasını sağlayın.  Diz yere değmeyecek şekilde öne eğilmeden dik durmaya dikkat edin. Bacağınız ağrıyana kadar durun sonra doğrulun. Aynı hareketi diğer ayağınızla yapın.

]]>
Karın Kası Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/karin-kasi-hareketleri.html Thu, 13 Sep 2018 01:32:23 +0000 Karın kası hareketleri: İnsanların karın bölgesinde ki kaslarının çalışmasını sağlamak ve kişinin o bölgede bulunan kasların güçlenmesini sağlamak için karın kası hareketlerini yapması gerekmektedir. Karın bölgesinde Karın kası hareketleri: İnsanların karın bölgesinde ki kaslarının çalışmasını sağlamak ve kişinin o bölgede bulunan kasların güçlenmesini sağlamak için karın kası hareketlerini yapması gerekmektedir. Karın bölgesinde bulunan kaslar vücudun en çabuk şekil alan kaslarıdır. Ayrıca karın kası hareketleri yapılarak kişinin vücudunun şekil alması sağlanır. Karın kası hareketleri kişinin yapmış olduğu hareketlerin nasıl olduğuna ve ne kadar süre de yaptığına göre farklılık göstermektedir. Aşırı derecede karın bölgesinde kilo bulunan kişilerin düzenli bir diyet ve düzenli egzersiz hareketleri ile bu durumu ortadan kaldırması muhtemel bir durumdur. Bu konuda önemli olan şey kişinin sabırla ve azimle devam etmesidir. Hergün düzenli bir şekilde yapılması kişinin fazla kilolardan kurtulmasını sağlarken kişinin daha sağlıklı bir vücuda sahip olmasına yardımcı olur. İlk başlarda kişi karın kasları hareketlerini yapar iken zorlanabilir. Bu durum oldukça normaldir. Çünkü karın kası hareketleri kişilerin göğüs bölgesinde bulunan kasların ve kemiklerin de ağrımasına yol açar. Bu yüzden de vücut bir süre alışana kadar karın kası ağrısı çekmeniz oldukça normal bir durumdur. 

Gerçekten sağlıklı bir vücuda sahip olmak ya da gerçekten kararlı bir şekilde kilo vermek istiyor iseni yapmanız gereken şey kesinlikle karın kası hareketleri yapmaktır. Karın kası hareketleri yapmak için illa da bir spor salonuna başvuru yaparak para vermenize gerek yoktur. Sadece yapmanız gereken şey kendinize gün içersinde yaklaşık olarak yarım saat gibi bir süre ayırmaktır. Daha sonra kişi bunu düzenli bir şekilde yapar ise ilerleyen süre zarfında kendinde meydana gelen değişimi fark edecektir. Fakat her gün düzenli bir şekilde yapılmayan karın kası hareketleri kişide belirgin bir değişimin olmasına yol açmayacaktır. Karın kası hareketlerinin yanında uygun bir diyet de kişinin çok faydasını yarar. Çünkü düzenli bir diyet ile düzenli bir karın kası hareketi kişilerde oldukça büyük bir değişimin gelişmesini sağlar.

Karın kası hareketleri:

Evde ya da herhangi bir spor salonunda yapacağınız egzersiz hareketleri kişilerde oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Çünkü spor yaşam için oldukça önemli bir durumdur. Kişinin hayat kalitesinin artmasına ve daha dayanıklı bir vücuda sahip olmasına yardımcı olmaktadır. Karın kaslarının gelişmesi ile kişi fazla kilolarından kurtularak hem fiziksel olarak güzel bir görünüme sahip olacaktır hem de kendini daha iyi ve zinde hissedecektir.

Karın kası hareketleri:
 • Karın kası hareketlerinden ilki yan karın kaslarının çalıştırılması durumudur. Bu hareketin yapılabilmesi için kişinin öncelikle düz bir şekilde ayakta durmalıdır. Daha sonra ise sol elini boynuna sabitleyerek diğer elini diz kapağına doğru indirip kaldırır. Bu sayede kişinin yan karın kaslarını çalışmış olacaktır.
 • İkinci hareketimiz ise karın kaslarının en iyi şekilde çalışmasını sağlayan mekik hareketidir. Bu hareketin yapılabilmesi için kişinin sırt üstü uzanması ve diz kapaklarını katlaması gerekmektedir. Bu hareketi yaparken kişi bir yatıp bir kapatarak karın kaslarının çalışmasını sağlar.
 • Üçüncü hareketimiz ise kişi sırt üstü uzanmalı ve iki elini baş kısmına koyarak diz kapaklarını katlamalıdır. Daha sonra ise bir dirseğini karşıt diz kapağına doğru götürüp getirmelidir.
 • Dördüncü hareketimiz kişi düz bir zemine uzanarak iki ayağını birleştirip düz bir şekilde bir aşağı bir yukarı kaldırıp indirmelidir.
 • Beşinci hareketimiz de kişi bir sağa bir sola doğru iyice kasları sıkıştırarak dönmelidir.
 • Altıncı hareket kişinin yan bir şekilde yatarak göğüs bölgesini kollardan destek alarak aşığı doğru indirip kaldırması hareketidir.
 • Yedinci ve aynı zamanda son karın kası hareketimiz kişinin yüz üzeri yatarak şınav çekmesi hareketidir. Bu hareket kişiyi biraz zorlasa da yapılması gerekir.
]]>
Kalça Eritme Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/kalca-eritme-hareketleri.html Thu, 13 Sep 2018 06:48:20 +0000 Kalça Eritme Hareketleri, Kişilerde en büyük problemler arasında kalça yerini almaktadır. İnce bir bele ve ince bir bacağa sahip olan kişilerdeki kalça problemi kişileri sosyal çevreye karşı oldukça olumsuz şekilde etkilemekte Kalça Eritme Hareketleri, Kişilerde en büyük problemler arasında kalça yerini almaktadır. İnce bir bele ve ince bir bacağa sahip olan kişilerdeki kalça problemi kişileri sosyal çevreye karşı oldukça olumsuz şekilde etkilemektedir. Özellikle de istenilen kıyafetlere girememe durumunda psikolojik sorunlar oluşabilmektedir. Çoğu bayan evde kalça eritme hareketleri yapsa da başarılı olamamaktadır. Bunun sebebi ise sadece bir kaç gün yapılarak vazgeçilmesidir. Ancak kalça eritme hareketleri düzgün ve doğru bir şekilde uygulandığı zaman başarılı olmaktadır. Fakat sadece hareket ile kalmayıp yağ yakan yiyecekler ve içecekler ile hareketlere destek verilmelidir. Zaman zaman boş durmak yerine kalça eritmeye hareketler yapılarak destek verilmiş olunur. Herhangi bir spor salonuna yada fitness salonuna gerek kalmadan kişiler evde kalça eritme hareketleri yaparak da başarılı olabilirler. Ayrıca hem evde rahat hareketler sağlanmış olur hemde onca verilen para kendinize kalır.

Kalça eritme hareketleri nasıl uygulanır ve nelerdir
 • Bol yürüyüş: İlk olarak hareketlere yürüyüş ile başlanmalıdır. Yani sabah ve akşam bol bol yürüyüş yapılmasıyla kalçanın yavaş yavaş şekil alarak vücuda uyum sağladığı fark edilir. Ancak bu durum düzenli bir şekilde her gün yapılırsa kısa sürede istenilen forma kavuşulabilir.
 • Bisiklet sürmek: İmkanlar doğrultusunda bisiklet sürmenin kalça eritmeye oldukça faydası bulunmaktadır. Ancak imkansız ise kişiler sırt üzeri uzanarak bacaklar kaldırılır ve tıpkı bir bisiklet sürer gibi hareket yapılır ise basen ile kalça arasındaki o görüntü çirkinliği kısa sürede düzelir. Giremediğiniz kıyafetlere bu sayede girebilirsiniz.
 • Makas hareketi: Yan yatılarak üstte kalan bacak yavaş yavaş yukarı olacak şekilde kaldırılıp indirilir. Bu uygulama günlük 15 defa yeterli olup kalça eritme de en çok tercih edilen hareketler arasındadır.
 • Emekleme hareketi: Kişi yüzü yere bakacak şekilde emekleme pozisyonunu alır. Daha sonra bacak yavaş bir şekilde geriye olacak şekilde yukarı doğru kaldırılır ve indirilir. Bu hareketi her iki bacakta aynı şekilde uygulayarak 10 dakika devam edilir.
 • Ayakta geri duruş hareketi: Bu hareketi ayaktayken yapabilirsiniz. Yani ayaktayken bir bacağınızı adım atar gibi öne atın ve bu arada diğer bacak geriye doğru gerdirilir. Öne atılan bacak 90 derece acı ile durdurularak kişi kendini geriye doğru gerdirmelidir. Bu sırada 15 saniye olacak şekilde bekleyerek diğer bacaklarda aynı işlem uygulanır. Çok olmamak şartıyla kalça eritme hareketleri içerisinde faydalı bir yöntem olmaktadır.
Kalça eritme hareketleri olarak sıralanan bu uygulamalar yaklaşık 4-5 ay düzenli uygulanması durumunda ciddi şekilde değişikliklerin olduğu gözlemlenir. Kişiler olumlu sonucu alınca dahada hareketleri uygulamaya devam ederek incecik bir kalçaya sahip olmanın mutluluğunu yaşamaktadır.
]]>
Beden Dili Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/beden-dili-hareketleri.html Thu, 13 Sep 2018 18:19:30 +0000 Beden dili hareketleri uzmanların dediğine göre ağzınızdan çıkan bütün sözleri ve anlatmak istediğiniz her şeyin %55 ni beden diliniz gösmektedir. Herkesin duyduğu ve gördüğü beden hareketleri çoğunlukla gün içerisinde f Beden dili hareketleri uzmanların dediğine göre ağzınızdan çıkan bütün sözleri ve anlatmak istediğiniz her şeyin %55 ni beden diliniz gösmektedir. Herkesin duyduğu ve gördüğü beden hareketleri çoğunlukla gün içerisinde farkına varmadan yaptığımız doğal tepkilerdir. Bütün beden dili hareketleri bulunduğumuz ortama göre değişiklik gösterir. Yapılan bir araştırmaya göre bir çok yerde insanların iletişimini beden dili hareketlerini kullanarak ortaya çıktığı görülmüştür. Bun beden hareketleri genelde ses tonu sözlerle ve birde hareketler ile yapılmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz gibi %55 beden dili ile %38 oranı ses tonu ile ve yüzde 7'si de sözcüklerle yapılmaktadır. 

Beden dili hareketleri ve  anlamları nelerdir

Kullandığımız beden dili hareketleri sizin kim olduğunuzu ve karşınızdaki kişiye kolayca birtakım bilgi mesajları verir. Her zaman kullandığınız beden dili hareketleri nazik ve kibar değildir. Çünkü neşelendiğimiz zaman beden dili hareketleri daha yumuşak olurken öfkeli iken daha beden dili hareketleri daha kaba olabilmektedir. Bu hareketleri aşağıda anlatacağımız bazı pratik bilgilerle karşınızdaki insanın kırmadan ne demek istediğini anlatabilirsiniz. Bıkkınlık bir saygısızlık hareketidir. Çünkü sıkıldığınızda ve bulunduğunuz yerde olmak istemediğinizi gösteren bir harekettir. Mesela patronunuza sizi dinlemek zorunda değilim demesenizde bıkkınlık hareketiyle zaten  karşı tarafa bu mesajı vermektesiniz. Bedeninizin dimdik ve omuzlarınızın dik durması bir güç gösterisidir. Bu hareket olduğunuz olanı doldurmuş olduğunuzu gösterir. Mesela kambur durmak hem vücudumuzun şeklini bozacağı gibi hem az bir alan kapladığınızı gösterir. Kişi liderlik  güç ve güven göstermek için daha çok beden dili hareketlerini kullanırlar. Daha çok küçük hareketler seçerek açık el ve kol hareketleri yaparak veya avuç içini göstererek hiçbir şeyinizin olmadığını karşı tarafa gösterirsiniz. Biriyle konuşurken saate bakmak bu büyük bir saygısızlıktır. Çünkü o insanla konuşmaktan daha önemli işlerinizin olduğunu gösteren bir harekettir.Ve daha çok egolu olduğunuzun sinyallerini karşı tarafa yükler. 

Beden dili hareketleri ve çapraz kol  bacaklar hareketleri

Kendinizi başka tarafa doğru çevirmek mesela sandalyede otururken dönmek sizinle konuşan insanla alakanızın olmadığını gösteren bir beden dili hareketidir. Karşınızdaki insanı dinlerken başınızı hafifçe sağlamak ve gözlerinin içine bakmak ona değer verdiğinizi gösterir. Çapraz kollar ve bacaklar bir dereceye kadar. karşıdaki kişinin ne söylediğiyle pek ilgili olmadığınızı göstermektedir. Eğerki zevkli bir konuşmanın ortasında gülüyorsanız o insanı ciddiye almadığımızı ve dışarıda bıraktığınız hissi vermektedir. Eğer kollarınızı açarak karşınızdaki insanla konuşuyorsanız açık fikirli ve neler söylediğinizin anlaşılmasını beklersiniz. Sözleriniz ve yüzünüzdeki farklı ifadeler ve anlattığınız dengesiz cümleler bir şeylerin yolunda gitmediğini ve karşınızdaki kişiyi kandırmaya çalıştığınızı hissettiren bir beden dili hareketidir. 

Beden dili hareketleri ve abartılı kafa sallama hareketleri

Karşıdaki kişiye abartılı kafa sallamalar onay ve endişelerinizi ortaya koyan bir beden dili hareketidir. Çünkü karşınızdaki kişi sizin kafa sallama hareketiyle aslında onu kabullenmedediğini gösteren bir girişim olarak görmeye neden olur. Saçlarınızla oynamak ve saçları düzeltmeye çalışmak bu vücut dili hareketi sizin fazla endişeli bir insan olduğunuzu gösteren beden dili hareketidir. Ve fazla enerji dolu olduğunuzu gösteren aynı zamanda içinize kapanık ve dikkati dağınık biri olduğunuzun bir göstergesidir.  Bu hareket kariyerinizi asla düşünmedinizi ve daha çok görüntünüz ile ilgilendiğinizi gösteren bir 
beden dili hareketidir. Karşınızdaki insana gözlerinizi devirmek ve göz kontağı kurmak bu hareket kişi ile teması kesmek istediğinizi ancak onu dinlediğinizi gösteren b]]> Vücut Sıkılaştırma Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/vucut-sikilastirma-hareketleri.html Thu, 13 Sep 2018 21:54:25 +0000 Vücut sıkılaştırma hareketleri; kaslarınızı çalıştırmak ve fit bir görüntüye sahip olabilmek için en doğru egzersiz hareketlerini bilmeniz ve yapmanız çok önemlidir. Vücudunuzu iyi bir forma sokmak istiyorsanız ilk Vücut sıkılaştırma hareketleri; kaslarınızı çalıştırmak ve fit bir görüntüye sahip olabilmek için en doğru egzersiz hareketlerini bilmeniz ve yapmanız çok önemlidir. Vücudunuzu iyi bir forma sokmak istiyorsanız ilk önce beslenmenize dikkat etmeniz gereklidir. Daha sonra spor yapmayı ihmal etmemeniz gerekir. Beslenmeniz ve spor yapmayı bir düzene soktuğunuz zaman vücudunuz sıkı ve fit bir görüntüye sahip olacaktır.

Vücut sıkılaştırma, özellikle bayanların en çok istediğidir. Bunun için ilk önce dengeli beslenmek ve alınan gıdaların vücudun ihtiyaçlarına göre belirlemek bu uygulamanın olmazsa olmazlarındandır. Tüm sportif faaliyetlerde en temel kural öncelikle vücudun ısınmasını ağlayacak ısınma hareketleridir. Bu ısınma hareketleri basit ve zorlayıcı olmamalıdır. İlk önce tempolu bir yürüyüş hemen arkasından egzersizlere başlamanız yapılacak egzersizler için oldukça faydalı bir ısınma şekli olacaktır. Bu egzersizler ve ısınma hareketlerini yapmadan önce sağlık problemi olan kişilerin mutlaka doktorlarına danışmaları gerekir.  

Vücut sıkılaştırma hareketleri nelerdir;
 • Plank Hareketi: İlk önce yere uzanmış bir şekilde dirseklerinizi, 90 derecelik açı ile şınav çeker pozisyonda tutun. Bu egzersizi yaparken sadece dirsekleriniz, kolunuzun ön kısmı ve ayak parmak uçlarınız yere hafif olarak değmelidir. Bu egzersizi yaparken vücut dimdik ve düz durmalı, kalça ve karın kasları gerilmelidir. Bu hareketi 40 saniyeden üç kez uygulamanız gerekir.
 • Squat Hareketi: Bu egzersiz sayesinde kalça kasları etkin bir biçimde çalışmaktadır. Ayaklar omuz genişliğinde açık, parmak uçları karşı tarafı gösterecek şekilde durmalıdır. Bu egzersizi yaparken yere doğru çömelme sırasında kalça dışarıya çıkarılmalıdır. Gövde kısmı dik durumda olmalı ve dizler parmak uçlarını geçmemesi gerekir. Bu hareketi 3 kez 12 tekrar şeklinde yapabilirsiniz.
 • Hip Lift Hareketi: Vücut sıkılaştırma hareketleri sayesinde özellikle kalça ve karın kasları mükemmel çalışmaktadır. İlk önce dizleri büküp yere uzanmalısınız. Bir bacağı ileriye doğru uzatın, havaya kaldırın ve karnınızı mümkün olduğunca sıkın. Karın bölgesini egzersiz bitene kadar sımsıkı durmalısınız. Vücudu, dümdüz olana kadar yukarı doğru itmelisiniz. Bu şekilde 1 veya 2 saniye bekleyip daha sonra aşağı inin. Tüm tekrarları yaptıktan sonra diğer bacağa da aynı hareketleri uygulamalısınız. Bu hareketleri 3 kez 10 tekrar şeklinde yapmalısınız.
 • Push Up Hareketi: İlk önce eller omuz genişliğinde açılarak yere konulmalıdır. Bacakları, ayak parmak uçları yerde olacak şekilde geriye doğru uzatmalısınız. Daha sonra nefes alarak gövde yere indirilir ve nefes verilerek tekrar gövde yukarı doğru itilir. Bu egzersiz hareketleri 3 kez, 12 tekrar yapılması gerekir.
 • Lunge Hareketi: Bu vücut sıkılaştırma hareketleri, bacakları ve kalçaları sıkılaştırmak için yapılmaktadır. İlk önce bacaklar omuz genişliğinde açılarak, açık şekilde ayakta durulur. Bir bacağınızı ileri doğru büyük şekilde bir adım atın. Diğer bacak ise olduğu yerde kalmalıdır. Daha sonra belinizi dik tutarak dizlerinizi bükmelisiniz. Arkadaki bacağın diz kısmı yere değene kadar aşağıya doğru inin. Tam bu sırada ayağınız parmak ucunda, öndeki ayağınız yere tam olarak basmalıdır. Bu durumda 2 veya 3 saniye durduktan sonra aynı hareketi yapmak için diğer bacağa geçebilirsiniz.
Yukarıdaki 5 adet vücut sıkılaştırma hareketleri ile vücudunuz hem sıkılaşacak hem de fit bir görüntüye sahip olacaksınız.
]]>
Yağ Eritme Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/yag-eritme-hareketleri.html Fri, 14 Sep 2018 06:15:09 +0000 Yağ eritme hareketleri, çağımızın en büyük problemlerinden bir tanesi olan kilo probleminin giderilmesi için bazı yöntemler bulunmaktadır. Özellikle kişinin sağlıklı ve dengeli beslenmesinin yanı sıra günlük yapacağı har Yağ eritme hareketleri, çağımızın en büyük problemlerinden bir tanesi olan kilo probleminin giderilmesi için bazı yöntemler bulunmaktadır. Özellikle kişinin sağlıklı ve dengeli beslenmesinin yanı sıra günlük yapacağı hareketler sayesinde vücudunda bulunan fazla yağların giderilmesi desteklenir. Ancak kilo problemi fazla olan kişilerin öncelikle tıbbi kontrol yaptırması önemlidir. Çünkü kilo ile birlikte bazı kalıtımsal hastalıklar ortaya çıkar. Tansiyon, şeker, kolesterol gibi hastalıkların sağlıklı yaşamaya engel olması sebebiyle gerekli kontrolleri önemlidir. C vitamini açısından bol besinler tüketmesi ile birlikte sıvı gıda ve su tüketiminin fazla yapılması vücutta bulunan yağ probleminin giderilmesine katkı sağlar. Günde en az 3 litre su tüketilmesi ile birlikte yapılan Yağ eritme hareketleri, sayesinde vücutta yer alan yağların enerji ile bedenden atılması desteklenir. Genellikle yağlanmalar kalça, baldır, basen, göbek bölümünde yaygın olarak gözlenir. Uygulanacak hareketler ile birlikte kasların uyarılması ve ısınması sayesinde bu problemlerden kurtulmak mümkündür.

Yağ eritme hareketleri uygulamalar

Plank hareketi, vücudumuzda yer alan yağlanmaların giderilmesi için son derece etkili bir yöntemdir. Özellikle baldır, basen, karın bölümünde ve sırtta yer alan yağların giderilmesi için uygulanır. Mekik yönteminin kolların düz olarak yere koyulması ile birlikte uygulanan hareketin diğer mekik yöntemine göre daha etkili olduğu görülür. Bu hareketle birlikte vücutta bulunan bütün kasların gerilmesi sayesinde etkisini gösterir. Öncelikli olarak kolların dirsek bölümünün yere koyulması ile vücudun mekik hareketi alması ile pozisyon alınır. Bu şekilde vücudun aşağı ve yukarı doğru hareket etmesiyle birlikte uygulanırken, 3 kez tekrar dilmesi ve her harekette 30 saniye kasların gerilerek beklenmesi, vücutta bulunan kasların ıslanmasını sağlayarak yağ yakmayı destekler.

Bacak hareketi, özellikle basen, kalça ve karın bölümünde bulunan yağların giderilmesi için faydalı olan hareketlerden bir tanesidir. Uygulamaya sürekli devam edilmesi halinde bu bölümde bulunan yağların giderilmesi desteklenir. Bu hareket için sert bir zemine düz sırt üstü şekilde uzanılması ile ellerin omuz hizasında yan uzatılması sayesinde pozisyon alınır. Öncelikli olarak iki bacağın yukarı kaldırılmasının ardından sonrasında önce sağ, sonra da sol ayağın 40 santimlik açı yapacak şekilde kaldırılması ile Yağ eritme hareketleri, uygulanır. Beşer kez tekrar etmesi ve her harekette 20 saniye beklenmesi gerekir.

Yan dönme hareketi, uygulayacağımız bu hareket sayesinde hem karın kasları hem bacak bölümünde bulunan kasların gerilmesi sağlanarak bu bölgede bulunan fazla yağların giderilmesi desteklenir.  Ayrıca vücudun şeklini güzelleştirmek için uygulanacak yöntemlerden bir tanesidir. Özellikle bel bölümünün incelmesine fayda sağlar. Görünüm açısından farklılık yaratır. Hareketi uygulamak için sert bir zeminde oturur pozisyonda iken dizlerinin hafif şekilde kırık olması ile ellerin öne doğru omuz hizasında uzatılması ile harekete başlanır. Bu süreç içerisinde sırt yatacak pozisyonda olur gibi hafif arkaya doğru gerilerek öncelikle sağa, sonra sola doğru hareket edilerek olabildiğince dönülmesi gerekir. Her dönüşte bir dakika vücudun bekletilmesi sayesinde Yağ eritme hareketleri gerçekleştirilir. Karın kasları için son derece önemli bir harekettir.
]]>
Doğrusal Hareket https://www.hareket.gen.tr/dogrusal-hareket.html Fri, 14 Sep 2018 21:08:15 +0000 Doğrusal Hareket; Seçilen bir durgun cismin referans noktasına, zaman içerisinde yer değiştirmesine hareket denir. Hareket eden cismin, hareket ederken izlediği yola da doğrusal hareket denir. Doğrusal harekette cebirsel olara Doğrusal Hareket; Seçilen bir durgun cismin referans noktasına, zaman içerisinde yer değiştirmesine hareket denir. Hareket eden cismin, hareket ederken izlediği yola da doğrusal hareket denir. Doğrusal harekette cebirsel olarak etki eden kuvvetlerin hareket ivmesi daima sıfırdır.
Hızın düzgün bir şekilde değişmesi ile hareket hızının değişmesi zamana bağlı olan bir kavramın tanımlanması hareketi çok daha iyi anlatacaktır. İşte bu anlattığımız kavrama da ivme denir. Birim zaman da hız değişiyor ise bu ivme ile alakalıdır. Fakat konumuz da hız hareketleri hep aynı olduğu için ivme değeri de haliyle sabittir.

Doğrusal Hareket Çeşitleri

Cisme hareketleri ile aynı yönde sabit ivme verilmesi durumunda, yani  hız eşit zaman diliminde eşit aralıklarla artış gösterirse bu hareket düzgün hızlanan, eşit zaman aralıklarla azalma gösterirse düzgün yavaşlayan hareket yapıyordur.

Düzgün Doğrusal Hareket; Bir doğru boyunca cismin hareket etmesi ile eşit zaman aralıklarında eşit yollar kat ediyor ise bu tip hareketlere düzgün  doğrusal hareket denir. ( V: Sabit a: 0' dır.) Düzgün doğrusal hız yapan bir cismin hız grafik çizelgesinde zaman ekseni arasında kalmış olan hareketli cismin yer değiştirme miktarı eşit olur. Bu çizelge ile aracın ne kadar zamanda ne kadar yer değiştirildiği hesaplanabilir. Zaman diliminin üstünde kalan alanlar + ile  altında kalan alanlar ise - ile gösterilir. Toplam yer değiştirme alanların cebirsel toplamı ile bulunur. 

Düzgün Değişen Doğrusal Hareket ; Herhangi bir doğru eşit  zaman içerisinde yavaş yavaş hız arttırıyor ise bu tür hareketlere düzgün değişen doğrusal hareket denir.
 • (a: sabit V:düzgün değişen)
 • Bir doğru boyunca cismin hareket ederek hızı eşit zaman aralıklarına bağlı kalarak düzgün bir şekilde artış gösteriyor ise doğrusal hareket yapıyordur
 • Hız Denklemi ; VS=V0+a.t 
 • Yol Denklemi ; X=V0.t+1/2.a.t
Düzgün Yavaşlayan Doğrusal Hareket; Herhangi bir doğru eşit zaman aralıkları içerisinde hızı zamana bağlı olarak yavaşlıyor ise düzgün yavaşlayan hareket yapıyordur. Yalnız düzgün yavaşlayan doğrusal hareket te ivme daima ters yönde olduğu unutulmamalıdır. Aradaki -  yönün ters yönde olduğunu bize gösterir.
 • Hız Denklemi; VS=V0-a.t
 • Yol Denklemi; X=V0.t-1/2.a.t
]]>
Hareket Nedir https://www.hareket.gen.tr/hareket-nedir.html Sat, 15 Sep 2018 19:18:01 +0000 Hareket Nedir; Hareket, Bir cismim kabul edilen belirli bir noktaya göre zaman içinde yer değiştirmesi olayına hareket denir. Kısaca cismin durumunun yada yerinin değişmesine hareket denir. Cismin hareketi esnasında seçilen il Hareket Nedir; Hareket, Bir cismim kabul edilen belirli bir noktaya göre zaman içinde yer değiştirmesi olayına hareket denir. Kısaca cismin durumunun yada yerinin değişmesine hareket denir. Cismin hareketi esnasında seçilen ilk nokta hareketin başlangıç noktası yada hareketin referans noktası denir. Gelinen son konum ise hareketin son noktası denir. Cismin hareketli olup olmadığını anlamak için başlangıç noktasına bakılır. Cisim bir noktaya göre hareketli iken başka bir noktaya göre hareketsiz olabilir. 

Hareket Nedir Örnekleri; 
 • Otobüs içinde oturan yolcular, otobüs hareket halinde iken birbirlerine göre hareketsizdirler. Fakat dışarıdan bakan bir gözlemci, binalar, ağaçlar yada yere göre hareket halinde olurlar.
 • Dünya üzerinde yer alan insanlar Dünya'yı hareketsiz olarak algılar. Fakat uzaya çıkılıp Dünya'ya oradan bakan bir gözlemci Dünya'nın hareketli olduğunu gözlemler.
 • Güneş Samayolu Galaksisi etrafında dolanır. Bu nedenle Güneş de hareketli olan bir cisimdir. 

Hareket Nedir İle İlgili Terimler

Konum; Hareket halinde olan cismin başlangıç noktasına göre bulunduğu noktaya konum denir. Konum x ile sembolize edilir. 

Yer değiştirme; Cismin başlangıç konumu ile son konumu arasındaki mesafe yer değiştirmeyi verir. Yer değiştirme vektörel olan bir büyüklüktür. 
Yer değiştirme: Son konum - ilk konum formülü ile hesaplanır. Diyelim ki son konum Xson ve ilk konum Xilk ise;
Yerdeğiştirme: Xson - Xilk
 • Hız; Hareket halinde olan cismin birim zaman içinde yer değiştirme miktarına hız denir. Hız vektörel olan bir büyüklüktür, V harfi ile sembolize edilir ve birimi metre/saniye (m/s) olarak alınır. 
 • Hız: V (m/s)
 • Alınan yol: x (metre) (m)
 • Zaman: t (saniye) (s) 
 • Hız: Alınan yol / Zaman
 • V: x/t
Hareket Çeşitleri; 

Cisimlerin hareketi hareketin yörüngesine ve hareketin hızına bağı olarak iki farklı şekilde incelenir. 

Yörüngelerine Göre Hareket Çeşitleri; Yörünge; Hareket halinde olan cismin hareketi boyunca izlediği yola yörünge denir. Yörüngelerine göre hareket kendi içinde üç farklı şekilde incelenir. 

Yörüngesine Göre Doğrusal Hareket; Düz bir yörünge üstünde konum değiştiren cisimler doğrusal hareket yapmış olur. Otomobilin, otobüsün yada minibüsün düz bir yolda ilerlemesi doğrusal harekete örnek olarak verilir. 

Yörüngesine Göre Eğrisel Hareket; Hareket ederken izlediği yörünge eğrisel olan cisimlerin yapmış olduğu harekettir. Basketbol esnasında topun pota içine atılması yada futbol esnasında topun kale içine atılması eğrisel harekete örnek olarak verilir.

Yörüngesine Göre Dairesel Hareket; Bir daire üstünde gibi hareket eden yörünge izleyen cisimlerin yaptığı harekettir. Saat içinde yer alan akrep ve yelkovanın hareketi dairesel hareket olarak örnek verilebilir. 

Hızlarına Göre Hareket Çeşitleri; Hareket halinde olan cisimlerin hızlarının sabit kalması, azalması yada artmasına göre kendi içerisinde iki başlık altında inceleriz.

Hızlarına Göre Sabit Hızlı Hareket; Cisimlerin tüm hareketi boyunca hızlarında azalma yada artma olmadan hızının devamlı sabit kalmasıdır.

Hızlarına Göre Düzgün Değişen Hareket; Cisimlerin tüm hareketi boyunca hızlarında azalma yada artma olması olayıdır. Hareketli cismin hızı devamlı ve düzgün artıyorsa düzgün hızlanan hareket olarak tanımlanır. Ve hareketli cismin hızı devamlı ve düzgün azalıyorsa düzgün yavaşlayan hareket olarak tanımlanır. 
]]>
Basen Ve Kalca Eritme Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/basen-ve-kalca-eritme-hareketleri.html Sat, 15 Sep 2018 22:03:04 +0000 Basen ve kalça eritme hareketleri, bölgesel yağlanma problemi yaşayan,sıkı basen ve kalça isteyen bayanların yapabileceği etkili egzersizlerdir. Genellikle bayanların yapıları gereği en büyük problemleri kalçalarının büyük Basen ve kalça eritme hareketleri, bölgesel yağlanma problemi yaşayan,sıkı basen ve kalça isteyen bayanların yapabileceği etkili egzersizlerdir. Genellikle bayanların yapıları gereği en büyük problemleri kalçalarının büyük ve basenlerinin geniş olmasıdır. Bu egzersizler düzenli yapıldığı takdirde kalça ve baseni küçültüp şekillendireceği gibi bölgesel yağlanma problemini de ortadan kaldırır.

Basen ve kalça eritme hareketleri
 • Kişi emekleme pozisyonuna gelir. Bir dizi yerdeyken diğer bacağını dizden 90 derece olacak şekilde yukarı doğru kaldırır, indirir. Bu hareketi yaparken kalçasını sıkmaya çalışır. Bacağını yukarı doğru kaldırırken nefes verir, indirirken nefes alır. Bir bacak için 10 tekrar yaptıktan sonra diğer bacağa geçer. 3 set halinde 10'ar tekrarla başlamak idealdir. İlerleyen haftalarda setler ve tekrarlar arttırılabilir.
 • Kalça ve basen için etkili egzersizlerden biri de squat hareketidir. Kişi ayaklarını omuz hizasında açar, kollarını öne uzatarak sandalyeye oturur gibi çömelip kalkar. Çömelirken nefes verir, kalkarken nefes alır. Zor bir harekettir. Setler ve tekrarlar kişinin hareketi yapabilme durumuna göre kararlaştırılabilir.
 • Kişi alttaki koluyla destek alacak şekilde yan yatar. Üstteki bacağını dizini bükmeden kaldırıp indirir. Hareketi yaparken bacak yukarı çıktığında nefes verir, indiğinde nefes alır. Her bacak için 10 tekrar 3 set halinde başlayabilir.
 • Kişi bir adım alarak hem arka dizini hem ön dizini 90 derece yapacak şekilde çömelir kalkar, elleri belindedir. Harekete başlarken nefes alır, dizini bükerken nefes verir. İki bacak içinde 10'ar tekrar 3 set olacak şekilde yapılır. Yani toplam 30'ar tekrar.
 • Kişi sırt üstü yatar, dizleri bükük ayak tabanları yere temas halindedir. Bu pozisyonda kalçasını sıkarak yukarı kaldırıp indirir, kolları yanlardadır. Başlangıçta nefes alır kalçasını kaldırırken nefes verir. Kalçalar için çok etkili bir harekettir. 10 tekrardan 3 set olacak şekilde 30 tekrar yapılır. 
 • Kişi emekleme pozisyonundadır. Bir dizi yerdeyken diğer bacağını doğrusal bir şekilde uzatarak kaldırır. Başlangıçta nefes alır, bacağını kaldırırken nefes verir. Her iki bacak içinde 30 tekrarla(her set 10 tekrar olmak üzere 3 set) başlanması idealdir. 
 • Kişi pilates topuna elleri ensede mekik pozisyonunda olacak şekilde yatar. Sadece kafası ve elleri topun üstündedir. Bacakları dizden 90 derecedir,sırtı düzdür. Bu pozisyonda kalçasını sıkarak aşağı indirdiğinde nefes alır, yukarı çıkarken nefes verir. 10 tekrarla başlanabilir.
 • Kişi kollarını öne uzatarak ellerini pilates topunun üzerine koyar. Sırtı düz olmalıdır. Bir bacağını kaldırır, indirir. Kaldırırken nefes alır, indirirken nefes verir. Hareketi yaparken kalçasını sıkmalıdır. Her iki bacak için de hareket tekrar edilir. 10 tekrarla başlanabilir. 
Basen ve kalça eritme hareketleri doğru ve düzenli şekilde yapıldıklarında kalça ve basende gözle görülür sıkılaşma ve erime meydana gelir. Hareketlere ilk başlanıldığı zamanlarda kişilerde ağrılar görülecektir, bunlar normaldir hareketler yapılmaya devam edilmelidir.
]]>
Boyun Fıtığı Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/boyun-fitigi-hareketleri.html Sun, 16 Sep 2018 21:06:05 +0000 Boyun Fıtığı Hareketleri; Boyun, vücudumuzu başımıza bağlayan hayati önem taşıyan sinirlerin geçtiği ve başımızı hareket etmemizi sağlayan çok sayıda kaslardan oluşan vücudumuzun bir bölümüdür. Boyun kasl Boyun Fıtığı Hareketleri; Boyun, vücudumuzu başımıza bağlayan hayati önem taşıyan sinirlerin geçtiği ve başımızı hareket etmemizi sağlayan çok sayıda kaslardan oluşan vücudumuzun bir bölümüdür. Boyun kaslarının zayıflaması sonucunda veya deforme olması sonucunda boyun fıtığı oluşmaktadır. Boyun fıtığı oluşumunda kişinin boyunda ağrı el veya kollarda his kaybı yaşanabilmektedir. Boyun fıtığının ilerlemesi halinde ameliyat gerekmektedir. Bu nedenle oluşan boyun fıtığında ağrılarının hafiflemesi için kişi fizik tedavi veya boyunluk takılarak ağrılarının hafiflemesini sağlayabilmektedir. Boyun fıtığında boyun egzersizleri yani boyun hareketlerini düzenli yaparak ağrılarını azaltabilmektedir. Boyun fıtığı hareketlerinin düzenli ve ısrarla yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Boyun fıtığı hareketleri boyun kaslarını çalıştırmak ve güçlendirmek amacı ile yapılır ve tedaviye destek olarak yardımcı olan boyun fıtığı hareketlerini kişiye doktoru nasıl yapacağı konusunda anlatmalıdır. Kendisinin zorlamadan boyun fıtığı hareketlerine birkaç örnek şu şekilde sizler ile paylaşmak istedik.

Boyun Fıtığı Hareketleri Faydaları; 

Kişinin yapacağı boyun fıtığı hareketleri sayesinde boyun kasları güçlenerek ve o bölgedeki kan dolaşımı hızlanacaktır. boyun fıtığından kaynaklanan boyun hareket yeteneği yeniden sağlanacaktır. Boyunda sağlıklı duruş kazanılarak omuz ve sırttaki tutulmalar hafifleyecektir. Rahatlayan sinir ile ellerde uyuşmada azalacaktır ve kişinin ağrıları hafifleyecektir.

Boyun Fıtığı Hareketleri Ve Yapılışı;

Boyun fıtığı hareketlerinin ısınmadan yapmak tehlikeli ve sinirlere zarar verebileceği için dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Ellerinizi alın bölgesinde birleştirerek başınızı öne doğru eğmeye çalışmanız gerekiyor. Bu arada alındaki eller ile başın öne eğilmesinin engellendiği hareket ile boyun kasları güçlenecektir. Bu hareketi 10 defa tekrarlamanız ve her bir birinde 10' a kadar sayılarak kendinizi rahat bırakmanız gerekmektedir.
 • Ellerinizi başın arka kısmına yerleştiriniz. Başınızı arkaya doğru itmeye çalışırken eller ile engel olarak içinizden 10' a kadar sayınız ve rahatlayarak hareketi yeniden tekrar ediniz. Aralarda biraz bekleyebilirsiniz.
 • Sağ elinizi kulak bölgesine koyunuz. Başınızı sağ tarafa itmeye çalışıp elinizle engel olmanız gereken bir hareket yapınız. Boyun kaslarınızı çalışmasını sağlayacağınız bu hareket ile boyun fıtığı ağrılarınızda hafifleyecektir. Daha sonra sol elinizi koyarak sol tarafa aynı hareketi tekrar ediniz.
 • Başınızı sağa doğru çevirerek birkaç saniye bekleyerek öne çevirin ve yine bekleyerek diğer tarafa çeviriniz.
 • Boyun fıtığı hareketlerinin bir diğeri de başınızı saat yönünde boynunuzu zorlamadan çevirmeniz gerekiyor.
]]>
Kas Geliştirme Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/kas-gelistirme-hareketleri.html Mon, 17 Sep 2018 06:56:32 +0000 Kas Geliştirme Hareketleri: Vücudun sağlıklı ve hareketli olması için yapılan bir dizi egzersizler kişiyi zinde ve dinamik tutar. Kas geliştirme hareketleri, vücutta bulunan kasların daha sıkı ve gelişmiş olması i Kas Geliştirme Hareketleri: Vücudun sağlıklı ve hareketli olması için yapılan bir dizi egzersizler kişiyi zinde ve dinamik tutar. Kas geliştirme hareketleri, vücutta bulunan kasların daha sıkı ve gelişmiş olması isteniyorsa egzersizlerin dışında yapılması gereken hareketler bulunmaktadır. Bu hareketler düzenli aksatılmadan ve sağlıklı, düzenli beslenmeyle yapılmalıdır. Kas geliştirme hareketleri, sigara, alkol ve diğer zararlı maddelerden uzak durarak yapılmalı. Beslenmeye ve düzenli çalışmaya özen gösterilirse istenilen sonuç alınır.

Kas Geliştirme Hareketleri Çeşitleri

Arka Kol Kası Geliştirme Hareketleri: Pazunun genişlemesini ve şeklini gösteren kastır. Arka kol kaslarının gelişmesi biraz zaman alır. Genellikle arka kolda oluşan sarkmalar kolay toparlanmaz. Arka kol kası tek ama biraz ağır dambıl kullanılarak yapılır. Ayaklar omuz hizasında açılır iki ele tutulan dambıl baş üzerinde kollar dirsekten kırılarak kollar düz ve dik olarak kaldırılır. Kaldırıp indirme işlemi arka kol kasının hareketini sağlayacaktır. Bu hareket bir yere bağlı sağlam bir ipi iki elle kavrayıp sırtımızdan  omuzlayarak ileri geri çekerek yapılabilen harekettir. 

Göğüs Kası Geliştirme Hareketi: Göğüslerin daha geniş, sıkı ve güçlü olması için yapılan kas geliştirme hareketidir. Göğüs kası geliştirme hareketi, seçtiğiniz belli ağırlıktaki dambıl veya halter iki elle tutularak sırt üstü yatılır. Halter, kollar dirsekten kırılarak yukarı ve aşağı göğüs kısmına değecek şekilde kaldırıp indirilerek yapılır. Dambılla kollar dıştan içe iki el yukarıda birleşecek şekilde açılıp kapatarak yapılır. Göğüsün gelişmesi zaman alacaktır.

Omuz Kası Geliştirme Hareketi: Omuz, kolun kuvvetli, omuzların geniş ve vücudun atletik görünmesini sağlar. Omuz kası geliştirme hareketi halter ve dambılla yapmak mümkündür. Halter iki ele avuç içi kedimizi gösterecek şekilde kavranır, ayaklar omuz hizasında açılır. halter aşağıdan göğüs hizasına kadar kaldırılıp indirilir. Bu hareket ilk zaman 10 kez yapılıp bırakılır. Omuz kasları zaman içerisinde bu hareketle gelişecektir. 

Pazu Geliştirme Hareketi: Bir çok insan pazu kaslarının iri görünmesini ister. En önemli kas gurubundandır ancak pazu kaslarının gelişmesi biraz fazla zaman alır. Pazu geliştirme hareketi, tek veya çift dambılla, halterle yapılır. Ayakta veya oturarak dambıl elle  kavranır bilek içi vücudumuz gelecek şekilde omuz hizasını geçmeyecek şekilde dirsekten kırılarak kaldırıp indirilerek yapılan harekettir.

Bacak Kası Geliştirme Hareketi: Vücudun bütün ağırlığını çeken bacak kaslarının güçlü olmasını herkes ister. Belli, ağırlıktaki halteri iki elle kavrayarak omuzlara koyup halteri omuzlarda tutarak aşağı yukarı oturup kalkarak yapılan harekettir. Ayrıca ayak bilekleri üzerine konan ağırlığı ayaklar yapışık olarak kaldırıp indirerek bacak kası geliştirme hareketi yapılmış olur.

Karın Kasları Geliştirme Hareketleri: Karın kasları mekik hareketini yaparak geliştiririz. Sırt üstü yere uzanırız iki el kenetlenerek bağlanır başımızın altına konur. Bacaklar dizlerden kırılarak duru ve başımızı kaldırarak dizlere vurup geri yatarız. Bu hareket ritmik olarak 10 kez yapılır .Daha sonra vücut alıştıkça miktar çoğaltılabilir.

]]>
Arka Omuz Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/arka-omuz-hareketleri.html Mon, 17 Sep 2018 22:10:01 +0000 Arka omuz hareketleri Vücut geliştirme konusunda sadece tek bir bölgeye odaklanmak yerine bütün kas gruplarını üzerinde çalışmak daha etkili olan bir yöntemdir. Bir bütün olarak bakıldığı zaman geliştirilmiş v Arka omuz hareketleri Vücut geliştirme konusunda sadece tek bir bölgeye odaklanmak yerine bütün kas gruplarını üzerinde çalışmak daha etkili olan bir yöntemdir. Bir bütün olarak bakıldığı zaman geliştirilmiş vücut konusunda doğru bir görüntü elde edebilmek için ön ve arka omuz kaslarının da geliştirilmesi oldukça önemlidir. Aslında omuz kasları için yapılabilecek birçok hareket hem arka hem de ön omuzda bulunan kasların çalışması konusunda etkili olabileceği için omuz hareketleri hem arka hem de ön omuz kasının gelişmesini sağlar. Oldukça yoğun kullandığımız kas gruplarından olan arka ve ön omuz kaslarından günlük hayatta sürekli faydalanırız. Omuz kaslarınızın daha güçlü bir yapıya sahip olması ile beraber aynı zamanda geniş omuzlara sahip olmak isteyen kişiler arka omuz hareketleri sayesinde istedikleri görüntüye sahip olarak kusursuz bir vücut ile formda kalabilir. 

Arka omuz hareketleri nasıl yapılır; 
 • Arka omuz kasları üzerinde oldukça etkili olabilecek olan back press hareketini yapmak için vücudunuzun üst bölümünü dik kalacak biçimde sehpanın üzerine oturun. Ardından düz barı ensenizde dirsek ve elleriz aynı hizada olacak şekilde tuttuktan sonra derin bir nefes alarak barı başınızın üzerine kaldırın. Bu hareketi yaparken belinizin dik olmasına özen gösterin. Ardından düz barı tekrar ensenize doğru indirdikten sonra bu arka omuz hareketlerini ilk başladığınızda  5-6 ilerleyen dönemlerde ise 10 defa 2 set şeklinde uygulayın. 
 • Arka omuz üzerinde etkili olacak hareketler arasında yer alan bent over lateral raıses hareketini yapmak için ayaklarınız hafif açık durumda ayakta iken iki elinize de eşit ağırlıkta dambıl alın. Kalçanızı dışarı çıkararak vücudunuzun üst kısmı ile bacaklarınız 135 derecelik bir açı olacak biçimde yere eğilin. Bu pozisyonda dambılların yere bakacak bir pozisyonda olmasına dikkat edin. Daha sonra nefes alıp dambılları yanlara doğru omzunuz ile aynı hizada olacak biçimde kaldırın. Bu pozisyonda nefes verdikten sonra tekrar başlangıç pozisyonuna dönün. Bu  hareketi 2 set şeklinde 10 ar defa uygulayabilirsiniz.
]]>
Boyun Düzleşmesi Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/boyun-duzlesmesi-hareketleri.html Tue, 18 Sep 2018 00:06:13 +0000 Boyun düzleşmesi hareketleri, boyun omurlarının normal kavisli şeklini koruyamayarak ters yönde doğru eğilmesine ya da düzleşmesine boyun düzleşmesi adı verilir. Boyun düzleşmesi son yıllarda bireylerde sıkça görülen r Boyun düzleşmesi hareketleri, boyun omurlarının normal kavisli şeklini koruyamayarak ters yönde doğru eğilmesine ya da düzleşmesine boyun düzleşmesi adı verilir. Boyun düzleşmesi son yıllarda bireylerde sıkça görülen rahatsızlıkların başında gelmektedir. Özellikle de gençler arasında görülme ihtimali ilerili yaşlara oranla daha fazladır. Genellikle duruş bozukluğu, boynun yapısının belirli bir süre sabit kalması, fiziksel yaralanmalar ve çeşitli etkenlere bağlı olarak görülmektedir. Boyun düzleşmesi masa başı işte çalışanlarda, yüksek yastıklarda yatanlarda, hareketsiz bir yaşam tarzı olanlar ve bilgisayar başında fazla akit geçirenlerde görülmektedir. Bu rahatsızlık boyun düzleşmesi hareketleri ile başlangıçta tedavi edilebilir. Fakat ilerleyen boyun düzleşmeleri boyun fıtığına kadar neden olabilmektedir. Bu sebeple ameliyatlık duruma gelmeden, erken teşhis ve tedavi ile bu rahatsızlıktan kurtulmak en güzelidir. Ameliyatsız en uygun tedavi yöntemi ise boyun düzleşmesi hareketleridir.

Boyun Düzleşmesi Hareketleri

Boyun düzleştirme egzersizleri yapıldığı sırada boyun düzgün bir pozisyonda tutulmalıdır. Bu sebepten ötürü nötral pozisyon durumu oluşturularak, boyun ve baş düz bir hale gelinceye kadar arkaya çekilmelidir. Bu başlangıç pozisyonu yapılırken yüzün tam karşıya bakması gerekmektedir. Yapılan boyun düzleşmesi hareketleri bu pozisyon bozulmadan uygulanmalıdır.
 • Boyun Bölgesi Döndürme Hareketleri: Sağ elimizi başınızın sağ arka kısmına, sol elinizi ise sol şakağınıza koyunuz. Sağ omzunuzun üzerinden bakmaya çalışır gibi, elinizin ittirme direncine karşı başınızı sağa döndürmeye zorlayınız. Bu işlemi yaparken 10 saniye bekleyiniz. Bu işlemi sol el, başınızın soluna gelecek şekilde tersi yönünde uygulayınız. Günde 2 set olarak, 10 kez tekrarlayınız.
 • Boyun Bölgesi Geri Çekme Hareketleri: Sandalyeye ya da bir tabureye düz bir şekilde oturarak karşıya diz açıyla bakınız. Ardından boyun bölgenizi geri çekerek 3 saniye kadar o pozisyonda bekleyiniz. Bu esnada bakış açınızı kesinlikle oynatmayınız. Daha sonra geri eski pozisyona dönerek, günde 2 set olarak 10 kez tekrarlayınız.
 • Elleri Kenetleyip Başı Eğme Hareketleri: İki elinizi birbirine kenetleyiniz ve başınızın üzerine koyarak, çenenize doğru hafif bir eğme hareketi uygulayınız. Uyguladıktan sonra 3 saniye kadar öyle durup, tekrar eski pozisyonunuza geri dönünüz. Düzenli olarak bu hareketi uygulamaya devam ederseniz, boyun düzleşmesine karşı tedbirinizi almış olacaksınız.
 • Boyun Isınma Hareketleri: Boyuna uygulayacağınız bu rahatlama egzersizi ile geceleri ağrı problemlerinizden ve sabah tutukluklarını azaltmış olacaksınız. Tek yapmanız gereken yere sırt üstü uzanarak boyun altına ufak bir yastık yerleştirmektedir. Ardından borun yolu ile nefes alıp, ağız yoluyla bırakınız. Bu nefes uygulamasını 3 kez tekrarladıktan sonra, boyun bölgesine 5 dakika kadar masaj yapınız. Bu hareketi egzersizlere başlamadan önce ya da bittikten sonra uygulanması kişi de son derece bir rahatlık sağlayacaktır.
 • Boynunuzu Sağa ve Sola Gerdirme Hareketleri: Sağ elinizi yüzünüzün sağ tarafına koyunuz ve başınızı sol tarafa çeviriniz. Boynunuzu sağ tarafa doğru hareket ettirmeye çalışarak, sağ elinizle ona karşı  hafif direnç uygulayınız. Her hareket için 10 saniye kadar bekleyiniz. Ardından bu işlemi sol tarafınız içinde yapınız. Günde 2 set olmak üzere, boyun düzleşmesi hareketlerini 10 kez tekrarlayınız.
]]>
Omuz Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/omuz-hareketleri.html Tue, 18 Sep 2018 13:08:03 +0000 Omuz Hareketleri, Omuz kasları vücuttaki en zor şekilde forma giren kas grupları arasında yer alır. Emek ve sabır ister. Omuz hareketleri için başlangıçta dumbıl kullanıma gerek yoktur. Burada amaç omzu sakatlamadan önce o Omuz Hareketleri, Omuz kasları vücuttaki en zor şekilde forma giren kas grupları arasında yer alır. Emek ve sabır ister. Omuz hareketleri için başlangıçta dumbıl kullanıma gerek yoktur. Burada amaç omzu sakatlamadan önce omuz kaslarını açmaktır. Bu şekilde 1 hafta kadar devam edilebilir. Egzersizler devam ettikte dumbıl kullanıma başlanır ve düzenli periyotlarda dumbıl ağırlıkları artırılır. 

Omuz hareketleri spor salonlarında sehpa ve bar kullanımı ile çeşitlendirilebilir. Ancak evde uygulanacak hareketlerde bar yerine sopa ve sehpa yerine yerden yüksek düz bir zemin de kullanılabilir. Ayrıca bayanlar evde 0,5, 1, 1,5 litrelik içi su dolu pet şişeler de kullanabilir. Her hareket başlangıçta 15 set şeklinde yapılır. Antrenmanlar ilerledikçe 2*15 ve 3*15 şeklinde setlere geçilmelidir.

Omuz Hareketleri Nelerdir

 • Front Press: Sırtınız dik olacak şekilde sehpaya oturun. Barı avuç içinde kolları bükmeden sıkıca tutun. Barı önce göğsünüzde olacak şekilde tutun. Bu başlangıç hareketidir. Nefes alarak barı dik bir şekilde belinizi de bükmeden başınızın üstüne doğru itin. Barı her kaldırdığınızda nefes verin. Her hareket bittiğinde başlangıç pozisyonu alınmalıdır.
 • Back Press: Front pressdeki gibi pozisyon alınır. Burada tek fark barın göğüste değil, ensede durmasıdır. İlk zamanlara ensede ağrıların hissedilmesi olağandır.    
 • Lateral Raises: Ayaklar omuz genişliğinde olmalıdır. Her iki elinize birer dambıl alın. Dambıllar vücuda paralel şekilde olmalıdır. Kollarınızı yanlara doğru omuz hizasını geçmeyecek şekilde kaldırın. Dambılları kaldırırken nefes verilmelidir.
 • Bent Over Lateral Raises: Popo dışarıda, dizleriniz hafif bükülü ve ayaklar omuz genişliğinde açık pozisyon alınır. Belinizi öne doğru hafif bükün ve sırtınız düz olsun. Dambılları ise dirsekleriniz hafif dirsekten bükülü olarak tutun. Bu başlangıç pozisyonunda 2 saniye sabit durulur ve nefes alınarak dambıllar yana doğru kaldırın.
 • Side Lying Lateral Raises: Sehpaya yan oturun ve ayaklar zeminde olacak şekilde sehpaya yan uzanın. Diğer dirsekten mutlaka destek alınmalıdır. Dambılı vücuda paralel şekilde tutulur. Nefes aldıktan sonra dambılı yukarı doğru kaldırın. Hareket bittiğinde nefes verin.
 • Barbell Front Raises: Ayaklarınızı omuz genişliğinin yarısı kadar açın. İki elinizle barı sıkıca kavrayın. Kollar ve sırt gergin olacak şekilde barı baldırınız üzerinde tutun. Nefes alıp kolları yan bükerek barı boyun hizasına kaldırın. Barı indirirken oldukça yavaş indirilmelidir. Her hareket arası mutlaka nefes verilir.
 • One Arm Dumbbell Press: Sehpaya dik oturun ve dambılları üstten iyice kavrayın. Nefes alarak kollarınızı dirsekten bükecek şekilde birer birer yukarı kaldırın. Birini kaldırırken diğer dumbılı bileğinizi bükerek baş hizasına getirin. Bu hareketi yaparken dambılların her ikisine de birlikte kaldırabilirsiniz.
 • Seated Dumbbell Press: Sırtınız dik olacak şekilde sehpaya oturun. Dambılları üstten tutun ve kollarınızın içi kaşıya bakacak şekilde pozisyon alın. Dambılları kollar dik bir şekilde yukarı kaldırın ve başlangıç pozisyonuna geri dönün. Dambıllar yukarıdayken mutlaka nefes verin.
]]>
Destek Ve Hareket Sistemi Hastalıkları https://www.hareket.gen.tr/destek-ve-hareket-sistemi-hastaliklari.html Tue, 18 Sep 2018 21:04:43 +0000 Destek Ve Hareket Hastalıkları; vücudu dış etkenlerden koruyarak koruma altına alan, vücutta hareketi sağlayan ve kas sistemine bağlı olarak hareket etmemize yardımcı olan yapıya iskelet adı verilir.İskel Destek Ve Hareket Hastalıkları; vücudu dış etkenlerden koruyarak koruma altına alan, vücutta hareketi sağlayan ve kas sistemine bağlı olarak hareket etmemize yardımcı olan yapıya iskelet adı verilir.

İskelet Sistemine Hasar Veren Hastalıklar;

Eklem Hastalıkları; verilecek en iyi örnek çıkık ve burkulmadır. Çıkık ile burkulma rahatsızlığı haricinde özellikle de yeni doğmuş minik bebeklerde doğuştan gelen kalça çıkığı olarak da adlandırılan rahatsızlarda görülmektedir. Bu eklem hastalıkları dışında diğer eklem hastalıkları ise şunlardır;
Eklem boşluğunu örten dokunun iltihap kapması yani artrit
Eklem kıkırdağının tahriş olması yani artroz

Raşitizm Hastalığı; Bu hastalık türüne en çok küçük çocuklarda rastlanılır. Raşitizm hastalığı özellikle de D vitaminin azlığından dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Kemiklerde Ur Hastalıkları; Kemiklerde ur rahatsızlığı diğer organlarda veya kemiğin kendi dokusunda ortaya çıkan metastaz kaynaklı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Özellikle de kemiğin yapısında meydana gelen osteosarkom hastalığı genelde gençlerin ve küçük çocukların bacak kemiklerinde çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Organlar yüzünden ortaya çıkan kanser hastalığı ise ilerleyen yaş meydana gelmektedir.

Osteomalizi Hastalığı; En çok yetişkinlerde görülen bu rahatsızlık D vitamini yetersizliği sonucunda ortaya çıkmaktadır. D vitamini yetersizliği yüzünden kemiklerde erime başlar.

Kemiklerde İltihaplanma; özellikle de kemik dokusunu etkisi altına alan bir rahatsızlıktır. Kemiklerde oluşan iltihap şu sebeplerden dolayı meydana gelir;
 • Asalaklar
 • Kimyasal kaynaklı
 • Mikrobik nedenler
Bu rahatsızlığın tedavisi genellikle antibiyotik ilaçlar ve alçı uygulamasıdır. Antibiyotik ilacını alırken doktor tarafından detaylı bir bilgi alarak kullanmaya başlayın.

Romatizma Hastalığı;  devamlı hareketsiz kalan bir kişide görülen bir rahatsızlıktır. Devamlı hareketsiz kalmak kemiklerde kireçlenmeye sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra kireçlenme olan yerlerde çok şiddetli ağrılarda görülür.

Kırıklar; kemiklerin üstüne veya diğer dokuları etkileyen çarpma ile sert darbeler sonucunda kemik dokusu bütünlüğünün bozulması sonrasında oluşan çok şiddetli ağrılara neden olan bir durumdur. Sert darbeler ve çarpmalar haricinde dokuların gücünü kaybeder zayıflaması sonucunda da ortaya çıkan kırıklarda vardır. Çabuk  iyileşme süresi olduğundan dolayı bu kırılmalarda çok şiddetli ağrı yada uzun tedavi süresi göremezsiniz. 
]]>
Evde Zayıflama Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/evde-zayiflama-hareketleri.html Wed, 19 Sep 2018 19:20:52 +0000 Evde zayıflama hareketleri, İnsanların sık sık karşılaştığı ve sürekli olarak şikayet ettiği şey kişinin fazla kiloların bulunmasıdır. Çeşitli nedenler ile alınan bu kilolar kişide oldukça büyük bir rahatlık oluştu Evde zayıflama hareketleri, İnsanların sık sık karşılaştığı ve sürekli olarak şikayet ettiği şey kişinin fazla kiloların bulunmasıdır. Çeşitli nedenler ile alınan bu kilolar kişide oldukça büyük bir rahatlık oluşturarak kişinin kendisini çok mutsuz olmasına neden olmaktadır. Kilo sadece kişinin fiziksel olarak kötü görünmesine neden olmaz. Bunun yanında kişinin aşırı derecede kilolu olması sağlık açısından da son derece tehlikeli bir durumdur. Çünkü fazla kilolar kişide bazı hastalıklara neden olarak çok büyük bir hastalık sebebi olabilmektedir. Fakat kişinin kendi isteği ile zayıflama hareketleri yapması kişinin hem fiziksel olarak güzel görünmesini sağlar hem de psikolojik olarak kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlar. Zayıflamak ve fazla kilolardan kurtulmak için illa da spor salonlarına giderek para vermenize gerek yoktur. Evde zayıflama hareketleri yapmak da kişinin fazla kilolarına çare olabilir.

Evde zayıflama hareketleri ile kişi kendini daha rahat ve huzurlu hisseder. Ayrıca fazla kilolardan kurtulmak kişinin özgüven sahibi olmasına da yardımcı olmaktadır. Evde zayıflama hareketleri yapmak için kişinin sadece kendine bir süre zaman ayırması gerekir. Bunun içinde günde en az 15 dakika en fazla ise 30 dakika gibi bir süre ayırması yeterlidir. Daha sonra ise kişi bu süre zarfında önce yavaş yavaş ve vücudunu alıştıracak şekilde hareketleri yapmaya başlamalıdır. Bu evde zayıflama hareketleri yapmak kişiye başlarda çok zor gelebilir fakat ilerleyen zamanlarda vücut alışmaya başladığı için kişinin yapmış olduğu hareketler artık eskisi kadar zor gelmez. Başlarda hamlama dediğimiz kemiklerin ve kasların yorulması daha sonra geçecektir. Evde zayıflama hareketleri ile kişi istenmeyen kilolardan kurtulmaya başlar. Sadece yapması gereken şey düzenli ve günü birlik devam etmesidir. Çünkü kişi düzenli olarak zayıflama hareketlerini yapmaz ise bir faydasını göremez.

Evde zayıflama hareketleri:

Fazla kilolarınız için bir spor salonuna gitmenize gerek yoktur. Sadece yapmanız gereken şey kilo vermek için karar vermektir. Daha sonra ise azimli bir şekilde evde zayıflama hareketleri yaparak bu işi güzel bir şekilde yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey günde 20 dakika kadar bir süre kendinize ayırmanızdır. Daha sonra ise evde zayıflama hareketlerine başlayacağız.

Evde zayıflama hareketleri 
 • İlk hareketimizde yapılması gereken şey kişinin ayakta düz bir şekilde durup daha sonra ise ayaklarını bir miktar açmasıdır. Bu sırada kişinin elleri yukarıda birleştirilerek bir açıp bir kapatarak zıplama hareketleri yapılır.
 • Bir yere yaslanarak ya da kişi yapabiliyor ise bir yere yaslanmadan sandalyeye oturur gibi bir pozisyon almalıdır. Daha sonra ise belini dik tutarak bir yukarı bir aşağı yaklaşık 30 saniye kadar hareket etmelidir.
 • Üçüncü hareketimizde ise kişi yüz üzerine yatmalıdır. Ve çekebildiği kadar şınav hareketi yapmalıdır. Bu hareket çok sağlıklı ve önemlidir. Çünkü kişinin tüm vücudunun özelikle de bacak kaslarının güçlenmesini sağlayacaktır.
 • Dördüncü hareketimiz de ise kişi tekrar sırt üstü yatmalıdır. Ve diz kapaklarını kırarak havaya kaldırmalı ve ellerini boynunda birleştirmelidir. Bu sırada ayakları havada iken boynunu bir öne bir arkaya mekik çeker gibi yapmalıdır.
 • Bu hareketimizde ise kişiye biraz yürüyüş yaptıracağız. Fakat sandalye kullanarak. Kişi kendin uygun bir sandalye alarak bir aşağı bir yukarı yürüyüş yapmalıdır.
 • Sıra altıncı hareketimizi yapmaya geldi. Bu hareketi yapmak için yapılması gereken şey dik bir şekilde durarak bir aşağı bir yukarı inip kalkmaktır. Kişi içinden sayarak yapabildiği kadar yapmalıdır.
 • Bu hareketimizde kişinin kalça bölgesini çalıştıracağız. Bu hareketi yaparken küçük bir oturak ya da sandalyeye ihtiyacımız var. Bir sandalyeyi alarak ters çevirin ve oradan destek alarak kalça bölgesini bir indirip bir kaldırınız.
 • Sekizinci ve son hareketimizde ise uzanarak ya da yat]]> Spor Yapma Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/spor-yapma-hareketleri.html Thu, 20 Sep 2018 13:27:56 +0000 Spor yapma hareketleri; Spor, belli kural ve tekniklere uyularak yapılan bedensel gelişim için oldukça yararlı olan hareketlere verilen isimdir. Bazen eğlenmek için yapılan spor aslen insan sağlığı için birçok faydası bu Spor yapma hareketleri; Spor, belli kural ve tekniklere uyularak yapılan bedensel gelişim için oldukça yararlı olan hareketlere verilen isimdir. Bazen eğlenmek için yapılan spor aslen insan sağlığı için birçok faydası bulunan bir aktivitedir. Spor yapma hareketleri kişinin belli aşamalara uyarak yapması gereken harekettir. Kişi kafasına göre spor yapma hareketlerini uygulamaya çalışırsa beden olarak ters bir hareket yaparak kaslara zarar verebilir. Spor yapmak kişinin daha güçlü, sağlıklı, genç, dinamik ve enerjik olmasını sağlar. Ayrıca vücut direncini arttırdığı için kişinin hastalıklara karşı daha kuvvetli bir yapısının olmasını sağlar. Kas ve kemiklerin daha güçlü olmasını sağlar. Spor salonuna giderek yapabileceğiniz spor hareketlerinin yanı sıra evinizde de bu hareketleri kolaylıkla yapabilirsiniz. İşte formda kalmanızı sağlayacak olan spor yapma hareketlerinin yapılışını beraber inceleyelim;

  Spor yapma hareketleri;
  • Kişi dik bir şekilde ayakta durarak dizlerini kırmadan ellerini ayak parmak uçlarına değdirmeye çalışmak,
  • Dik bir şekilde dururken eli sol bel üstüne yerleştirip sağa doğru eğilip tekrar kalkmak,
  • Sabit bir şekilde uzanıp hiçbir yerden destek almadan şınav çekmeye çalışmak,
  • Ayakta dik bir şekilde duran kişi ellerini ensesinin üzerine koyarak dizleri kırmadan eğilip kalkmak,
  • Yüksek bir yerde durup bir sağa bir sola inip çıkmak ve bunu on defa tekrarlamak,
  • Sabit durduğu yerde zıplamak veya bir ip yardımı ile zıplamak,
  • Plates topunun üzerine uzanarak bir ileri bir geri olarak gelip gitme hareketleri yapmak,
  • Plates topunu göbeğin hizasına gelecek şekilde ayarlayarak ayakları uzatıp sabit tutarak şınav çekmek,
  • İki sandalyeyi karşılıklı koyarak birine ellerinizi diğerine ayaklarınızı uzatıp koyarak aşağı ve yukarı olarak hareket edip bunu sürekli tekrarlamaktır,
  • Ağırlık kaldırıp indirmek,
  Görüldüğü üzere spor yapmak için birçok hareket bulunmaktadır. Yukarı da saymış olduğumuz maddelerin hepsini eviniz de kolaylıkla deneyebilirsiniz. Ancak daha sağlıklı ve daha çok seçenekli olması için daha sağlıklı olanı spor yapmak için spor salonuna gitmektir. Bir gözetmen kontrolü altında düzenli olarak yapacağınız spor yapma hareketleri ile daha sağlıklı olabilirsiniz.
  ]]>
  Bel Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/bel-hareketleri.html Fri, 21 Sep 2018 03:35:34 +0000 Bel hareketleri günümüzde aslında bel ve omurga sağlığı için herkesin yapması gereken egzersizlerden biridir. Özellikle iş hayatı nedeniyle ya da diğer nedenlerden dolayı sürekli oturan insanların ara sıra bel hareketleri yap Bel hareketleri günümüzde aslında bel ve omurga sağlığı için herkesin yapması gereken egzersizlerden biridir. Özellikle iş hayatı nedeniyle ya da diğer nedenlerden dolayı sürekli oturan insanların ara sıra bel hareketleri yaparak bel omurlarını ve kaslarını oynatması gerekmektedir. Özellikle bel rahatsızlığı olan insanların bu hareketleri yapması çok daha olumlu sonuçlara neden olacaktır. Ancak bu gibi rahatsızlığı olan insanların bel hareketlerini yapmadan önce kesinlikle doktoru ile görüşmesi ve onay aldıktan sonra hareketleri yapması gerekmektedir. Günümüzde bel için birçok farklı egzersiz hareketi bulunmaktadır. Bunlardan en önemlilerini birlikte yaparak özellikle belde meydana gelen rahatsızlıkları azalmak için faydalar görülebilir. Bu hareketlerin yapılışına geçmeden önce belirtmek isterim ki her ne kadar kas açıcından yoğun bir bölge olsa bile bel için çok daha dikkatli bir şekilde aşağıdaki hareketler yapılmalıdır. Aksi durumlarda ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Eğer  boş vaktiniz varsa bu hareketleri yapmadan önce bazı ısınma hareketlerini yapabilirsiniz. 

  Evde yapılan bel hareketleri;

  Bel hareketi: Bu hareketi yapmadan önce gerekli olan pozisyonun alınması gerekmektedir. Bunun için öncelikle ayak ve ellerinizin üzerine eğilerek emekleme pozisyonuna geçmelisiniz. Daha sonrasında ise belinizi kalça seviyesine getirin. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli durum belin kalçadan aşağıda kalmamasıdır. Daha sonra ise başınızı öne tutun ve ensenizin düz olmasını sağlayın. Hareketi yapabilmemiz için doğal duruşunuzu bozmamanız gerekiyor. Hareketin devamında sırtınızı iki saniye gerin ve eski pozisyonunuza dönün. 

  Bel hareketi: Bu hareket daha çok omurganızın esnemesi ve rahatlaması açısından etki gösterecektir. Bunun için öncelikle aşırı sert olmayan bir zemine uzanarak başınızın altına bir destek koyun. Daha sonra ise dizlerinizi bükerek birbirine yapışık olarak tutun. Daha sonra ise dizlerinizi bir yana doğru çevirirken kalçanızı da dizlerinizin takip etmesini sağlayın. Bu pozisyonda iki saniye kadar kalarak eski pozisyonunuza dönebilirsiniz. Bu hareket bel hareketleri açısından önem taşımaktadır. Bu nedenle 8 er kez tekrarlayın. 

  Bel hareketi: Bir diğer hareketimizde ise yere yüz üstü yatarak dirseklerininden destek alarak dik bir şekilde yerde kalın. Hareketi yapabilmeniz için boynunuzu dik tutmanız gerekmektedir. Daha sonra ise vücudunuzu yerden destek alarak yukarı doğru kaldırın. Bu pozisyonda kaslarınızın esnediğini hissedene kadar 5 saniye kadar kalın ve kendisiniz yavaşça eski pozisyonunuza getirin. 

  Bel hareketi: Bel hareketleri arasında çok önemli yeri olan bu hareketimizde ise sırt üstü yere yatarak başınızın altına destek verin. Daha sonra dizlerinizi bükerek kalça genişliğine gelene kadar açın. Daha sonra üst vücudunuzu rahat tutun. Nefes verirken karnınızı yukarı doğru çekiyormuş gibi hareket ettirin. Bu hareketi yaparken 5 defa nefes alın ve eski halinize dönün. En az 5 defa tekrarlanması gerekmektedir. 
  ]]>
  Rönesans Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/ronesans-hareketleri.html Sat, 22 Sep 2018 00:20:30 +0000 Rönesans hareketleri, "yeniden diriltme, yeniden doğuş" anlamlarına gelen Rönesans, 15-16. yüzyıllarda Önce İtalya başlayıp, daha sonra da diğer Avrupa ülkelerine yayılan sanat, edebiyat, bilim ve felsefe alanlarınd Rönesans hareketleri, "yeniden diriltme, yeniden doğuş" anlamlarına gelen Rönesans, 15-16. yüzyıllarda Önce İtalya başlayıp, daha sonra da diğer Avrupa ülkelerine yayılan sanat, edebiyat, bilim ve felsefe alanlarındaki yenilik ve gelişme hareketleridir. İtalya'da hümanizm ile başlayan Rönesans hareketleri, İtalya'nın coğrafi konumu, ekonomik durumu, din ve tarihsel açıdan önemi, siyasal durumu etkin rol oynar. Hümanizm sayesinde insan kendini tanıyarak, haklarını korumaya başlamıştır. Rönesans hareketlerini detaylıca inceleyelim. 

  Rönesans hareketleri nelerdir

  Rönesans hareketleri ilim ve teknik ilerlemelerin yanı sıra insan ve tabiat sevgisini de beraberinde getirmiştir. Ayrıca edebiyat, tarih ve arkeolojide de önemli gelişmeler yaşanmıştır. Rönesans hareketleri mimari açıdan incelendiğinde, barok ve rokoko tarzı geliştirildi, mimari yapılarda ölçü sadelik ve doğallıktan yana kullanıldı. Buna bağlı olarak doğallık içeren sanat eserlerine de ağırlık verildi.

  İtalya'da başlayan Rönesans hareketleri Avrupa ülkelerinde yayılmaya başlayınca, Fransa'da sanatsal gelişmeler, Almanya'da dini içerikli tablo ve resimler, İngiltere'de edebiyat, İspanya'da ise başta resim olmak üzere edebiyat alanında gelişmeler yaşandı.

  Rönesans hareketleri, sanatın yanı sıra sosyal yaşantının bütün alanlarına canlılık ve hareket getirmiştir. Rönesans batıda, oldukça uzun süren bir çağ olan ortaçağdan çıkışa ilişkin bir umut, bir canlanma dönemidir. Rönesans hareketlerini geliştiren canlandıran başka bir gelişme ise, kentsel canlılık, endüstriyel gelişmeler, düzen ve siyasette yeni arayışlar, iktisadi hayattaki önemli gelişmelerdir.

  Rönesans hareketlerinin getirdiği gelişme ve canlılıklara rağmen, 16. yüzyılın ortalarında Rönesans coğrafyasının canlılığını kaybetmesi sonucunda yeniden feodalleşme görülür. Rönesansa ilişkin açıklamalarda 19. yy. Rönesans anlayışı ile 20. yy. Rönesans anlayışının farklılık arz ettiği görülür. 19. yüzyıldaki Rönesans hareketleri, aydınlanmacı tarih görüşlerinin etkisi altındadır. Bu dönemde ortaçağ eleştirisi ve karşıtlığı söz konusudur. 19. yy. Rönesans hareketleri bir taraftan aydınlanmanın açtığı tartışma ve eğilimlerle beslenirken diğer taraftan bir dünya egemenliğine dönüştürülmek istenen batı üstünlüğü süreci yaşanmıştır. Bu görüşe göre Michelet ve Burckhart'ın eserleri Rönesans anlayışının oluşmasından son derece hakim ve etkili olmuştur.

  20. yy. Rönesans hareketleri 19. yy Rönesans hareketlerini aşma sürecidir. Rönesans hareketlerinin bir diğer yönü ise sanatsal gelişmelere paralel olarak antikayı yeniden canlandırma dönemidir.

  Rönesans hareketleri, başlangıç, zirve ve çöküş olmak üzere 3 ana halinde incelenir. Dante ve Giotto ile başlayan Rönesans hareketleri entelektüel ve estetik anlamda zirve dönemini yaşar. İtalya savaşları ile birlikte çözülme ve çöküş sürecine girer. İtalya çöküş dönemine girerken Batının  diğer merkezlerinde Rönesans hareketleri yayılma sürecine girer.  

  ]]>
  Karın Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/karin-hareketleri.html Sat, 22 Sep 2018 05:17:09 +0000 Karın Hareketleri; Yapacağınız yeni egzersizlerle  karın kaslarınızı önceye göre daha çok güçlendirecek  hareketleri vede çok kolay şekilde nasıl mekiğe  alışacağınızı  hep beraber uygulayarak görmüş olacağı Karın Hareketleri; Yapacağınız yeni egzersizlerle  karın kaslarınızı önceye göre daha çok güçlendirecek  hareketleri vede çok kolay şekilde nasıl mekiğe  alışacağınızı  hep beraber uygulayarak görmüş olacağız. Bunca zamana kadar karın hareketleri yaptığınız halde karın kaslarınızla tanışmadıysanız bunun en açık nedeni doğru şekilde beslenmediğiniz vede doğru bir antreman programı kullanmadığınız anlamına gelir. Doğru birkaç hareketle karın kaslarınızı yoğun olarak çalıştırmanız mümkün olacaktır.  Şunu da belirtelim ki karın hareketlerinizi egzersiz listenizin en sonuna almanız daha doğru olacaktır. Çünkü karın kasları diğer egzersizleri yaparkende etkilenen  bir bölge olduğu için daha egzersizin başında bu kasları yormak sizi zorlayacaktır.

  Karın Hareketleri;

  Ağırlıklı Mekik;Mekik hareketini yapmak için yere  sırtüstü  yatın. Bu pozisyonu alırken dizleriniz kırık şekilde olmalıdır.  Dizlerinizin arasına ise  egzersiz süresince tutabileceğiniz bir sağlık topu sıkıştırın.  Göğsünüzün üzerine ise  hafif  ağırlıklıklı bir  plaka alın. Artık dizlerinizi yavaş bir şekilde göğsünüze doğru çekerken aynı anda  başınızı ve omuzlarınızı da hafifçe havaya kaldırın. Bu şekilde bir saniye  bekledikten sonra üst bedeninizi ve bacaklarınızı yere indirin ve bu hareketi tekrarlayın. Bu hareketi zamanla daha da zorlaştırmak istiyosanız göğsünüze ağırlık plakası yerine bir sağlık topu tutarak dirseklerinizin bedeninizin yan tarafta olmasını sağlayın. Kalkma işleminizde size yardım eden partnerinize topu verin ve ardından topu size hafif bir şekilde geri göndermesini isteyin. Siz topu tuttuktan sonra üst bedeninizi tekrardan yere indirin.

  Twist ve Bacak Kaldırma; Yere sırtüstü pozisyonda yatın ve bacaklarınızı havaya doğru kaldırın. Bu pozisyonda iken ellerinizi de  kulaklarınızın arkasına alın. Daha sonra sağ omuzunuzu yerden kaldırarak yavaş bir şekilde  sol yönünüze doğru dönün. Bu işlemi yaparken bacaklarınızın duruşunu bozmamaya dikkat edin. Tekrardan ilk   pozisyonu alın  ve bu hareketin aynısını diğer tarafa doğru yapın. Vücudunuz bu harekete alıştıktan sonra bu sefer bacaklarınız gövdenize 45 derecelik açı da olacak şekilde durun. Üst bedeninizi yerden kaldırırken aynı zamanda bacaklarınızı da havaya doğru kaldırın ve  bu hareketi tekrarlayın.

  Pulse Twist; Bu egzersizi yapmak için yere sırtüstü  yatarak ellerinizi de  kalçanızın altına doğru götürün. Ardından kalçanız yerden kesilene kadar bacaklarınızı havaya kaldırın. Bu işlemi yaparken ayaklarınızın bitişik şekilde durması gerekir. Bundan  sonra, tekrar başlangıç pozisyonuna gelmek için hareketin en üst noktasında belinizi sağ yönünüze  döndürün ve bacaklarınızı indirerek başa  dönün. Bir sonraki tekrarda ise  belinizi bu sefer diğer tarafa doğru döndürün.

  wist Crunch; Sırtüstü yere yatın. Bunu yaparken dizleriniz 90 derece bükük olmalıdır. Ayaklarınızın ise  tamamen yere değmelidir. Ellerinizi  başınızın arkasına alın. Bu pozisyona geldikten sonra omuzlarınızı yerden kaldırarak üst bedeninizi sol tarafa hafifçe döndürün. Yaptığınız bu hareketin sonunda dirseğiniz dizinize temas etmelidir. Aynı anda, dizlerinizi de kendinize doğru çekerek dirseğinize doğru yakınlaştırın. Başlangıç noktasına dönerek hareketi tekrarlayın.

  Swissball Denge Duruşu; İki swissball’un üzerine yüzükoyu bir şekilde uzanın. Öndeki tarafta duran topun üzerinde göğüs bölgeniz, arka tarafta duran topun  üzerinde ise diziniz ile kaval kemikleriniz olmalıdır. İşte  tam bu pozisyonda duruyor iken ellerinizi yere bırakarak 60 saniye kadar bu pozisyonu hiç bozmadan bekleyin. Bu hareket zamanla size daha kolay gelmeye başlayınca bu kezde aynı pozisyonu alarak iki elinizi swissballun iki yanına yerleştirmeye çalışın. Bir diğer zorlaştırıcı hareket ise ayaklarınızı birbirine iyice yaklaştırın ve kollarınızı yana doğru açın.

  ]]>
  Evde Kas Yapma Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/evde-kas-yapma-hareketleri.html Sat, 22 Sep 2018 16:51:51 +0000 Evde kas yapma hareketleri, spor salonlarına gitme zamanı ve maliyeti harcamadan evde kas yapmak elbette mümkündür. Fakat kas yapmak evde denendiği zaman çoğu kişi için başarısızlıkla sonuçlanır. Kas yapmak başta görüntü it Evde kas yapma hareketleri, spor salonlarına gitme zamanı ve maliyeti harcamadan evde kas yapmak elbette mümkündür. Fakat kas yapmak evde denendiği zaman çoğu kişi için başarısızlıkla sonuçlanır. Kas yapmak başta görüntü itibariyle bazı kişiler için büyük bir istek haline gelmiştir. Evde kas yapma hareketlerinin kişiye olumlu sonuç vermesi için kişinin bir düzen ve denge içinde olması şarttır. Günlük yaşantısından hiç bir şeyden ödün vermeyen bir kimse her gün yaptığı bir kaç dakikalık çalışma ile iyi bir sonuca varmaz. Kas yapımı dokunun kendini yenilemesiyle oluşur. Yenilenen doku daha büyük ve dolgun bir hale gelir. Bu yüzden beslenme, uyku veya düzenli bir çalışma halinde olmayan bir vücudun bağlarını yenilemesi pek mümkün değildir. Evde kas yapma hareketleri her kas hareketinin oluşumu ile aynı yolu izler. Çalışma yapılan kas dokusunun proteini parçalanır ve çatlar. Vücut yeni protein ve amino asitler yoluyla bu dokuları iyileştirir. Her iyileşen doku eskisinden daha dolgun ve kuvvetli olur. Spor salonları bazı kişiler için zaman kaybı yaratır. Bazı kişiler için ise maddi sıkıntı oluşturur. Bu çalışmaları evde kas yapma hareketlerini iyi ve bilinçli şekilde yaparak olumlu sonuçlar almak mümkündür.

  Evde kas yapma hareketleri içi nasıl bir yol izlenmelidir
  • Disiplinli bir şekilde çalışma programı hazırlanmalıdır.
  • Kas yapısına direk etki edecek besin değerine sahip besinler ağırlıklı olacak şekilde düzenli bir beslenme programı hazırlanmalı ve uyum sağlanmalıdır.
  • Uyku ve çalışma saatleri aksatmadan düzenli şekilde devam ettirilmelidir.
  • Vücudun tipine ve ağırlığına uygun cisimler tercih edilmelidir.
  • Amaç sadece kas yapma ise kas gelişimine uygun spor hareketleri uygulanmalı ve evdeki gerekli cisimlerle spora başlanmalıdır.
  • Vücuda tüm ağırlık birden verilmeden yavaşça ilerlemek gereklidir.
  • Konu hakkında deneyimli kişilerden fikirler alarak, evdeki en küçük cisimler bile spora dahil edilmelidir.
  • Sguat, şınav çekmek ve mekik çekmek evde kas yapma hareketleri için uygulanabilecek doğru başlangıç hareketleri arasında yer alır. Her hareket ayrı bir bölgenin kas gelişimine yardımcı olur. Yapılan hareketler azar azar başlayarak belli günler doğrultusunda arttırılacak şekilde ayarlanmalıdır.
  ]]>
  Newtonun Hareket Kanunları https://www.hareket.gen.tr/newtonun-hareket-kanunlari.html Sat, 22 Sep 2018 17:56:34 +0000 Newtonun Hareket Kanunları, Isaac Newton, 1643-1727 yılları arasında yaşamış İngiliz fizikçi, matematikçi, felsefeci, mucit ve astronom. Newton gerçekten süper zekasıyla gelmiş geçmiş en iyi bilim adamı olduğu kabul Newtonun Hareket Kanunları, Isaac Newton, 1643-1727 yılları arasında yaşamış İngiliz fizikçi, matematikçi, felsefeci, mucit ve astronom. Newton gerçekten süper zekasıyla gelmiş geçmiş en iyi bilim adamı olduğu kabul edilmektedir. Yaşadığı dönemdeki imkansızlıklar göz önünde bulundurarak yakın geçmişte Einstein ile karşılaştırıldığında Newton daha ağır basmaktadır.

  Newton aslında hiçbir şeyi tesadüf eseri bulmamıştır. Yok kafasına elma düştü, akabinde yerçekimini buldu. Bunlar okul yıllarında anlatılan ifadelerdir. Ama gerçeklik payına bakmak istersek, Newton çiftlik evinde büyüdüğü için çalışmalarını mecburen çiftlikte yapmıştır. Yine bir gün elma ağacı altında bilimsel çalışma yaparken önüne bir elma düşmüş ve aklına şu soru gelmiştir. Acaba her elmanın yere düşüş hızı aynı mı Bu sorunun cevabını bulmaya ve hesaplamaya başlamıştır. İşte bu olay sonucunda elmanın daha da hızlanarak yere düştüğünü hesap etmiştir. Bu olay sonucunda lise yıllarında matematik derslerinde karşımıza çıkan ve hiç hoşlanmadığımız integral, türev gibi hesaplamaları bulmuştur. Düşünün bir elma yere düşüyor ve sonucunda çoğumuzun sevmediği matematik konuları bulunuyor. 

  Newtonun Hareket Kanunları 3 tanedir. Bunlar;

  1- Eylemsizlik Prensibi: Bir cismin üzerine etki eden kuvvet sıfır ise o cisim ya durur ya da sabit hızla devam eder. Sabit bir cisim hareket etmesine etki edecek bir kuvvet yoksa hareket etmeyecektir. Hareketli bir cisme bir kuvvet etkisi yoksa o cismin hızı değişmeyecektir. Eylemsizlik yasası "sıfır net kuvvet, sıfır ivmelenmeye karşılık gelir" şeklinde de ifade edilmiştir. Bu kanuna göre bir cismin durması veya değişmez bir hızla gitmesi arasında bir fark yoktur denilebilir. 

  2- Dinamiğin Temel Prensibi: Bir cisim sabit bir kuvvet etkisi altında ise o cisim bu kuvvet yönünde sabit bir ivme kazanır. 
  Bir cisim üzerindeki net kuvvet, cismin kütlesi ile ivmesinin çarpımına eşittir. Yani formül olarak ise F=m.a ile belirtilmiştir. Bu formül su şekilde açıklanabilir: Bir cismin ivmesi o cisme uygulanan kuvvet ile doğru, cismin kütlesi ile ters orantılıdır diye ifade edilmektedir.  Newton tarafından bu kanunla alakalı itme kavramı belirtilmiştir. İtme=hareket ettirici kuvvet olarak tanımlanmıştır. Bir de Momentum kavramı belirtilmiştir. Momentum= hareket olarak belirtilmiştir. Bu yasa formül olarak ise: I=itme, ∆p=momentumdaki degisim, m=kütle, ∆v hızdaki değişim olarak belirtilip I=∆p=m.∆v olarak belirtilmiştir. 

  3- Etki-Tepki Prensibi: Etkileşen iki cisim birbirlerine eşit büyüklükte fakat zıt yönde kuvvet uygular. Yani her etkiye karşılık eşit ve zıt olan bir tepki vardır. Her zaman eşit ve ters bir tepki kuvveti vardır. Mesela buz pateni yapan iki kişiyi ve birbirlerini ittiklerini düşünün. Bunların birbirlerine uyguladıkları kuvvet eşit büyüklükte ve zıt yönlüdür. Bu kanuna göre diyebiliriz ki, doğadaki bütün gerçek kuvvetler çevreyle etkileşim sonucu ortaya çıkar. 

  Newtonun hareket yasaları ve bilimsel çalışmaları ile alakalı kitaplar da yazmıştır. Naturalis Principia Mathematica, Opticks, Method of Fluxions, Aritmetica Universails kitapları örnek olarak verilebilir. 
  ]]>
  Sıkılaştırıcı Hareketler https://www.hareket.gen.tr/sikilastirici-hareketler.html Sun, 23 Sep 2018 02:07:02 +0000 Sıkılaştırıcı Hareketler: Sağlığına özen gösteren kişiler, vücutlarının zinde ve hareketli olması için sıkılaştırıcı hareketleri yapmaktan kaçınmazlar. Sıkılaştırıcı hareketler, doğru egzersizleri Sıkılaştırıcı Hareketler: Sağlığına özen gösteren kişiler, vücutlarının zinde ve hareketli olması için sıkılaştırıcı hareketleri yapmaktan kaçınmazlar. Sıkılaştırıcı hareketler, doğru egzersizlerin düzenli yapılması ile hareketi yapanın fit olmasını sağlamaktadır. Sağlık için spor her yerde yapmak mümkündür. Kendinize ayırdığınız herhangi bir saat içerisinde düzenli olarak aksatmadan yapılması gerekmektedir. Kendinize zaman ayırmayıp arada sırada egzersiz yaparsanız vücudunuz istenilen dinamik ve sağlıklı konuma gelmesi mümkün değil. Bu nedenle sıklaştırıcı hareketleri yapmaktan kaçınılmamalıdır. 

  Sıkılaştırıcı Hareketler Nelerdir 

  Karın Sıkılaştırıcı Hareketleri: Karın sıkılaştırıcı hareketi aslında kolay gibi görünen ancak vücudun alışkın olmamasından dolayı bir kez bile yapamayanlar olmaktadır. Karın sıklaştırıcı hareket aynı zamanda karın bölgesinde bulunan yağların erimesine büyük katkı sağlar. Karın sıkılaştırıcı harekete başlarken aynen şınav pozisyonu alınır. Şınav çeker gibi yere uzanın ve vücudu düz tutarak dirsekler yere konur.  Kolun üst kısmı ve ayakların parmakları yere değecek şekilde eller önde bağlı şekilde 10 saniye karın kaslarını sıkarak durun. Karın kasları sıkılırken kalça düşürülmemeli. Bu arada nefes alınıp verilebilir, nefesinizi tutmayın. Bu hareket 10 ar kez dinlenerek 3 bölümde tamamlaya bilirsiniz. 

  Kalça Kasları Sıkılaştırıcı Hareketleri: Kalçaları sıkılaştırmak için, ayaklar omuz genişliğinde açarak dengemizi sağlayacak şekilde durunuz. Ellerinizin parmak uçları karşı tarafı gösterecek şekilde uzatarak bekleyin. Hareketi yapmaya başlarken kalça dışarı çıkacak şekilde çömelirken, gövde dik konumda olmalı ve diz kırılırken ayak parmak ucunu geçmemesine dikkat edilmeli. Yere çömelirken ve yerden kalkarken nefes alınıp, verme işlemi yapılmalıdır. Bu hareket ritmik olarak 10ar kez 3 defa yapılmalı. 

  Bacak Kasları Sıkılaştırıcı Hareketleri: Bu harekette bacaklar omuz hizasında açılarak dengenin sağlanması için yere basılı beklenir. İki el dirsekten kırılarak baş hizasına getirilerek yukarı doğru zıplarken dizler karı hizasına çekilir ve yine dizler kırık olarak ayaklar üzerine dikkatli şekilde inerek hareketi tamamlamış olursunuz. Hareket yine 3 bölümde 10 ar kez yapılarak tamamlanır. Zıplayarak yapılan bu hareket bacak kaslarını sıkılaştırıcıdır.

  Alt Gövde Kasları Sıklaştırıcı Hareketleri: Vücudumuzun alt kısmında bulunan kasların sıkılaştırılması için yapılan harekettir. Harekete başlarken vücut dik konumda olmasına dikkat edilmeli. Vücut dik iken geriye doğru geniş bir adım atılır ve diz kırılarak yere çökülür. Diz yere değecek şekilde durmalı. Vücut dik ve önde olan bacağın konumu 90 derece olmalı. Diz kapağının durumu ayak parmak ucunu geçmemelidir. Yapılan hareketin aynısı diğer ayakla yapılarak tekrarlanır. Alt gövde kaslarını sıklaştırma hareketi tamamlanmış olur. Yine hareket 3 aşamada 10 kez yapılarak tamamlanır.

  ]]>
  Göğüs Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/gogus-hareketleri.html Sun, 23 Sep 2018 08:13:40 +0000 Göğüs Hareketleri; Son zamanlarda gençlerin en büyük takıntılarından biri de göğüs kaslarıdır. Bu kasları çok büyük ağırlıklarla yapmak prestij meselesi sayılıyor. Bunun yanında pek çok insan göğüs kaslarını g Göğüs Hareketleri; Son zamanlarda gençlerin en büyük takıntılarından biri de göğüs kaslarıdır. Bu kasları çok büyük ağırlıklarla yapmak prestij meselesi sayılıyor. Bunun yanında pek çok insan göğüs kaslarını geliştirmekte ya zorlanıyor yada belli bir süre  sonra gelişimin durduğunda şikayet ediyor. Ancak sizlere vereceğimiz önerilerle bu gibi sorunları da çözmek çok kolay olacaktır.

  Göğüs Hareketleri

  Dengesizlik Taktiği; Bildiğiniz üzere plates toplarının egzersiz hareketlerini yaparken önemli bir yeri vardır. İşte bu plates topu  göğüs kasları geliştirmede de  inanılmaz bir etki sağlamaktadır.

  Plates Dumbell’ı daha çok  aşağı indirmenizi sağlayacaktır. Böylelikle egzersizin hareket menzili artıyor. En önemlisi ise topun üzerinde dengede kalmanız birhayli  zor olduğundan vücudunuzdaki birçok çok kas dengeyi sağlamak için yoğun bir çaba harcıyor. Bench üzerinde Dumbell Bench Press yaptıktan sonra bu hareketi yapabilirsiniz. Belki diğeri kadar büyük bir ağırlıkla çalışamıyacaksınız ama hem beyninize “vücudunuzu stabilize etmeye çalışırken göğüs kaslarınıza daha da fazla kuvvet üretmesini” öğretmiş olursunuz  hemde stabilize edici kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.

  Yarı Tekrar; Bench Press yaptığınızda ağırlığı göğsünüzden kaldırdığınız ilk  anda yükün nerdeyse tamamını göğüs kaslarınız kaldırır. Ancak ağırlık biraz kalktıktan sonra triceps kasları dediğimiz daha zayıf kaslar işi üstlenir. Bu kaslar devreye girdiğinde dirseklerinizi gerer. Bu işlemde kollarınızı dümdüz hale getirir ve bunun sonucunda ağırlığı kaldırırsınız. Şunu da belirtelim ki  triceps kasları daha zayıf oldukları için haliyle daha çabuk yorulurlar ve sonuç olarak harekete devam edemezsiniz.

  Eksantrik Çalışma; Ağırlığı indirirken kasların yaşadığı kasılmaya eksantrik kasılma denir. Bench Press yaptığınız sırada  barı kaldırırken kaslarınız konsantrik kasılırken indirdiğinizde  eksantrik kasılır. Eksantrik kasılma sırasında kasların daha fazla kuvvet kazandığını bu son dönemlerde öğrenmiş olduk. Yapılan bir araştırmada 6 hafta gibi bir süre boyunca  sadece eksantrik çalışma yapan sporcuların, sadece konsantrik çalışma yapanlara oranla daha fazla kuvvet kazandığı yapılan bir araştırmayla belirlenmiş oldu.

  Patlama Çalışması; Bu çalışmalar düşük ağırlıklarla vede son süratte yapılır. Buda hızlı kasılan kas fiberlerini çalışmasını sağlar. Bununla beraber Bench Press yaptığınızda hızınızı kesmeden ağırlığı kaldırmanızı sağlar. Normal şartlarda Bench yapılırken yukarı yaklaştıkça mecburen hızınızı kesmek zorunda kalırsınız. Bu işlem de  kuvvet kazanımınızdan çalmış olur. Fakat patlama çalışması yaparken tam tersine  hızınızı kesmenize gerek kalmaz.

  ilk Sette Ağır Kaldırış; Güzel başka bir   yöntem için ilk sette en çok 2-3 tekrar yapabileceğiniz bir ağırlık tercih edin ve bir defa da kaldırın.  Daha sonra 6-8 tekrar yapabileceğiniz normal çalışma ağırlığınızla asıl olan setlerinizi yapın. İlk sette aşırı ağır çalışmak sinir sisteminizi hazırlayıp daha çok  kas fiberini kullanmasını sağlamış olur. Bu sayede sonrasındaki hafif olan setlerde bile beyniniz daha çok kas fiberini kullanacağından ağırlığı kolay bir şekilde kaldırmış olacaksınız.

  Farklı Açılarda Incline Bench Press Yapın; Spor yaptığınız salonunuzda eğer açısı ayarlanabilir bir Bench bulunuyor ise  bu sizin için çok yararlı olacaktır. Örneğin,  4 set şeklinde Incline Bench Press yapacaksanız birinci sette 60 derece, ikinci sette 50,  üçüncü sette ise 40 derece olarak çalışabilirsiniz. Yaptığınız bu işlem kaslarınızı değişik açılardan çalıştırıp yapmış olduğunuz hareketten daha da fazla verim almanızı sağlayacaktır.  30 derece açıyla Düz Bench Pressi yapmak hem  omuzlarınız hem de  dirsekleriniz için daha sağlıklı olacaktır.

  Göğüs Kaslarının Yapısına Dikkat Edin; Göğüs kaslarınızın yapısını bilmenizde size yardımcı olacaktır. Zaten bu kaslar  büyük oranda hızlı kasılan fiberlerden oluşurlar. Bundan dolayı da düşük tekrar,  yüksek ağırlık ve çok setli ça]]> Birleşik Haziran Hareketi https://www.hareket.gen.tr/birlesik-haziran-hareketi.html Sun, 23 Sep 2018 19:45:33 +0000 Birleşik Haziran Hareketi; 30 Haziran 2014 tarihinde ODTU Vişnelikte bir araya gelen bir grup akademisyen, sivil toplum örgütü ve kendini sol görüş içinde tanımlayan bazı siyasi partilerin ortak kararı ile oluşturulan antiemperyal Birleşik Haziran Hareketi; 30 Haziran 2014 tarihinde ODTU Vişnelikte bir araya gelen bir grup akademisyen, sivil toplum örgütü ve kendini sol görüş içinde tanımlayan bazı siyasi partilerin ortak kararı ile oluşturulan antiemperyalist, antikapitalist, antifaşist siyasi cephedir. Yaklaşık olarak 46 ilden seçilen 500'e yakın temsilciden oluşmaktadır. ''Hayallerimizi yarım bırakmamak'' için sloganından hareket eden grup 27-28 Aralık 2014 tarihinde ilk büyük kurultaylarını yaparak Birleşik Haziran Hareketinin amaçlarını ve vizyonunu açıklayan bir bildiri metni yayınlamış ayrıca harekete bağlı bir meclis oluşturarak yürütme meclis üyelerini seçmişlerdir. 


  Birleşik Haziran Hareketi Metnini İmzalayan Haziran Bileşenleri Şöyledir

  Türkiye Komünist Partisi (TKP), Halkın Türkiye Komünist Partisi (HTKP), Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Komünist Parti (KP), Emekçi Hareket Partisi (EHP),  Emek Cephesi, Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV), Türk Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB), DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, Yeraltı Maden-iş Sendikası, Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF), RED hareketi, Gençlik Muhalefeti, Devrimci Hareket Dergisi, Sosyalist Demokrasi için Yeni Yol dergisidir. 

  Bu kuruluşlar dışında bireysel olarak harekete destek veren ve Birleşik Haziran Hareketi metnini imzalayan bazı tanınmış siyasi kişilikler şöyledir; CHP eski milletvekili Hüseyin Aygün, CHP İstanbul milletvekilliği devam eden Eski Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, CHP Ankara milletvekili makro-ekonomi doçenti Gökhan Günaydın, ÖDP genel başkanı Alper Taş, TKP merkez komite üyesi Aydemir Güler, Ankara Üniversitesi emekli akademisyenlerinden Prof. Dr. Korkut Boratav, gazeteci Merdan Yanardağ, gazeteci Oğuzhan Müftüoğlu, gazeteci Hakan Gülseven, gazeteci Fatih Yaşlı, yazar Haluk Yurtsever, avukat Can Atalay, yazar Serpil Güvenç, yazar Burhan Sönmez, yazar Gün Zileli, eski akademisyen ve yazar Hayri Kozanoğlu, yazar Metin Çulhaoğlu, yazar Kaya Güvenç, gazeteci İbrahim Varlı, yazar Taner Timur, Abdurrahman Atalay, Barış İnce, Sadık Özsoy, Erkan Baş, İsmail Hakkı Tombul, Özgür Karaduman ve birçok önemli kişi daha sayılabilir. 

  Birleşik Haziran Hareketi Amacı Nedir

  Haziran hareketi bugüne kadar yayınladığı tüm bildirilerde eşit, adil, sömürüsüz bir dünya düzeni talep ettiklerini duyurmuştur. İş şartlarının iyileştirilmesinden kadın haklarına kadar çok geniş bir yelpazenin içinde herkesin söz söyleme hakkını savunur.  Bu amaçlar doğrultusunda yerel forumlar ve yerel meclisler oluşturmuşlardır. Laik ve bilimsel eğitim için 2015 yılında ülke çapında bir kampanya başlatmışlardır. Haziran Eğitim Komisyonu adını verdikleri bir grup haftalık olarak ülke gündeminde yer alan laiklik ve eğitimle ilgili olayların toplandığı bir rapor yayınlamaktadır. Ayrıca Haziran hareketi içinde yer alan aktif çevreci gruplar vardır. Bu gruplar Artvin ve Yırca gibi yerlerde halkla birlikte zeytinliklerin katledilmesi ve usulsüz başlayacak olan termik santral ihaleleri gibi çevre eylemlerinde de yer almışlardır. Barışçı, çevreci, özgürlükçü, adaletten yana her görüşün kendini ifade etmesi gerektiğine inanan Birleşik Haziran Hareketi kuruluşunun ilk dönemlerinde sol için bir birleşme noktası gibi görülmüş ve bazı çevrelerce sevinçle karşılanmıştır. Birçok farklı görüşten insan Türkiye muhalefeti açısından Birleşik Haziran Hareketini olumlamış ve muhalefetin gelişmesi açısından gençleri de içine alan bu tarz yapılanmaların Türk siyasi hayatına olumlu katkılar sağlayacağını belirtmiştir. 
  ]]> Kalça Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/kalca-hareketleri.html Mon, 24 Sep 2018 01:24:21 +0000 Kalça hareketleri, yapılmasının sebebi ise daha düzgün ve iyi bir kalçaya sahip olmak içindir. Çünkü dolgun ve yağlı kalça hem fiziksel hem de ruhsal olarak kişinin moralini bozmaktadır. Bilhassa kadınlar için büyük sık Kalça hareketleri, yapılmasının sebebi ise daha düzgün ve iyi bir kalçaya sahip olmak içindir. Çünkü dolgun ve yağlı kalça hem fiziksel hem de ruhsal olarak kişinin moralini bozmaktadır. Bilhassa kadınlar için büyük sıkıntı doğurmaktadır. Kadınlar yağlı kalçadan kurtulmak için çeşitli yöntemlere başvursalar da istediklerini elde edememektedirler. Hatta uyguladıkları diyetlerle bile bu problemden kurtulamazlar. Bundan dolayı diyet yaparken bir takım kalça hareketlerini yapmak gerekir. Kalça kısmında oluşan yağlardan kurtulmak için ve istenilen bir kalça boyutu elde etmek için düzenli ve rutin şekilde kalça hareketleri yapmaları ve devam ettirmelidirler. Yapılacak kalça hareketleri ile hem vücut formda kalırken aynı zamanda kalça kısmında yağ eritme işlemi de dizayn şekilde sağlanacaktır. Aşağıda detaylı şekilde anlatmaya çalışacağız.

  Kalça hareketleriyle kalça eritme

  • Yukarıda belirttiğimiz gibi kalçada bulunan fazla yağlardan kurtulmak için en etkili yöntem, ağır hareketleridir. Ağırlık hareketleri yaparak daha hızlı şekilde kalori yakmakta çok etkili olacaktır. Bundan dolayı yapılacak hareketler kalçada bulunan yağları önleyecek ve aynı zamanda o bölgede bulunan yağları yakacaktır.
  • Kalça eritme hareketlerinde yapılacak en basit yöntem ise günlük olarak rutin yürüyüştür. Yürüyüş doğru şekilde yapılması durumunda çok önem taşımakta ve çok etkilidir. Yürüyüş düzenli olarak yapılırsa etkisini kısa bir zaman içerisinde görülecektir.
  • Kalça eritme hareketleri arasında bir başka egzersiz ise emekleme pozisyonudur. Emekleme pozisyonu bir bacağın yukarı kaldırılmasıyla yapılmaktadır. Hareketin en dikkat çekici özelliği ise kaldırılan bacak mümkün mertebede uzatılır ve duruş pozisyonu bozulmamalıdır. Bunu uygularken iki bacak ayrı ayrı olması gerekir.
  • Kalça hareketlerinde kalça eritme yönteminde hem zevk yaşamak hemde kalori yakmak için bisiklet egzersizlerine müracaat etmek gerekir. Çünkü kalça kısımları için son derecede büyük bir önem taşıyan bisiklet egzersizleri arzu edilen bölgeyi eritmek için en faydalı egzersizler arasında yer almaktadır.

  Kalça hareketleriyle kalça sıkılaştırmak

  • Kalça odaklı hareket: Bu harekette sol bacak üstüde durulur ve sağ ayak arkadan 90 derecelik bir açı olacak şekilde yerden kaldırılır. Sol diz kırılır ve dengede kalmaya çalışılır. Bu hareketi yaparken diz ayak parmaklarını geçmeyecek şekilde olmalı ve yere doğru alçalmalıdır. Yavaşça düzeldikten sonra bir seti tamamlamasının ardından sağ bacak ile hareket tekrarlanır.
  • Ani şekilde kalça kaldırma: Dizler kırılır, uzatılan kollar üzerine doğru yatmaya çalışılır. Kalça hareket ettirilmeden sol dizi açmak için nefes verilir. Mümkün mertebede bu hareket tekrar edilir. Bunu hareketi tamamladıktan sonra dizleri açarken iki parmak yerden kaldırılmalı denenmelidir.
  • Kalça hareketleriyle kalça kası çalıştırma: Bu harekette sırt dik olacak şekilde kalça hizasında açık ve kollar düz ve dışarıya uzatılmış olacak ayakta durulur. Dizler kırmanın amacı, kalça yere paralel olarak popoda düz pozisyonda kalmalıdır. Bir saniye tutulur ve başlangıç pozisyonuna dönülmelidir. Bu hareket birkaç kez tekrarlanmalıdır. 

  ]]>
  Üst Bacak İnceltme Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/ust-bacak-inceltme-hareketleri.html Mon, 24 Sep 2018 08:32:24 +0000 Üst bacak inceltme hareketleri; Çoğu bayanın dertli sorunlarından birisi de üst bacağının normalden daha kalın olması ve giydiği hiçbir kıyafetin kendisine yakışmadığını düşünmesidir. Ancak yazın gelmesi ile hemen heme Üst bacak inceltme hareketleri; Çoğu bayanın dertli sorunlarından birisi de üst bacağının normalden daha kalın olması ve giydiği hiçbir kıyafetin kendisine yakışmadığını düşünmesidir. Ancak yazın gelmesi ile hemen hemen herkes spora başlayarak bu durumu gidermeye çalışmaktadır. Bir iki defa deneme sonrası pes edilerek bacak inceltmeden vazgeçilmektedir. Ancak üst bacak inceltme hareketleri yapıldığı zaman beraberinde diyete ve düzenli beslenmeye de oldukça önem gösterilmelidir. Çünkü spor tek başına yeterli olmayabilir. Bazen de ev hanımları ben spora yazılamam hiç zamanım yok demekle kenarı çekilmektedir. Ancak evde yapılacak bir kaç egzersiz ile fit bir bacağa sahip olunabilir.

  Üst bacak inceltme hareketleri nasıl yapılır

  İlk olarak kendimizi motive etmek için sevdiğimiz müziği hafif şekilde açalım. Daha sonra egzersizlere başlayalım.
  • İlk olarak bulunduğunuz yerde ayaklarınızı omuzunuzun genişliğinde açalım. Hatta yapabiliyorsanız biraz daha fazla açalım ve ayaklarımızın ucu dışarı doğru bakacak şekli verelim. Daha sonra bu şekilde aşağıya doğru çömelerek 2 yada 3 saniye bekleyerek yavaş yavaş kalkılır. Günlük olarak düzenli bir şekilde 6,7 set yapmak yeterli olacaktır.
  • Bir farklı bacak inceltme hareketleri ise yan makas hareketidir. İlk olarak kişi sağına kollar yanlarda olacak şekilde uzanmalıdır. Daha sonra üste kalan sol bacak havaya 90 derece açılarak tekrar kapatılır. Yaklaşık 10 dakika sağ ve sol bacak aynı işlemden geçirilmelidir. Oldukça basit hareketler arasındadır.
  • Bir diğer hareket ise yere uzanılarak yapılır. Sırt üstü uzanın ve diz bölgenize bir top koyun. Daha sonra kollar yanlara uzatılır ve ayaklar tamamen yere değdirilir. Dizler iyice sıkılarak yavaşça topu düşürmeden havaya kaldırıp indirilir. Ancak yorucu olan bu uygulamayı yaklaşık 3 dakika yapmak yeterli olacaktır.
  • En etkili hareketlerden biriside geriye bacak açma hareketi olmaktadır. Kişiler bu hareketi iki kolu bele koyarak belini kırmadan yapmalıdır. Bir bacak önde olacak şekilde hafif diz kırılır. Diğer bacak ise hiç kırılmadan ayak parmak ucu yere değerek geriye doğru uzatılır ve bu şekilde 5 saniye beklenerek kişi eski şekline geri dönmelidir. Sonrasında diğer bacaklarda aynı işlem yapılır. Bu uygulamayı 5 set yapmak yeterli olacaktır aksi halde kişi kendini zorlayarak sakatlık yaşanabilir.
  • Son olarak üst bacak inceltme hareketleri arasında havada bisiklet sürmek oldukça fayda sağlamaktadır. Sırt üstü yatılarak bel boşluğu sağlamlaştırılır. Daha sonra ayaklar havaya çok olmayacak şekilde kaldırılır ve eller yanlara uzatılır. Yerden destek almadan tıpkı bir bisiklet sürer gibi çember şeklinde ayaklar çevrilir. Bu egzersize sadece 5 dakika yeterli olacaktır.
  ]]>
  Sırt Kası Geliştirme Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/sirt-kasi-gelistirme-hareketleri.html Tue, 25 Sep 2018 03:30:11 +0000 Sırt kası geliştirme hareketleri, omurgayı destekleyen, kambur duruşu önleyen, vücudun doğru ve dik duruşunu sağlayan sırt kaslarının çalıştırılarak geliştirilmesine yönelik yapılan hareketler bütünüdür. Sanıld Sırt kası geliştirme hareketleri, omurgayı destekleyen, kambur duruşu önleyen, vücudun doğru ve dik duruşunu sağlayan sırt kaslarının çalıştırılarak geliştirilmesine yönelik yapılan hareketler bütünüdür. Sanıldığı gibi sırt kası tek bir kas olmayıp birbirinden farklı pek çok kası birlikte çalıştırır. Bu nedenle de sırt kasını geliştirme hareketleri bir birinden farklı egzersizleri kapsar. Bu egzersizler alet yardımıyla yapılan egzersizler olabileceği gibi aletsiz yapılabilen egzersizlerle de sırt kasını çalıştırmak ve geliştirmek mümkündür.

  Aletli Sırt Kası Geliştirme Hareketleri

  Aletli sırt kası geliştirme egzersizlerinden en etkili ve bilinen olanı barfix adı verilen egzersizdir. Bu egzersizde vücudun asılacağı barın yüksekliği en az bir kol ve genişliği ise bir omuzdan daha geniş mesafede olmalıdır. Vücut bara kollar sayesinde asılarak yukarı doğru çekmeye çalışılır.Burada dikkat edilmesi gereken nokta vücudun yukarı doğru çekilmesi esnasında kollardan değil sırttan destek alınmasıdır.Aksi halde sırt kasları değil kol kasları çalıştırılmış ve geliştirilmiş olacaktır.

  Pulldovn adı verilen bir spor aletiyle yapılan sırt kası geliştirme hareketlerinde, ucunda belli bir ağırlık asılı olan bir bar vücuda-yere doğru çekilerek yapılmaktadır. Bu ağırlığı yere doğru çekerken sırt kasları kullanılmalıdır.

  Ters tutuşla yapılan bir diğer aletli sırt geliştirme hareketinde yine bir bar göğüs hizasına kadar çekilerek ve nefes kontrolü ile tekrarlanarak yapılmakta ve böylece sırt kaslarının çalıştırılarak gelişmesi sağlanmaktadır.


  Aletsiz Sırt Kası Geliştirme Hareketleri

  Aletsiz yapılan sırt kası geliştirme hareketlerinden en kolayı yüzme hareketidir. Yerde yüz üstü yatar vaziyette sağ kol ve sol bacak yerde destek alırken sol kol ve sağ bacak yukarı kaldırılıp dönüşümlü tekrarlanan egzersizleri kapsar.Bu hareketlerle duruş bozuklukları ve sırt ağrıları önlendiği gibi aynı zamanda sırt kasını geliştirme hareketidir.

  Bir diğer hareket yukarıda anlatılan yüzme hareketine benzemekle beraber daha zor olan bir harekettir. Bu egzersiz esnasında da yine yere yüz üstü uzanmak gerekir ancak bu kez yerle temasta olan sadece karın bölgesi iken her iki kol ve bacak aynı anda yukarı doğru yavaş yavaş kaldırılıp bir süre sabit bekletilir ve yine yavaş yavaş aşağı indirilir.

  Yapılan bütün egzersizlerde unutulmaması gereken en önemli husus anlatılan hareketler öncesinde vücudun ısınması için ön egzersizler yapılması ve nefes kontrolünün gerçekleştirilmesidir.Isınma egzersizlerinden önce doğrudan vücudun zor ve kompleks hareketlerle çalıştırılması sakatlanmalara sebebiyet verebilir.
  ]]>
  Bağlantısızlar Hareketi https://www.hareket.gen.tr/baglantisizlar-hareketi.html Tue, 25 Sep 2018 11:14:54 +0000 Bağlantısızlar Hareketi, İkinci Dünya Savaşından sonra bir kısım bağımsızlığını yeni kazanan ülkelerin girişimleri ile başlatılan bir harekettir. İlk kez Endonezya'nın Bandung kentinde toplanan 29 devletin bloklaşan Bağlantısızlar Hareketi, İkinci Dünya Savaşından sonra bir kısım bağımsızlığını yeni kazanan ülkelerin girişimleri ile başlatılan bir harekettir. İlk kez Endonezya'nın Bandung kentinde toplanan 29 devletin bloklaşan güçler karşısında ayakta kalabilmek için birlikteliğe ihtiyaçları olmasının getirdiği bir yerde mecburiyetten 1955 yılında başlayan harekettir.

Bağlantısızlar Hareketi: İlk toplantıda Asya-Afrika Konferansı ismi ile toplanmıştı. Daha sonraki gelişmelerle bu birliktelik Bağlantısızlar Hareketi olarak adlandırılmıştır. Bağlantısızlar Hareketi, ABD'nin başını çektiği NATO çerçevesinde Batı, SSCB'nin başını çektiği Doğu blokları arasında kalmamak onların oluşturduğu nükleer silahların gölgesinden uzaklaşmak bir bloğa aidiyet oluşturmak için ortaya çıkmıştı. İlk toplantıda Batı Bloğunun temsilcisi olarak Türkiye, Doğu Bloğunun temsilcisi de Çin gibi görülmekteydi. İlk toplantıda Endonezya, Hindistan ve Birmanya gerçek bağlantısızlığı savunurken, Seylan ve Pakistan ise Batı Bloğunu savunmuşlardır. Yapılan görüşmeler sonunda bir çerçeve etrafında birleştirilerek bir deklarasyon yayınlanmıştır.

Bağlantısızlar Hareketinin İlkeleri: 

Konferansa Türkiye'nin batı yanlısı ve komünizm karşıtı hararetli görüşleri karşısında İngiliz sömürüsünden henüz kurtulmuş olan Hindistan'ın komünizm ya da anti-komünist grupların kendileri bağlamadığını bunlardan uzak durulması gerektiği çekişmesi damga vurmuştur. Konferansta farklı görüşe sahip ülkelerin farklı isteklerinin arasında uzlaşı sonunda beş ilke etrafında görüş birliğine varılmıştır. Bu ilkeler:
 • Askeri ittifaklara katılmama
 • Başka devletlerin askeri üs kurmalarına izin vermeme
 • Siyasi bağımsızlık
 • İkili ittifaka girmeme
 • Milli kurtuluş savaşlarını destekleme
İlk konferanstan sonra özellikle Afrika'da birçok değişimler meydana gelmiştir. Bu gelişmelerle ortaya yeni bağımsız devletler çıkarmıştır. Bağlantısızlar ikinci konferanslarını Mısır ve Yugoslavya'nın girişimleri ile 1961 yılında Yugoslavya'nın Belgrad şehrinde yapmışlardır. Bağlantısızlar Hareketi yeni bir ivme kazanmıştır. Bloklar arasında kalmayarak dünya barışı için girişimlerde bulunmuşlardır. Afrika Birliğinin Kuruluşu ile biraz daha ikinci planda kalmasına rağmen 2006 yılına kadar belli aralıklarla toplanarak işbirliğini geliştirmeye çalışarak Soğuk Savaştan uzak durmaya çalışmışlardır. SSCB'nin 1990'larda dağılması ile eski hararetini yitirmiştir.
]]>
Sırt Kası Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/sirt-kasi-hareketleri.html Tue, 25 Sep 2018 11:59:28 +0000 Sırt kası hareketleri, Her ne kadar zor görünse de ister evde ister spor salonlarında yapılan sırt kası hareketleri kişileri zorlamayıp rahatlıkla uygulanabilmektedir. Ancak yapılan bütün hareketler hemen sonuç vermeyebi Sırt kası hareketleri, Her ne kadar zor görünse de ister evde ister spor salonlarında yapılan sırt kası hareketleri kişileri zorlamayıp rahatlıkla uygulanabilmektedir. Ancak yapılan bütün hareketler hemen sonuç vermeyebilir çünkü kas oluşturmak zaman ve emek ister. 

Sırt kası hareketleri nasıl uygulanır

Sırt kası oluşturmak için önce kişi ağırlık kaldırmaya alışmalıdır. Çünkü bu durumda en çok uygulanan hareketler ağırlıklar ile yapılmaktadır. Kişi kendini zorlanmadan yavaş yavaş ağırlıkları artırarak düzenli şekilde çalışmalar yapmalıdır. Ayrıca küçükken ağaçlara yada yüksek yerlere boyumuz uzasın diye barfiks yapardık fakat bunu yapmak sırt kası hareketleri arasında en gözde olanıdır. Ancak bunu hiç kimse bilmemektedir. Barfiks hareketi yaparken asılmış olunan yer çok yüksek olmamalı ve kol yukarı uzatıldığında rahat kavuşulmalıdır. Ancak barfiks yaparken en önemli nokta kollardan çok sırta yüklenmektir. Yani yukarı sırtınız çekmelidir ve aynı zamanda nefes alışverişi kontrollü bir şekilde yapılmalıdır. Hızlı yapmak daha hızlı kas oluşturmasını sağlamadığı gibi yorulmanıza neden olmaktadır. Bundan dolayı vücudu zorlamadan yapmak daha etkili olur. Günde en fazla 10 defa barfiks ilk başlandığı zaman yeterli olacaktır. Sonrasında kişi bu sayıyı çoğaltabilir.

Sırt kası hareketleri arasında birde en gözde olanı ise yan halter çalışılmasıdır. Yan halter bir sandalye yada koltuktan destek alınarak yapılır. Yani sol kol ve sol bacak koltukta olarak sağ bacak yerde olmalı ve kırılmamalıdır. Sağ kol ilerde halter göğse kadar kaldırılıp indirilmelidir. Bu işlemi sol taraf ile de uygulayalım ancak zorlamamaya dikkat edelim ki belde sakatlanmaya neden olmayalım. Bu hareket zor ve yapılamaz ise basit hareketlerden bir tane daha açıklayalım. Yüz üstü sert bir zemine uzanarak kollar ile bacaklar eşit şekilde havaya kaldırılır. Fakat bu uygulamayı yaparken sırt kaslarını sıkmaya özen gösterelim. Daha sonra bu şekilde 4-5 saniye beklenerek yavaş bir şekilde kol kasları gevşetmeden indirilir. Bu uygulamanın ise günlük 10 dakika yapılması yeterli olmaktadır.
]]>
Çocuk Jimnastik Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/cocuk-jimnastik-hareketleri.html Tue, 25 Sep 2018 14:08:55 +0000 Çocuk Jimnastik Hareketleri: Tüm yaş gruplarında olduğu gibi çocuklarda da sporun her dalı, kız olsun, erkek olsun her çocuk gelişimlerinde büyük rol oynamaktadır. Çocuk jimnastik hareketleri, çocukların ruhsal ve Çocuk Jimnastik Hareketleri: Tüm yaş gruplarında olduğu gibi çocuklarda da sporun her dalı, kız olsun, erkek olsun her çocuk gelişimlerinde büyük rol oynamaktadır. Çocuk jimnastik hareketleri, çocukların ruhsal ve fiziksel gelişimine katkı sağlayan kız ve erkek çocuklarının yapabildiği spor dalıdır. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur söylemi 3 yaş gurubuyla başlayan jimnastik hareketlerinin başlamasıyla yer bulmaktadır. Jimnastik hareketleri 3 yaş gurubuyla başlar ve çocukların, fiziksel gelişimine katkı sağlar,çocuklara estetik görünüm kazandıran olimpik spor dalıdır. Jimnastik hareketleri çocuklarda, kuvvet, çabukluk, esneklik, denge, el, göz, bütünlüğü içerisinde vücudu kullanabilme becerisini kazandırır. Jimnastik kemik ve kas gelişimine katkı sağlar. Yapılan bu spor eğitimleri çocukların okul öncesinde  eğitime ve sosyalleşmelerine büyük katkı sağlar.

Çocuk Jimnastik Hareketleri Faydaları

 • Küçük yaşta jimnastik hareketleri yapmaya başlayan çocukların sinir ve kas gelişimine katkı sağlar. 
 • Çocuklar 3 yaş gibi başladıkları jimnastik harekeleri sayesinde vücutlarını daha bilinçli şekilde kullana bilme yeteneğine sahip olurlar.
 • Jimnastik hareketleri çocuk bedenlerinde esneklik sağlar.
 • Çocukların sosyal ve dışa dönek, çevreyle ilgili ve medeni cesaret sahibi bireyler yetişmesini sağlar.
 • Jimnastik hareketi yapan çocukların daha bilinçli, daha sakin oldukları, hiperaktif çocuklara iyi geldiği gözlenmektedir.
 • Çocukların duruş bozukluklarının düzelmesine etkili katkı eder.
 • Denge sorunu yaşayan çocuklarda olumlu yönde ilerlemeler sağlar.
 • Jimnastik iletişim kuramayan çocuklarda sosyalleşme bilincini kazandırır.
 • Çocukların yaşıtları arasında daha aktif, girişken ve kendine güveni olan birey haline gelmesini sağlar. 
 • Jimnastik hareketi yapan çocukların, daha olgun, başarılı ve sorumluluğunun bilincinde olabilme yeteneğini geliştirir.

Çocuk Jimnastik Hareketlerinin Bazıları;

Bale: Balenin özelliği, spor, müzik, dans, mimik ve duyguların birleştirerek sunma şeklidir. Baleye katılan çocuklarda zaman içerisinde bu özellikler oluşmaya başlamaktadır. Çocukların esnek bir vücuda ve fiziksel gelişimine çok büyük katkı sağlar. Bale, müzik kulağı oluşması ve sosyal gelişim sağlamasına son derece faydalıdır.

Dans: Çocuklar dans hareketleri yaparak kendilerini ve duygularını ifade etme becerisini kazandırır. Dans, çocuklarda guruplar halinde uyum içerisinde hareket etme yeteneklerini geliştirir.

]]>
Bel İnceltme Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/bel-inceltme-hareketleri.html Tue, 25 Sep 2018 20:18:28 +0000 Bel incelme hareketleri, özellikle yaz mevsiminin gelmekte olduğu şu günlerde hanımların yoğun bir şekilde ilgilendikleri ve uygulamaya çalıştıkları bel bölgesindeki fazla yağ tabakalarının eritilmesine yönelik hareketle Bel incelme hareketleri, özellikle yaz mevsiminin gelmekte olduğu şu günlerde hanımların yoğun bir şekilde ilgilendikleri ve uygulamaya çalıştıkları bel bölgesindeki fazla yağ tabakalarının eritilmesine yönelik hareketlerdir.

İnsanların dengeli ve düzgün beslenmeden giderek uzaklaşmaları, festfood denilen ayak üstü beslenme şekline yönelmeleri beraberinde sorunları da getirmekte ve bu sorunlar arasında en önemli yeri fazla kilolar oluşturmaktadır.Bu oluşumun yanı sıra sağlık sorunları ortaya çıkmakta ve bu sorunlardan bir kısmı ise  özellikle masa başında çalışanların ortak sorunu olan bel ağrıları olmaktadır.

Bel inceltme hareketleri, uygulayan kişilerde hem söz konusu ağrılarda azalma hem de incecik bir bele sahip olma imkanı sağlamaktadır. Estetik kaygılar yaşam şeklini etkilerken uygulanan bel inceltici hareketler sayesinde insanların yaşam kalitesi de yükselmektedir.

Bel inceltme hareketleri tek başına incecik bir bele sahip olmak için yeterli olmayacağından sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeniyle beraber yapılacak hareketler bireyler üzerinde olumlu sonuçlar doğuracaktır. 

Etkili bel inceltme hareketleri;
 • Yere sırt üstü yatılarak dizler bükülür, ayak tabanları yere bastırılır, karın ve kalça kasları kasılarak yere doğru bastırılır.
 • Bacaklar yere paralel gelecek şekilde yere sırt üstü yatılır.Kollar öne doğru uzatılarak baş ve omuzlar yerden kaldırılır.Ancak bu hareket esnasında bacaklar ve kalça yere bastırılır, kaldırılmaz.
 • Yere sırt üstü yatılarak kollar bedenin iki yanında eller yeri kavrayacak şekilde uzanılır ve bacaklar önce tek tek yerden 45 derecelik bir açı yapacak şekilde yavaş yavaş yukarı kaldırılıp indirilir.Daha sonra aynı hareket her iki bacak aynı anda kaldırılarak tekrarlanır.
 • Diğer bir harekette yine yere sırt üstü uzanılır, kollar yere paralel ve vücudun iki yanında sabit olmak şartıyla yere konulur ve her iki bacak 45 derece havada tutularak ayaklarla havada daireler çizilir.
 • Yere yüz üstü uzanılarak kollar dirseklerden bükülüp eller yüz hizasına getirilir ve bedenin belden yukarısı bacaklar yere paralel ve sabit olmak şartıyla yukarı doğru kaldırılır.
 • Yere yüz üstü uzanılarak kollar dirseklerden kıvrılır, eller yüz hizasında avuçlar yere dönük olarak bacaklar tek tek yerden yukarı doğru kaldırılarak 5 saniye beklenir ve indirilir.Bu hareket diğer bacak için de tekrarlanır.
 • Yere sırt üstü yatılır ve dizler yukarı kaldırılır.Ayaklar 15 cm kadar birbirinden uzakta ve tabanlar yere yapışık olmalıdır. Daha sonra eller ensede birleştirilerek vücudun üst kısmı kürek kemiklerine kadar yerden yukarı kaldırılarak o pozisyonda 5 saniye beklenir ve tekrar baş yere konulur.
 • Bir diğer bel inceltme hareketinde bu kez yere yan yamak gerekir.Yere yan yatar vaziyette bir kol dirseği yere yaslayarak elle baş desteklenir.Yere temas eden bacak hafifçe bükük olmalıdır.Diğer üstte kalan bacak düz bir şekilde kesinlikle bükülmeden en az 80 derecelik bir açı oluşturacak şekilde yukarı kaldırılıp 5 saniye bekletilir ve tekrar indirilir.
 • Dirsekler ve avuçlar yere sabit köpek pozisyonunda durulur.Nefes verilerek sırt mümkün olduğu kadar yükseltilir ve bu esnada baş içeride, karın içe çekilmiş olmalıdır.10 saniye bu pozisyonda durduktan sonra nefes alarak baş yukarı kaldırılıp bel olabildiğince aşağı düşürülür.
 • Yere sırt üstü yatılır, bir bacak kırılıp diz karına doğru çekilir.Ardından karına çekilen bacak dümdüz ve ayak parmak uçları tavana bakacak şekilde yukarı kaldırılarak ayak parmakları ile havada önce içe doğru 10 adet daire ve sonra da dışa doğru 10 adet daire çizilir.Çizilen daireler mümkün olduğunca küçük olmalı yere sabit olan kalçalar sağa sola oynamamalıdır.Bu yapılan hareketler diğer bacak için de tekrarlanmalıdır.
 • Yukarıda anlatılan bel inceltme hareketlerinin her birinin 10 kez tekrarlanarak yapılması önerilir.
]]>
Bebek Hareketleri Ne Zaman Hissedilir https://www.hareket.gen.tr/bebek-hareketleri-ne-zaman-hissedilir.html Wed, 26 Sep 2018 12:28:31 +0000 Bebek hareketleri ne zaman hissedilir, hamilelik gerçektende dünyanın en güzel duygusudur. Anne adayı ilk üç ayı atlattıktan sonra çok rahat bir hamileliğin adımlarını atmaya başlar. Mide bulantıları hafifler, güzelliği Bebek hareketleri ne zaman hissedilir, hamilelik gerçektende dünyanın en güzel duygusudur. Anne adayı ilk üç ayı atlattıktan sonra çok rahat bir hamileliğin adımlarını atmaya başlar. Mide bulantıları hafifler, güzelliğine güzellik gelir kendini minik bebeğinin ilk hareketlerini duymaya hazırlar. Eğer annenin bu ilk hamileliği ise minik bebeğinin ilk hareketlerini tam olarak anlayamaz ve anlatamaz. Hamile olmayı dünyanın en güzel duygusu olduğunu bilen anneler hamile kalmak için sabırsızlanırlar. Anne adayı bayanlar genelde ilk bebek hareketlerini dirsek atma, kanat çırpma, çarpma, guruldama, seğirme ve kıvranma olarak hissederler ve anlatırlar. Anne karnında bebeğin ilk hareketleri ne zaman hissedilir, anne karnında gün geçtikçe büyüyerek hareket etmeye başlayan minik bebeğiniz 8 ve 9, haftalarda normalde hareket etmeye başlar. Ancak bebek henüz çok küçük olduğundan dolayı anne adayı minik bebeğinin ilk hareketlerini hissedemez. Bebeğin ilk hareketleri yalnızca ultrason sayesinde görülür. Anne adayı bazen minik bebeğinin ilk hareketlerini hissettiğini sanmaktadır. Anne adayının hissetmiş olduğu bu hareketler bebeğin hareketlerideğil bazı bağırsak hareketleridir. Bebek hareketleri ne zaman hissedilir, anneler bebeklerinin ilk hareketlerini genelde 16 ila 22. haftalarda hissetmektedir. Daha öncesinde bebek sahibi olmuş olan anneler genelde sevimli bebeklerinin ilk hareketlerini daha öncesinde hissetmişlerdir. Daha öncesinde çocuk sahibi olmuş birisi nasıl hareket hissedeceğini bilmektedirler. Bebeğinin ilk hareketlerini zayıf anneler şişman annelere göre ilk hareketleri daha erken hissederler.

Hamiliğin 22. haftasında bebeğin hareketini hissetmiyorsanız;

Eğer bebeğinizin ilk hareketlerini 22. haftada olmanıza göre halen hissetmemiş iseniz mutlaka doktora gitmeniz gerekir. Doktorunuz ultrason incelemesi sayesinde minik bebeğin durumuna bakarak değerlendirme yapar. Herşey yolunda gidiyor sevimli bebeğinizin kalp atışlarında hiçbir sorun yok ise güçlü atıyorsa doktor herhangi bir teste ihtiyaç duymaz. Bazı durumlarda eğer doğum zamanını yanlış hesaplamış iseniz bebeğinizin ilk hareketlerini geç hissetmiş olursunuz
]]>
Güneşin Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/gunesin-hareketleri.html Wed, 26 Sep 2018 19:01:33 +0000 Güneşin hareketleri; bizlerin günlük görüp hissdebileceğimiz hareketleri oluşturmaktadır.  Yani güneşin görünür hareketlerinide güneş oluşturmaktadır. Güneş, sabah doğduktan sonra tutulum çemberini izleyerek doğudan ba Güneşin hareketleri; bizlerin günlük görüp hissdebileceğimiz hareketleri oluşturmaktadır.  Yani güneşin görünür hareketlerinide güneş oluşturmaktadır. Güneş, sabah doğduktan sonra tutulum çemberini izleyerek doğudan batıya doğru hareket ederek ilerler. Böylece güneş tam ortaya geldiğinde öğlen olur, güneş battığında ise akşam olur güneşin bu hareketleri sayesinde  ise bizler öğleni ve akşamı yaşamış oluruz. Ayrıca Türkiye gibi Kuzey enlemde bulunan yerde kış ve yaz mevsimlerinde gece ve gündüz uzunlukları farklıdır. Yani yazın günler uzun geceler kısa, kış aylarında ise tam tersi gündüzler kısa geceler uzundur. Bunun nedeni de yaz mevsiminde güneş gök ekvatorunun kuzeyinde, kışın ise güneyinde yer almaktadır. Bunlarda güneşin hareketlerinden kaynaklanan olaylardır. 

Güneşin dönme hareketleri; 

Güneş iki çeşit dönme hareketine sahiptir. Bunların birincisi güneşin kendi ekseni etrafında dönme hareketi,  ikincisi ise Samanyolu galaksisi etrafındaki dönme hareketidir. Ancak güneşin dönme hızı ekvatorda ve kutuplarda farklı şekillerdedır. Çünkü güneş ekvatordaki bir dönüşünü 25 günde tamamlarken kutuplardan ki dönüşünü ise 34 günde tamamlayabilmektedir. Ayrıca güneşin kendi etrafındaki dönüşü de her zaman batıdan doğuya doğru olmaktadır.

Güneşin yapısında neler bulunur; 

Güneşin yapısında yaklaşık yüzde 70 hidrojen, yüzde 27 helyum, yüzde 2 diğer gazlar bulunmaktadır. Ayrıca güneş'te diğer gök cisimleri gibi hareket eder. Güneşin gökyüzündeki yıl boyunca gezindiği yer çizgisel bir çemberdİr. Güneş ortalama 365 günde 360 derece yol katetmektedir. 
]]>
Lunge Hareketi https://www.hareket.gen.tr/lunge-hareketi.html Thu, 27 Sep 2018 13:02:33 +0000 Lunge Hareketi, herkes fit bir vücuda sahip olmak ister. Ancak fit bir vücuda sahip olmak için azimli bir şekilde spor yapmanız gerekir. Fit bir vücut için sadece spor yeterli olmaz tabiki de düzenli beslenmek, düzenli spor ya Lunge Hareketi, herkes fit bir vücuda sahip olmak ister. Ancak fit bir vücuda sahip olmak için azimli bir şekilde spor yapmanız gerekir. Fit bir vücut için sadece spor yeterli olmaz tabiki de düzenli beslenmek, düzenli spor yapmak ve bol bol su içmek gerekir. Düzenli bir şekilde yapacağınız lunge hareketi sayesinde kalçalarınız ve bacaklarınız güçlenecek, şekillenecek ve kaslanacak bundan hiç şüpheniz olmasın. Lunge hareketini spor salonlarına gitmeden evde hazırlamış olduğunuz lunge programı ile herhangi bir spor aletine ihtiyaç duymadan sadece dört haftada tam yüz lunge hareketi yaparak hayalini kurduğunuz bacak ve kalçalara sahip olacaksınız. Sadece yarım saat dahi lunge hareketi yapmak yeterli olacaktır. Azimli bir dört hafta sonrasında gelişmiş ve güçlü karın kaslarına ve merkez bölgesine sahip olacaksınız. Ancak bu hareketi yapmadan önce mutlaka ısınmak gerekir ısınmadan hiçbir egzersiz yapmayın.

Lunge Hareketi Yapmanın Faydaları Nelerdir

Eğer sizde güçlü ve kaslı bir vücuda sahip olmak istiyorsanız düzenli ve doğru şekilde lunge hareketi yapmaya başlayın. Lunge hareketi egzersizler arasında alt vücut geliştirme hareketlerinin en etkili ve kalıcı olduğu bir hareketlerden birisidir. Doğru ve düzenli bir şekilde yapılan lunge hareketi sayesinde baldır ile baldır bölgesi çok etkili bir biçimde çalışır aynı zamanda sıkı ve güçlü kalçalara da sahip olmak mümkündür.

Lunge Hareketi Nasıl Yapılır

Bu hareketin en doğru şekilde yapılması oldukça önemlidir. Yanlış yapılan lunge hareketi etkili olmaz olumlu sonuçlar vermez. 
 • Lunge hareketi ayakta dim dik durularak yapılan bir harekettir. İlk önce ayaklarınızı omuz hizasında açarak kalçanızı geriye doğru çıkarın. 
 • Sonra herhangi bir bacağınızla ön tarafa doğru bir adım atın. Bacağınızı diz bölgesinden kırın. Ön tarafa doğru atmış olduğunuz bacağınız doksan derece açık olması gerekir. Kesinlikle çok fazla ileri tarafa atmaya çalışmayın. Yani tam bir adım kadar atsanız yeterli olacaktır. 
 • Daha sonra diğer bacağınızı diz bölgesinden aşağıda yere paralel gelecek biçimde kırın. 
 • Sonra yeniden başlangıç pozisyonunu alın daha sonra tekrardan aynı bacağınızı ön tarafa doğru atarak hareketi tamamlayın.
]]>
Hamilelikte Bebek Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/hamilelikte-bebek-hareketleri.html Fri, 28 Sep 2018 09:59:01 +0000 Hamilelikte bebek hareketleri; Hamileliğin en heyecanlı deneyimlerinden biri annenin bebeğin hareketlerini hissettiği, onun varlığını içinde duyumsadığı anlardır. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde baba ve diğer aile fertleri ann Hamilelikte bebek hareketleri; Hamileliğin en heyecanlı deneyimlerinden biri annenin bebeğin hareketlerini hissettiği, onun varlığını içinde duyumsadığı anlardır. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde baba ve diğer aile fertleri annenin karnına dokunarak bu küçük hareketleri hissetmeye başlarlar. Evin içinde heyecan yaratan bebeğin bu hareketleri tam o zaman ne zaman başlar, anne bunları ne zaman hisseder, bu hareketlerin bir anlamı var mıdır gibi sorular merak ve heyecan uyandırıcıdır. Gebeliği dışarıdan izleyen aile fertleri genelde bu mucize gibi anların çok azına tanıklık eder, anne ise gebeliğin ilerlemesi ile bu anlara çok daha fazla tanıklık edebilir. Bazı aile hekimleri annelerden gün içinde bebeğin hareketlerini takip etmelerini ve saymalarını ister.  Bu takip süreci hem anne ile bebeğin yakınlaşmasını hem de bebeğin hareketlerinde azalma olduğu zaman herhangi bir sıkıntı ihtimaline karşı erken müdahaleyi sağlar. 

Hamilelikte bebek hareketleri ilk ne zaman başlar

Hamileliğin yaklaşık 9. haftasında ilk hareketlenmeler başlar. Bunlar bebek daha gelişiminin ilk dönemlerinde ve çok küçük olduğu için anne tarafından hissedilmeyebilir fakat düzenli kontroller sırasında çekilen ultrason bebeğin hareketlerini kayıt altına alır.  Özellikle ultrason probu muayene sırasında rahimde küçük sallantılara neden olacağından bebeğiniz tam çekimler sırasında yer değiştirme ihtiyacı duyabilir. Muayene sırasındaki bu hareketlenmeler refleksif hareket olarak sınıflandırılmaktadır. Gebelikte annenin bebeğin hareketlerini tamamıyla hissetmesi yaklaşık olarak gebeliğin 16. haftasına tekabül eder. 16. hafta içinde bebek artık anne rahim duvarına baskı yapacak kadar büyümüştür. Fakat özellikle ilk gebeliklerde bu süreç 22. haftayı bulabilir. Anne adayı 22. haftaya kadar bebek hareketlerini hissetmezse bunda üzülecek ya da şaşırılacak bir durum yoktur. Düzenli kontroller sırasında bebeğinizin kalp atışı ve gelişimi kayıt altına alınmaktadır. Hareketleri geç hissetmeniz bir şeylerin ters gittiği anlamına gelmez. Burada hareketleri belirleyen unsurlar bebeğin büyüklüğü, hareketlerin büyüklüğü, yönü ve şiddetidir. Örneğin 17. haftada dışa doğru değil annenin iç bölgelerine doğru kıvrılan ya da iç yöne doğru hareket eden bir bebeğin hareketleri dışa doğru hareket edenlerden daha zor fark edilir. Bebeğin hareketlendiği sıralarda bir işle meşgul olabilir ya da uyuyor olabilirsiniz. Dikkatinizin kendi bedeninizi dinlemekten uzakta olduğu anlarda hareketleri hissetmemeniz normaldir. 22. haftadan sonra ise doktorunuz sizden gün içinde bebeğin hareketlerini takip etmenizi isteyebilir. Yaklaşık 12 saatte 9 ya da 10 hareket hissetmek normaldir. Bazı günler bebeğinizin daha hareketli olduğunu düşünebilirsiniz bazen de yorgunluk ve yoğunluk bu hareketlerini anlamanızı zorlaştırabilir. 22. haftadan sonra çoğu kadın özellikle sabah ilk saatlerde bebek hareketlerinin arttığını bildirmişlerdir. Sabah saatleri dışında bazen yemeklerden sonra da bebek hareketlerinde artış olduğu söylenmiştir. Bazı doktorlar özellikle yemeklerden sonra vücutta şeker miktarı arttığından bebeklerin hareketlendiğini savunmuştur. Şu an bunlar tez olmaktan öte yaklaşımlar değildir. 

Hamileliğin 24 ve 28 haftaları bebek hareketlerinin en düzensiz ve kısa olduğu zaman dilimidir. 28. haftadan sonra bebek hareketlerinde bir düzenlilik gözlenir. Gün içinde belli saatler içinde daha belirgin olan hareketler belli zaman dilimlerinde dinlenme dönemine girer. Bebeğin hareketlerini yakından takip eden edenler 28. haftadan sonra bebeğin hareket zamanlarını önceden kestirebilir. 
]]>
Yeryüzünde Hareket https://www.hareket.gen.tr/yeryuzunde-hareket.html Fri, 28 Sep 2018 16:32:03 +0000 Yeryüzünde hareket, belirli bir yükseklikten aşağı serbest bırakma veya yerden belirli bir yüksekliğe doğru fırlatma hareketleri fizik doğası gereği yeryüzünde hareket ismini almıştır. Çünkü bu hareket tamamen dün Yeryüzünde hareket, belirli bir yükseklikten aşağı serbest bırakma veya yerden belirli bir yüksekliğe doğru fırlatma hareketleri fizik doğası gereği yeryüzünde hareket ismini almıştır. Çünkü bu hareket tamamen dünyanın yer çekimi etkisi altında gelişmektedir. 

Yeryüzünde hareket dört farklı başlıkta incelenmektedir;
 • Serbest düşme
 • Düşey atış
 • Yatay atış
 • Eğik atış
Bu hareketler incelenirken en temelde kullanılan olgu, yer çekimi ivmesidir. Farklı bir durum belirtilmediği sürece yer çekimi ivmesi daima 10 olarak kabul edilmektedir.

Serbest düşme hareketi, yerden belirli bir yükseklikten her hangi bir hız uygulanmadan serbest bırakılan cismin yaptığı harekettir. Bu hareket esnasında geçerli olan kuvvet cismin ağırlığına eşittir. O da serbest bırakılan cismin kütlesiyle ivmenin çarpımıdır. Yapılan hareket için kullanılan ivme yer çekimi ivmesidir.

Düşey atış hareketi, yine belirli bir yükseklikten fakat bu kez ilk hızı olarak yukarıdan aşağıya doğru yer çekimi alanı içerisinde yapılan harekettir. Hava direncinin yok kabul edildiği durumlarda bu hareket için kütlenin bir önemi yoktur. Ortam göz önünde bulundurulduğu durumlarda ivme yine yer çekimi ivmesi yani 10 olarak kabul edilir. Serbest düşmeye benzer fakat daha spesifik bir harekettir.

Yatay atış hareketi, yine belirli bir yükseklikten ve ilk hızla fakat bu kez yatay olarak yapılan atış hareketidir. İvme olarak yer çekimi ivmesi (g) kullanılır. Düşey atış hareketinde olduğu gibi hava direncinin yok sayıldığı ortamlarda kütle önemsizdir. Havada kalan cismin hareket boyunca etkisi altında kaldığı tek kuvvet yer çekimidir. Yatay düzlem düşünülünce bir atış hareketidir fakat düşey düzlemde tamamen serbest düşüş hareketidir. Atılan cismin yere varma süresinin tek değişkeni vardır o da cismin atıldığı yükseklik boyutudur. 
]]>
Düzgün Çembersel Hareket https://www.hareket.gen.tr/duzgun-cembersel-hareket.html Sat, 29 Sep 2018 03:11:13 +0000 Düzgün çembersel hareketler bir yörünge üzerinde sabit hızlı olarak gerçekleşmesi ve eşit zaman aralıklarında dönme hareketlerine düzgün çembersel hareket denir. Bir cismin daire üzerinde birim zamanında gittiği yola Düzgün çembersel hareketler bir yörünge üzerinde sabit hızlı olarak gerçekleşmesi ve eşit zaman aralıklarında dönme hareketlerine düzgün çembersel hareket denir. Bir cismin daire üzerinde birim zamanında gittiği yola çizgisel hız denir.Çizgisel hız vektörü dairelerdeki yayın tam olarak olup yarıçap vektörüne dik olmuştur. Sabit bir hızla herhangi bir şeyin etrafında dönen araç düzgün dairesel hareketler yapmaktadır. Bir araç A noktasından B noktasına hareket ederken hız vektörünün doğrultusu hızlı bir şekilde değişiklik gösterir. Bu tür hareketleri merkezcil ivme denir.Çevremize baktığımızda etrafımızda tam bir daire hareket yapan yada kısmen dairesel hareketi yapan birçok şey görebiliriz. Bunlardan örnek verecek olursak lunaparktaki dönme dolapları, araçların viraj alması, çamaşır makinasının kazanının dönmesi, saatlerin dönmesi,dişlilerin dönmesi yada ayın dünyanın etrafında dönmesi gibi sayılabilecek birçok düzgün çembersel hareketler vardır. Bu tür örnekleri aşağıda inceleyelim

Düzgün çembersel hareketler ve temel kavramları

Düzgün çembersel hareket yapan herhangi bir cismin yarıçap vektörünün birim ve zaman içerisinde daire düzleminde döndürdüğü açıya açısal hız yada açısal birim denmektedir. Merkezkaç kuvveti adını taşıyan bir kuvvet daha var denmektedir. Ancak bu kuvvetin dönen referans sisteminde hiçbir kuvveti yoktur çünkü NEWTON kanunlarını uygulayabilmek için uydurulmuş hayali bir kuvvet olduğu söylenmektedir.

Düzgün çembersel hareketler ve yuvarlama hareketi

Öteleme dönme hareketlerinin birleşmesine yuvarlanma hareketi denmektedir. Çemberin bir kütle merkezi etrafında açısal hız ile dönerek ilerlediğini kabul edersek o zaman çemberin tam bir tur yapmasına kütle merkezinin aldığı yola yuvarlanma hareketi denir. 

Düzgün çembersel hareketler ve yatay düzlem uygulamaları

Herhangi bir cismi  ipe bağlayarak ona yatay düzlemde 
düzgün çembersel hareketler yaptırdığınızda iplikteki gerilme sürekli sabit olur ve bu durum merkezkaç kuvvetine eşit olur. Sürtünmesiz sistemde yükseklikten bırakılan bir kütle yada bir cismin hızlanarak başladığı yere gelmesi düzgün çembersel hareket yapmış olur. Ve bu cismin hızı buradaki her noktada değişiklik gösterir. Çünkü ipteki gerilme kuvveti  yayın tepki kuvvetine denk gelir. 

Düzgün dairesel hareketler ve merkezkaç kuvveti

Mesela bir araç motoruna bağlanan ve çok hızlı döndürülen dairesel bir kağıt levha merkezkaç kuvveti o kadar çok gerilir ve sertleşirki onu döner testere gibi kullanarak küçük tahta parçalarını kesmek mümkün olur. Bir motorun çevresine takılmış kasnakta bulunan bir zincirin hızla döndürme esnasında kasnaktan fırlamış hali sanki sert bir çember gibi hızla yuvarlanır. Yukarıda anlatılan bütün kuvvetler düzgün çembersel hareketlerin ana kaynağıdır. 
]]>
Kanat Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/kanat-hareketleri.html Sat, 29 Sep 2018 05:32:14 +0000 Kanat Hareketleri,  Sırt kaslarımız vücudumuzun düzgün ve iyi görünmesini sağlayan en önemli kas gruplarındandır. Omurganın daha sağlıklı ve daha düzgün durması için sırt kasların geliştirilmesi gerekmektedir. Kambur du Kanat Hareketleri,  Sırt kaslarımız vücudumuzun düzgün ve iyi görünmesini sağlayan en önemli kas gruplarındandır. Omurganın daha sağlıklı ve daha düzgün durması için sırt kasların geliştirilmesi gerekmektedir. Kambur duran kişilerin sırt kaslarını geliştirmesi gerekmektedir. Spor sırasında sırt kasları ihmal edilmemelidir. Üçgen bir vücut için ise olmazsa olmaz kas grubu kanat kaslarıdır. 

Kanat Hareketleri Nelerdir
 • El İçi Barfiks: Eller omuz genişliğinde açılır ve bar sıkıca kavranır. Harekete başlarken kollar düz ve kaslar gevşek olarak asılı bir şekilde durulması gerekir ve her inildiğinde tekrar aynı pozisyona gelinir. Göğüs bara gelene kadar yukarı çıkılmalı ve üst vücudumuz hafif geriye çekilerek barın üstüne çıkması sağlanmalı. Bacaklar geriye doğru kırılmış bir vaziyette bulunmalıdır. Önemli olan çıkış ve iniş hızının ayarlanmasıdır. Yorgun kaslarla birlikte daha fazla çalışmak için bacaklar karına doğru çekilerek kontrollü nefes ile 1-2 tur daha tekrarlanabilir.
 • Barfiks: Bu hareketin "El İçi Barfiks" hareketinden farkı ellerin tutuş biçimi ve açıklığıdır. Bu harekette farklı olarak eller omuzdan daha geniş bir açı ile tutulur ve avuç içi karşıya bakar. Bu harekette vücut serbest bırakılarak çekme kuvveti kanat kaslarına verilir.
 • Yanlara Barfiks: Hareketin "Barfiks" hareketinden farkı tutuş ve açıklık aynıdır fakat çene önce bir ele değdikten sonra diğer ele de değdirerek iniş yapılır. Bu hareket ile uzakta kalan omuz kasları çalıştırılır.
 • Aşağı Çekiş: Kanat Hareketleri içerisinde en etkili olanıdır. Bu harekette önemli olan ayağa kalkmamaktır ve hareketin yavaş yapılmasıdır. Avuç içleri karşıya bakacak şekilde bar kavranır. Bu harekette bar biraz geniş tutulmalıdır. Bel geriye doğru yuvarlanmamalı kalça hafif dışarıya çıkarılmalıdır. Barı indirirken dikkat edilmesi gereken göğüs kasımıza değmesidir. Bar yukarı kalkarken yavaş olmalı ve kollar dümdüz bir biçimde olmalıdır.
 • Düz Kol Aşağı Çekme: Hareket yaparken dikkat edilmesi gereken husus bacakların ve bel kaslarının sıkı olmasıdır. Önemli olan bir başka konu ise kollar dirsekten kırık olmamalıdır. Barı omuz genişliğinde ve kanat kaslarına konsantre olunarak kavranmalıdır. Bar üst bacak kasına kadar indirilmelidir ve yavaşça geri bırakılır. Barın hızlı bırakılmamasına dikkat edilmesi gerekir.
]]>
Bacak Sıkılaştırma Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/bacak-sikilastirma-hareketleri.html Sun, 30 Sep 2018 03:48:00 +0000 Bacak Sıkılaştırma Hareketleri, Bir çok insanın özellikle de kadınların daha sıkı bir kalça ve bacaklara sahip olma konusunda çabaları geçmişten günümüze bir çok yöntem denenerek süregelmiştir. Bunun için güzel Bacak Sıkılaştırma Hareketleri, Bir çok insanın özellikle de kadınların daha sıkı bir kalça ve bacaklara sahip olma konusunda çabaları geçmişten günümüze bir çok yöntem denenerek süregelmiştir. Bunun için güzellik merkezlerinde uygulanan cerrahi yöntemlerin yanı sıra yapılan günlük egzersizler ile de istenilen ölçülere ulaşmak mümkündür. Kişinin bacak ve kalça kaslarını eriterek şekle sokabilmesi için ilk olarak düzenli egzersizler uygulaması gerekmektedir. Bunun için de üst bacak kaslarını, arka bacak kaslarını, yan bacak kaslarını, iç bölge ve kalça bölgesindeki kaslarını sıkı çalıştıracak egzersizler yapması gerekmektedir. Ve bunları daha çok kişinin kendi ağırlığını kullanarak uygulaması gerekmektedir. 

Bacak Sıkılaştırma Hareketleri Nelerdir

Bu bacak sıkılaştırma hareketleri ile kişinin evde kısa sürede istediği sıkılaşmış bacaklara kavuşması mümkündür. Tek gereken istikrar ve sabır. Bacakların en zor eriyen kısımları iç kısımlarıdır. Kişinin egzersizlerine başlamadan önce fazla kilolarını kontrol altına almak için bir diyet programı hazırlaması ve bunu uygulamaya geçirmesi gerekmektedir. 

 • Ters Plie Hareketi

Bu hareket oldukça etkili bir harekettir ve iç bacak kısmının daha sıkı olması için idealdir. Bu hareket için ilk olarak rahat ve sert olmayan bir zemine gerek vardır. Bu hareket iç bacağın yanı sıra karın kaslarını da sıkılaştırmaktadır. Hareketi uygulamak için kişi yumuşak zemine sırt üstü uzanır. Ayak topukları birbirine değecek şekilde yukarı doğru dik açı oluşturulur ve aynı pozisyonda bacaklar karna doğru çekilip tekrar eski pozisyonuna getirilir. Bu hareketin ilk etapta 20 adet yapılması uygundur.

 • İtme Hareketi

Bu hareket de ters plie hareketinde olduğu gibi bacakların yanı sıra karın kaslarını da çalıştıran etkili bir harekettir. Bu hareketi uygulamak için kişi rahat bir zemine uzanır ve ayaklarını karın bölgesine doğru dik açı ile açar. Kişinin ayak tabanlarının bükülü ve tam karşıya bakıyor olması gerekmektedir. Bacaklar yana doğru dümdüz açılır ve yeniden bükülerek karın bölgesine doğru çekilir. Bu hareketi ilk etapta 20 defa uygulamak yeterlidir. 

 • Makas Egzersizi

Bu hareket hem iç bacakların sıkılaştırılması hem de üst ön bacakların sıkılaştırılması için etkili hareketlerden birisidir. Bu egzersizin ardından iç ile üst bacaklarda yanma meydana gelmektedir ve bu da bacaklardaki sıkılaşmanın göstergesidir. Bu hareketi uygulamak için kişi sırt üstü rahat bir zemine uzanır ve ellerini kalçasının altına koyarak belini destekledikten sonra karnını sıkar. Ardından beli düz pozisyondayken bacaklarını makas gibi yukarıya ve aşağıya hareket ettirir. Bu egzersizde belin düz pozisyonda olması ve hareketin sonuna dek yer ile temas etmemesi gerekmektedir. 

 • Köprü Egzersizi

Hem kalça hem de özellikle iç bacak sıkılaştırma için etkili bir egzersiz yöntemidir. Köprü egzersizi aynı zamanda karın kaslarının sıkılaşmasında da etkili olan köprü egzersizini uygulamak için kişi ilk olarak sırt üstü rahat bir zemine uzanır. Daha sonra dizler kırık bir vaziyette  ayakları yere basacak pozisyona getirilir. Karın sıkılarak karın kasları hazır hale getirilir. Bacaklardan güç almamaya dikkat edilerek kalça yukarı doğru itilir. Eş zamanlı olarak kalça iç bacak kasları sıkılır. Ardından bel yavaşça indirilerek ilk pozisyona geri dönülür. Bu hareketi ilk etapta 10 kez uygulamak yeterlidir. 

 • Yana Bacak Kaldırma Egzersizi

Son olarak ise etkili bir iç bacak sıkılaştırma egzersizi olan yana bacak kaldırma egzersizini uygularken kişinin karın kasları da vücudun dengede kalması için çalışmaktadır. Bu egzersizi uygulamak için kişi yere yan vaziyette uzanır. Hangi yana uzanıldıysa  o yandaki dirsek kırık vaziyette yere koyulur. Diğer taraftaki el kişinin sabit kalması için karnın ön kısmında yerde]]> Alt Göğüs Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/alt-gogus-hareketleri.html Sun, 30 Sep 2018 07:52:37 +0000 Alt göğüs hareketleri; göğüs bölgemizin en alt kısmındaki kasları çalıştıran egzersiz türüdür. Alt göğüs hareketleri ile daha sıkı göğüslere sahip olabilirsiniz. Ancak tek başına bu hareketleri yapmanız anlamsız ol Alt göğüs hareketleri; göğüs bölgemizin en alt kısmındaki kasları çalıştıran egzersiz türüdür. Alt göğüs hareketleri ile daha sıkı göğüslere sahip olabilirsiniz. Ancak tek başına bu hareketleri yapmanız anlamsız olabilir. Bu yüzden tüm göğüs hareketleri sırt ve omuz hareketlerini de yapmalısınız.


Alt göğüs hareketleri nelerdir

Alt göğüs hareketlerini  dambıl ile yapabilir yada içi su dolu küçük pet şişeler yapabilirsiniz.

Mekik: Hem alt göğüs için hem de karın bölgesi için yapılabilir. Bu hareketi yapmak için yere sırt üstü uzanın. Minder kullanabilirsiniz. Direk halıya uzanmak rahat olmayabilir. Bacaklarınızı dizlerinizden bükün ellerinizi kulak arkasında birleştirin. Mekik çekerken nefes kontrolü de yapmalısınız. Nefes alın ve başınızı dizlerinize doğru yavaşça kaldırın. Nefes verin yavaşça geri gelin. Bu hareketi 2*12 şeklinde yapmalısınız. Setler arasında 30 sn aralar vermeye özen gösterin.

Yarım mekik: Mekik çekme pozisyonu alın. Fakat bu sefer tam değil de yarım olarak  kalkın. Nefes alın kendinizi yukarı itin ve nefes verin ve geri gelin. İster yarım ister tam mekik yapın kesinlikle boynunuza yük bindirmemelisiniz. 

Dambıl pres: Bu hareketi yapmak için mindere ihtiyacınız olacak. Bir minderin üstüne uzanın elinize dambılları alın kollarınız dirseklerden bükün 90°'lik açı olmalı daha sonra nefes alın dambıları yukarıda birleştirin. Nefes verin ve geri gelin. Bu hareketi 2*12 yada 3*12 şeklinde yapın. Setler arası 30 sn bırakın.

Dambıl fly: Hareket dambıl prese benzese de kollar yere paralel şekilde koyulmaktadır. Mindere uzanın ellerde dambıl ile birlikte tamamen kolları yere bırakın. Nefes alın ve dambılar yukarıda birleştirin. Nefes verin ve geri gelin. 2*12 şeklinde yapın. Setlerin arasında 30 sn nefes arası verin.

Barfiks: Bu hareket için ağırlığınızı kaldırabilecek çubuğa ihtiyacınız var. Çubuk dengeli bir şekilde duvara takın. Avuç içi size bakacak şekilde çubuğu kavrayın ve tüm ağırlığınızı barfiks hizasına çıkarın ve geri bırakın.Bu sırada nefes alın ve verin 2*12 şekilde yapın.

Ayrıca yürüyüş, bisiklet, eliptik bisiklet, yüzme, kürek çekme gibi tüm vücudu çalıştıran egzersiz ile de alt göğüs bölgenizi çalıştırabilirsiniz.
]]>
Esnetme Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/esnetme-hareketleri.html Sun, 30 Sep 2018 22:01:55 +0000 Esnetme hareketleri; günlük yaşantımızda bir çok alanda faydaları vardır. Bunlardan bazıları kas ağrılarından kurtulmak için basit incinmeler de ve stres kontrol etmek için kullanılır. Esnetme hareketlerini yapmakta ki Esnetme hareketleri; günlük yaşantımızda bir çok alanda faydaları vardır. Bunlardan bazıları kas ağrılarından kurtulmak için basit incinmeler de ve stres kontrol etmek için kullanılır. Esnetme hareketlerini yapmakta ki amaç, herhangi bir hareket ten önce yada sonra çalıştırılan bölgedeki kasları uzatmak ve elastikliğini artırmaktır. Esnetme hareketleri bir çok sakatlığın yaşanmasını engeller. Ayrıca bu hareketleri yapmak için öyle salonlara veya belirli alanlara da ihtiyaç yoktur. Bulunduğumuz yerde kolaylıkla 20 dakika gibi bir sürede yapılabilir. İlk başlarken yavaş yavaş ve bedene fazla yüklenmeden yapılmalıdır. Başlangıçta biraz ağrı hissedilebilir bu kasların esnekliği ile alakalıdır, ilerleyen günlerde daha rahat yapıldığı görülecektir.

Esneme hareketleri neden yapılır
 • Düzenli yapıldığı zaman performansı artırır.
 • Tek taraflı kaslara yük binmesini engeller.
 • Omurga ve eklemlerin, esneyen kaslar sayesinde fazla yük taşımasını engeller.
Esnetme hareketleri yaparken dikkat edilmesi gerekenler
 • Esnetme hareketleri yaparken her zaman vücut ısıtılmalıdır.
 • Hareketlerden sonra meydana gelen kramp ve baş dönmelerini önlemek için kalp atış hızı yavaşlatılmalıdır.
 • Terliyken esneme hareketi yapmayın. Duşunuzu aldıktan sonra yaparsanız, kaslar sıcak suda gevşeyeceği için daha faydalı olur.
 • Kasın esnediğini fark edene kadar germeyi sürdürün ve 15 sn daha tekrarlayın.
 • Esnetme sırasında biraz rahatsızlık hissedilebilir. Bu hareketin doğru yapıldığını gösterir. 
 • Düzenli şekilde nefes alınmalıdır. Bacaklardan başlayıp üst taraflara doğru çalışılmalıdır bu durum yapılacak hareketin sırasını hatırlatır, unutmanızı engeller.
Esnetme hareketleri bölgelere göre
 • Karın esnetme hareketi; mekik hareketi yapıldıktan sonra faydalı olacaktır.
 • Kalça esnetme hareketi; gün içinde uzun süre oturanlar için iyi bir harekettir.
 • Bel ağrıları için esnetme hareketi; halter yada squat gibi zorlu sporlardan sonra belin rahatlamasını sağlar.
 • Sırt ağrıları için esnetme hareketi; bu hareketin başarılı bir şekilde yapıldığının göstergesi iki omuz arasında bulunan kasların gerilmesinden anlaşılır.
 • Biceps gerginlikleri için esnetme; kol hareketlerinden yada ağır idmandan sonra yapılır.
 • Tricepleri esnetme hareketleri; şınav, göğüs hareketleri ve triceps hareketlerinden sonra yapılır.
 • Kasık ve iç bacak için esnetme hareketleri; bacaklar açılarak gerginlik üst iç bacakta hissedilerek öne eğilerek yapılır.
 • Bacakların arka kısmını esnetme hareketleri; uzun koşulardan sonra muhakkak yapılmalı hanımlarda bacaklarda bulunan selülitlerde faydalıdır. 
]]>
Squat Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/squat-hareketleri.html Mon, 01 Oct 2018 00:19:20 +0000 Sguat hareketleri, çömelme şeklinde yapılan bir harekettir. Vücut geliştirme hareketleri içinde en popüler olanıdır. Bölgesel olarak incelme de oldukça etkilidir. İncelme, vücudu geliştirme dışında hormonlarında aktif hale g Sguat hareketleri, çömelme şeklinde yapılan bir harekettir. Vücut geliştirme hareketleri içinde en popüler olanıdır. Bölgesel olarak incelme de oldukça etkilidir. İncelme, vücudu geliştirme dışında hormonlarında aktif hale getirir. Öncelikle bayanların ilgi alanına girdiği düşülülsede beyleride ilgilendiren hareketlerdendir. Sguat hareketleri çok çeşitli olsada en çok bilinen şekli ayaklar açık iken aşağı dizler bükülerek yapılan çömelme şeklindedir. Sguat hareketlerinin yapılma amacı kişinin fiziki görüntüsünü düzeltmek ve kan dolaşımını hızlandırmaktır. Ayrıca bayanların bu sguat hareketleri sayesinde kalçalarının daha diri ve dik görünüme kavuştuğu gözlenmiştir. Özellikle Brezilya poposu diye bilinen kalçalara sahip olmak ve estetik amaçla bıçak altına yatmak istemeyen insanların sguat hareketleriyle mükemmel sonuçlar aldıkları bilinmektedir. Sguat egzersiz hareketleri içerisinde en etkili olan ve sıkılaşmayı hızlandıran egzersizdir.

Sguat hareketleri, ağırlıkla yapıldığında daha etkili olduğu için kademeli olarak ağırlık artırılarak devam edildiğinde istenilen sonuçlar alınır. Sguat hareketlerine başlamadan önce ısınma hareketleri yapılmalı ve ilk günden itibaren kademeli sayılar artırılmalı ilk gün 20 dk ısınmadan sonra sguat hareketleri 20x3 set halinde başlanmalıdır. Ayrıca sguat hareketlerini yaparken dizlerinde sorun olanlar zorlayıcı hareketlerden kaçınmalı gerekirse dizlik kullanılmalıdır. Sguat hareketlerini düzenli yapanlarda etkileri çok çabuk fark edilir ve ayrıca sağlık açısındanda faydalı hareketlerdir. Sguat hareketleri kan dolaşımını hızlandırır, kas oranını artırır. Sguat hareketleri spor salonlarlarında yapılabileceği gibi evdede kolaylıkla uygulanılabilir.

Uygulanması gereken temel squat hareketleri șunlardır ;
 • Vücudun ağırlığını öne vererek bacaklar açık çömelme hareketi,
 • Bacaklar tam yapıştırılarak dizlerin bükülmesiyle yapılan hareket,
 • Tam çökmeden yarım çökerek yapılan hareket özellikle yapamayanlar veya yeni başlayanlar için,
 • Bacaklarınız hizasında açılarak eller öne doğru kollar düz olarak dizleri kırıp çömelmek,
 • Bir bacak yukarıda diğeri yerde tam çömelmek,
 • Vücut ağırlığının arka tarafa verilerek çömelip kalkmak,
 • Bacaklar omuz hizası kadar açıldıktan sonra çömelmek.
]]>
Germe Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/germe-hareketleri.html Mon, 01 Oct 2018 08:14:10 +0000 Germe hareketleri, yapılacak olan herhangi bir sportif aktiviteden önce kasların esneklik kabiliyetlerini arttırmak amacıyla yapılan bir dizi sıralı hareketlerin tamamıdır. Bu hareketler uygun ve doğru bir şekilde uygulandığında Germe hareketleri, yapılacak olan herhangi bir sportif aktiviteden önce kasların esneklik kabiliyetlerini arttırmak amacıyla yapılan bir dizi sıralı hareketlerin tamamıdır. Bu hareketler uygun ve doğru bir şekilde uygulandığında yapılan antrenmanda oluşabilecek sakatlık durumlarının önüne geçilmiş olunur.

Germe hareketleri yaparken dikkat edilecek hususlar nelerdir
 • Kasların fazla esneyebilmesi için kan akışının hızlı olması gerekmektedir bunu sağlamanın yolu da iyi bir ısınmaktan geçer.
 • Isındıktan sonra germe hareketlerine vücudun alt kısmı olan ayaklardan başlayarak başa doğru gitmeye dikkat edin.
 • Eğer belli bir spor için germe yapmıyorsanız, germe hareketleriniz sırasında zıplama yapmamaya dikkat edin.
 • Germe hareketleri 15-20 saniyelik periyotlar halinde yapınız.
 • Hareketler esnasında en çok yanlış yapılan nokta nefes tutmaktır.Nefesinizi düzenli bir şekilde alıp verin nefesinizi tutmayın.
 • Germe hareketlerine başlamadan önce mutlaka kalp atışınızı düşürün bu sizi ani kramp ve baş dönmelerine karşı korumuş olacaktır.
 • Hareketler esnasında sizi rahatsız edecek ağrı duyduğunuz zaman hareketi yapmayı hemen durdurun.
Germe hareketleri spor antrenmanlarından önce yapılacağı gibi hamilelik sırasında ve yaşlılıkta da yapılmalıdır. Hamilelik durumda çoğu hareketiniz kısıtlamış olacaktır bu durumda germe yapmadığınız taktirde kaslarınız zayıflayacak esneme kabiliyeti azalacaktır. Ayrıca hareketsizlikten dolayı eklemlerde kireçlenme oluşacağı için hastalıklar ortaya çıkacaktır.

Germe hareketi nasıl yapılır
 • Başlangıç: Kaslarınızı fazladan zorlamadan yapacağınız germe hareketleridir. Bu hareketler vücudunuzun kendi ağırlığı ile yapılır ve kas kendi gerginliğine ulaşır.
 • Bölge Çalıştırma: Kas grupları yapılacak spora hazırlanmış olur.Hareket esnasında 8-10 saniyelik beklemeler kasın her seferinde daha da esneme kazanmasını sağlar. Bu çalışma sayesinde kas grupları normalden daha fazla gerilme kabiliyeti kazanacaktır.
 • Zorlama Aşaması: Pek tavsiye edilmeyen bir aşamadır. Genellikle bu bölüme çoğu sporcu girmez. Bu aşamada kas grubu zorlanabileceği en son noktaya kadar zorlanıp sabit tutulur. Bu riskli bir aşamadır sakatlıklar oluşabilir. 
]]>
Crunch Hareketi https://www.hareket.gen.tr/crunch-hareketi.html Mon, 01 Oct 2018 13:13:09 +0000 Crunch Hareketi, bu hareket karın kasları için oldukça önemlidir. Crunch hareketi karın kaslarını güçlendirir ve çalıştırır. Crunch hareketi aynı mekik hareketine benzer ancak mekik hareketine göre crunch hareketi çok daha f Crunch Hareketi, bu hareket karın kasları için oldukça önemlidir. Crunch hareketi karın kaslarını güçlendirir ve çalıştırır. Crunch hareketi aynı mekik hareketine benzer ancak mekik hareketine göre crunch hareketi çok daha faydalıdır. Özellikle de bel sağlığını koruyan crunch hareketini hiç aksatmadan yapmanız gerekir. Bu hareketle karın kaslarınız sıkılaşarak muhteşem kaslara sahip olacaksınız. Crunch hareketi, ne tür antreman hareketi yaptığınız fark etmiyor yani sırt, kol veya bacak hareketi fark yaratmaz crunch hareketini mutlaka antremanda yapmadan önce uygulamanız gerekir. Bu hareketi eğer vaktiniz varsa haftanın yedi günü yapmanız gerekir. Crunch hareketini düzenli ve doğru bir şekilde yapmak oldukça önemlidir. Kaslı bir karına sahip olmak yalnızca crunch hareketi yapmakla olmaz yani bu hareketi destekleyecek egzersiz ve beslenme programı şarttır. Crunch hareketi dışında diğer karın egzersizleri yapmak hızlı sonuç almak için oldukça önemlidir. Düzenli crunch hareketi yaparak hayalini kurduğunuz karın kaslarına kısa sürede sahip olacaksınız bundan hiç şüpheniz olmasın. Crunch hareketi ile beraber her gün düzenli olarak başka karın kası egzersizleri yapmanız gerekir. Crunch hareketi ve diğer karın kaslarını iki, üç günde yapmanız yeterli olacaktır.

Crunch Egzersizi Nasıl Yapılmaktadır

Crunch hareketi çokta zor bir hareket değildir. Pratik ve basit olan bu karın kası egzersizini düzenli bir şekilde hiç pes etmeden yaparsanız crunch hareketi gözle görülür üst karın kası ve abdominal kaslara sahip olmanızı sağlar. İlk zamanlarda crunch hareketini uygulamak sizi biraz zorlayacak ama olsun kesinlikle pes etmeyin. Şimdi crunch hareketi nasıl yapılır ona bakalım.
 • Bu hareketi yapmak için ilk önce sırt üstü yere uzanın daha sonra dizleri kırın.
 • Sonra ayaklarınızı topukların üzerine gelecek şekilde hafifçe yukarı doğru kaldırın.
 • Daha sonra ellerinizi başınızın alt kısmına koyun ve gövdenizi kürek kemikleri yukarı kalkacak biçimde kaldırın. Crunch hareketini yaparken en önemli nokta hareket esnasında kürek kemiğinin iyice yukarı kalkması, ayaklarınızın topuk üstünde yerden kalkması ve en önemlisi de hareketi yaparken karın kaslarının iyice sıkılmasıdır.
Crunch hareketini aksatmadan yardımcı karın kası egzersizleri ile iki hafta süresince yaparsanız kısa zamanda vücudunuzu forma sokacaktır. Her egzersiz hareketinde olduğu gibi crunch hareketini yaparken de ilk zamanlarda biraz zorlanırsınız. Zaten birkaç gün boyunca aksatmadan yaptığınızda karın kaslarınız sıkılaşarak sertleşecektir. Buda sizi iyice motive edecek ve pes etmeden azimli bir şekilde devam edeceksiniz.
]]>
Dünyanın Şekli Ve Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/dunyanin-sekli-ve-hareketleri.html Tue, 02 Oct 2018 01:01:52 +0000 Dünyanın Şekli ve Hareketleri, Dünyanın şekli, kuzey ve güneyden basık bir şekilde, ekvatora kısmında şişkin elips şeklindedir. Kendine has bir şekli vardır. Dünyanın şekli ve hareketleri, dünya coğrafyasını anlamak ve Dünyanın Şekli ve Hareketleri, Dünyanın şekli, kuzey ve güneyden basık bir şekilde, ekvatora kısmında şişkin elips şeklindedir. Kendine has bir şekli vardır. Dünyanın şekli ve hareketleri, dünya coğrafyasını anlamak ve öğrenmek için çok önemlidir. Kendine has bir görüntüsü vardır. Dünyamız, kuzey kutup, güney kutup, kuzey yarım küre, güney yarım küre, doğu yarım küre, batı yarım küre, ekvator, meridyen, enlem, boylam, eksen çizgisi ve dönence gibi coğrafi özelliklere sahiptir. Bu özellikler bir çok şeyi açıklar ve insanları aydınlatır. Paralel ve meridyenler, bir ülkenin dünya üzerindeki yerini bulmaya yararlar.

Dünyanın Şekli ve Hareketleri Sonuçları

Dünyanın hareketleri, günlük hareketler ve yıllık hareketler olarak iki kısımda sınıflandırılır. 

Dünyanın Şekli ve Günlük Hareketleri Sonuçları

Dünya, kendi etrafında batıdan doğuya doğru bir tur dönmesini 24 saatte tamamlar ve buna 1 gün denir. 
 • Gece gündüz bir birini takip ederek süreç devam eder.
 • Gün içinde güneş ışınlarının yere düşme açısı değiştiğinden; Sıcaklıklar değişir, cisimlerin boyu ve yönü değişir. 
 • Gün içinde güneşin durumu ve gölge yönü günlük sıcaklığın düşüp, çıkması sonucuna bağlı olarak yeryüzü taşlarında çözülmeler meydana gelir.
 • Günlük basınç değişikliklerine bağlı olarak meltem rüzgarı oluşur.
 • Devamlı olarak rüzgar yönünde değişiklik  oluşur. 
 • Rüzgardaki sürekli değişiklik, okyanus akıntılarındaki daireler oluşur.
 • Dünyanın doğusundaki bir yerde güneş, batıdaki yere göre daha erken doğar ve daha erken batar. Bundan dolayı doğu, batı yönleri belirlenmiş olur ve yerel saat farkları oluşur.
Dünyanın Şekli ve Yıllık Hareketleri Sonuçları

Dünya, güneşin etrafında bir tur atmasını 365 gün 6 saatte tamamlar. Buna 1 yıl, oluşan harekete ise yıllık  hareket denir. 
 • Mevsimlerin meydan gelmesine ve değişmesine sebep olur.
 • Mevsimlik sıcaklık farklılıkları oluşur.
 • Kara ve denizler arasında sıcaklık değişiklikleri oluşur.
 • Muson rüzgarları esmeye başlar.
 • Dünyanın şekli ve hareketleri, gece ve gündüz uzunluklarını farklılaştırır.
 • Güneşin doğduğu yer ve saat ile, güneşin battığı yer ve saatler arasında değişiklikler oluşur.
 • Güneş ışınlarının yeryüzüne yansıma konumuna göre, cisimlerin gölge boyları değişir.
 • Güneş ışınları sene boyunca dönenceye bir defa, dönenceler arasına iki defa dik vaziyette düşer
 • Mevsim sürelerinde farlılıklar olur.
 • Şubat ayı en kısa süren ay olur.
Yer ekseni, Kuzey ve Güney kutup noktalarını dünyanın merkezinden geçerek birleştiren hayali çizgidir.  

Yörünge düzlemi, dünyanın güneş etrafındaki hareketi esnasında takip ettiği elips şeklindeki düzlemdir.

Eksen Eksikliği ve Yıllık Hareket Sonuçları
 • Güneş ışınlarının bir yere yansıma açısı yıl boyunca değişir. Bunun sonucunda; Sıcaklık yıl içinde değişir ve mevsimler oluşur.
 • Bir noktadaki gölge boyu sene içinde değişir.
 • Güneş ışınları bir yarım küreye dik yansırken, diğer yarım küreye eğik yansır. Bu durumda, aynı anda farklı yarım kürelerde farklı mevsimler yaşanır. 
 • Dünyanın şekli ve hareketleri, yıl içinde gece ve gündüz vakitlerini farklılaştırır.
 • Güneşin doğuş ve batış yerleri değiştiğinden, saatleri, gökyüzündeki konumu da değişir.
 • Mevsimler arasında basınç farkı meydan geldiği için bunun sonucunda muson rüzgarları esmeye başlar. 
Mevsimlerin oluşumu, dünyanın şekli ve hareketleri, dünyanın güneş etrafındaki hareketine bağlı olarak, güneş ışınlarının dünyaya yansıma açısı sene boyunca değişikliğe uğrar. Bunun sonucunda mevsimler oluşur.
]]>
Triceps Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/triceps-hareketleri.html Tue, 02 Oct 2018 12:06:58 +0000 Triceps hareketleri, vücudun kol bölgesinin arka kısmında bulunan ve at nalına benzeyen kas gurubunun çalıştırılmasını sağlayan hareketlerdir. Triceps kasları estetik görünüm açısından oldukça güzel bir görünüme s Triceps hareketleri, vücudun kol bölgesinin arka kısmında bulunan ve at nalına benzeyen kas gurubunun çalıştırılmasını sağlayan hareketlerdir. Triceps kasları estetik görünüm açısından oldukça güzel bir görünüme sahiptir ama bu kasların geliştirilmesi oldukça zordur. Triceps kasları üç başlıdır ve kolların hacimli hacimli bir görünüme sahip olabilmesi için bu kasların geliştirilmesi gerekmektedir. Bu makalede triceps hareketleri olarak bilinen birtakım hareketler verilecektir.

Triceps hareketleri

Triceps kickback hareketi; Öncelikle dizleri bükün sırtınız ve beliniz düz bir çizgide olacak biçimde öne doğru hafifçe eğilin. Üst kolunuzu yan taraftan gerinize doğru itin. Kolunuzu 90 derecelik açı ile bükün ve nefes alarak kolunuzu gerdirin. Hareket tamamlandığı zaman nefesinizi verin.

Triceps extension hareketi; Bir sehpanın üzerine sırt üstü uzanın ve elinize aldığınız ağırlığı yukarı doğru kaldırmaya çalışın. Nefes alırken elinizdeki ağırlığı aşağı doğru indirin. Daha sonra yine ağırlığı yukarı doğru kaldırmaya çalışın, hareketi tamamladığınızda nefesinizi verin. Bu hareketi yaparken kol kaslarında oluşan gerilmeyi hissedin.

Triceps dips hareketi; Oturur gibi pozisyon alın. Ellerinizi düz bir sehpanın kenar kısmına koyun. Ayaklarınızı da öne doğru uzatarak önünüzdeki sehpaya koyun bu şekilde iken vücudunuzu aşağı yukarı hareket ettirin. Bu haketi yaparken gövdeniz ve bacaklarınız dik açı yapacak konumda olmalıdır. Aşağı doğru hareket ederken kollarınızı bükün ve nefes verin sonra kolları gerginleştirip yukarı hareket etmeye çalışın. Bu triceps hareketleri düzenli yapıldığında etkilidirler bunu unutmayın.

Triceps pushdowns hareketi; Kollarını dirseklerinizden bükün, bu pozisyonda iken avuç içleri aşağı doğru baksın yüzünüzü hareketi yapacağınız antrenman aletine dönün. Aletin ağırlığı hareket ettirmenizi sağlayan kısmını kolların bilek kısmına bağlayın ve kolunuzu dirsek kısmından bükerek aşağı, yukarı doğru hareketler yapın. Hareketi yaparken vücudunuzun sabit kalması gerekir, sadece kollar hareket etmelidir.

Seated dumbbell triceps extension hareketi; Oturur pozisyonda iken bir dambılı ağırlık olarak kullanarak dambılı başınızdan daha geride olacak biçimde aşağı doğru indirip yukarı kaldırmaya çalışın. Hareketi yaparken nefes alıp kollarınız başınızdan yukarıda ve  gerilmiş bir halde kaldırın. Hareketi tamamlayınca nefesinizi verin ve hareketi yaparken belinizin bükülmemesi için karın kaslarınızı sıkıca kasın. Bu hareketi dikkatlice yapmalısınız, elinizdeki ağırlığı yere bırakırken yavaş olun ve kontrollü biçimde ağırlığı bırakın.

Z bar lyıng triceps extensions hareketi; Verilen triceps hareketleri arasında arka kol için en önemli hareketlerden biri olarak nitelenir. Oldukça zorlayıcıdır. Bu nedenle pek çok kişi bu hareketi öylesine yapar yada ihmal eder. Arka kol için yaparken mutlaka bir partner ile birlikte yapmalısınız. Z barın üzerine sırt üstü uzanın, dirseğiniz yer ile dik açı konumunda iken elinizdeki dambılı aşağı ve yukarı hareket ettirin. Dikkat edeceğiniz nokta hareketi yaparken imkanınız olduğunca dirseklerinizi hareket ettirmemektir.
Yukarıda verilen hareketler triceps hareketleri arasında etkili hareketlerdir. Tricepsler kolların yaklaşık 3'te biri olan kaslardır.
]]>
Gögüs Küçültme Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/gogus-kucultme-hareketleri.html Tue, 02 Oct 2018 21:45:37 +0000 Göğüs küçültme hareketleri, göğsü büyük olan fakat ameliyat olmaktan korkan insanlar için oldukça etkili bir yöntemdir. İnsanlar istedikleri zaman bu hareketleri evlerinde kolaylıkla yapabilirler. Bazı insanlarda büyük gö Göğüs küçültme hareketleri, göğsü büyük olan fakat ameliyat olmaktan korkan insanlar için oldukça etkili bir yöntemdir. İnsanlar istedikleri zaman bu hareketleri evlerinde kolaylıkla yapabilirler. Bazı insanlarda büyük göğüslü olmak çekilmez bir hal almaktadır ve oldukça rahatsız edici durumlar meydana gelebilmektedir. Bazen öyle bir durum ile karşı karşıya gelinir ki isteyip çok beğendiğiniz kıyafetin içine girememe durumu psikolojik sıkıntılara bile yol açmaktadır. Ayrıca sırtta ve omuzda ağrı oluşmasına sebep olur. Ayrıca terlemeye yol açar ve bu durum kişide mantar hastalığının oluşmasına sebebiyet gösterir. Peki ya evde kolaylıkla yapılacak olan egzersizler nelerdir

Göğüs küçültme hareketleri nelerdir

Hareket 1: Öncelikle birer kiloluk ağırlık olmalı elinizde bunu içi su dolu pet şişe ile yapabilirsiniz. Daha sonra sırt üstü düz bir zemine uzanmak gerekir. Elinizin içi bedeninize doğru olmak şartı ile ağırlıklar alınır. Ağırlıklar yukarıya ve aşağıya doğru hareket ettirilmelidir tabi bu işlemi gerçekleştirir iken karın kısmını kasmak gerekir. Bu hareketi on beşerli dört set şeklinde yapmak gerekir.

Hareket 2: Tekrar düz bir zemine uzanıp ağırlıkları elinize almanız gerekir. Daha sonra kollar iki yana açılıp tekrar kapatılır.Kollar vücuda her değdiğinde iki saniye beklemek gerekir. Bu hareket yapılır iken göğüs kaslarını sıkmak gerekir. Bu hareketi de on beşerli dört set şeklinde yapmak gerekir. 
 
Ayrıca aerobik çalışmaları da oldukça önemlidir. Ağırlık çalışmaları ile birleştirilip güzel sonuçlar elde edilir. Bu sayede fazla kilolardan ve yağlardan kurtulup daha zayıf görünebilirsiniz. Çünkü ağırlık çalışmaları bütün vücuttaki kas kütlesini arttırır ve metabolizmayı hızlandırır. 

Bu hareketleri sürekli yapmak gerekir. Egzersizleri söylenen sayıda ve günde 3 kez yapmakta fayda vardır. Bir gün yapıp diğer gün yarım bırakılır ise hiç bir sonuç elde edilemez.  
]]>
Yağ Yakan Hareketler https://www.hareket.gen.tr/yag-yakan-hareketler.html Wed, 03 Oct 2018 15:56:45 +0000 Yağ yakan hareketler, İnsan vücudu çok hızlı şekilde yağ birikimi yapmaktadır. Kişiler oluşan vücut yağlarından yakınırlar. Genellikle göbek bölgesinde ve yan kısımlarda yağ oluşumu daha fazladır. Bu yağları yakmak pek Yağ yakan hareketler, İnsan vücudu çok hızlı şekilde yağ birikimi yapmaktadır. Kişiler oluşan vücut yağlarından yakınırlar. Genellikle göbek bölgesinde ve yan kısımlarda yağ oluşumu daha fazladır. Bu yağları yakmak pek kolay değildir. Bu hususta yağ yakan hareketler uygun görülmektedir. 

Yağ yakan hareketler ve uygulanışı: 

Göbek eritmede uygulanacak yağ yakan hareketler:
 • 1. Hareket: Göbek eritme işlemi en zor olan yağ eritme işlemidir. Herkes fit bir görünüme sahip olmak ister. Fakat bu durum egzersiz yapmadan kolay sayılmaz. Birkaç egzersiz hareketini düzenli olarak uygulayarak yağ yakıcı etki oluşturabilirsiniz. İlk hareket, sert bir zemine sırt üstü uzanarak ayakları havaya dikip, bacaklar dik kalacak şekilde kalmaktır. Daha sonra bel ile kalça arasındaki kısımdan destek alıp iniş-kalkış hareketleri yaparak formunuza kavuşabilirsiniz. Bu hareket yarım saat içerisinde 8-10 defa tekrarlanmalı ve 1 ay boyunca düzenli olarak yapılmalıdır.
 • 2. Hareket: Bu harekette de aynı şekilde sırt üstü uzanarak bacakları birbirine yakınlaştırıp kendinize doğru kırık bir açıyla bacakları çekip bırakmak gerekir. Bu hareket düzenli olarak yapılmalıdır. Yarım saat boyunca bu hareketi 8-10 defa tekrarladığınızda faydasını göreceksiniz.
 • 3. Hareket: Bu hareket yine diğer hareketlerde olduğu gibi sırt üstü uzanarak bacakları kırık bir şekilde kendinize doğru çekmenizle birlikte elleriniz göğüs kısmında yada başınızın yanında olacak pozisyonda sağa ve sola esneyecek şekilde yapılır. Bu hareket düzenli olarak yapıldığı zaman etkisi görülecektir.
Yağ yakan hareketler yapılırken bu hareketlerden fayda görmek isteniyorsa beslenmeye de dikkat edilmesi gerekir. Genellikle lifli besinler tüketmek metabolizmayı hızlandıracağı için etki sağlayacaktır. Sabah aç karnına 1 bardak soğuk su içmek metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar. Bunun haricinde sabah aç karnına 1 bardak sade Türk Kahvesi içmekte metabolizmayı çalıştırarak yağ yakan hareketler için yardımcı olacaktır.

Yağ yakan hareketler genellikle egzersiz şeklinde olsa da yürüyüş yapmak yağ yakıcı etki sağlayacaktır. Bunun yanında tempolu koşu yapmak aynı şekilde yağ yakıcı etki oluşturur. Kişilerin düzenli olarak mekik çekmesi yağ yakmada önemli derecede etkilidir. Yağ yakan hareketlerinde önemli olan yapılan hareketlerin düzenli olarak tekrarlanması ve beslenmeye dikkat edilmesidir.
]]>
Basmacı Hareketi https://www.hareket.gen.tr/basmaci-hareketi.html Wed, 03 Oct 2018 18:05:50 +0000 Basmacı hareketi, Türkistan bölgesinde kurtuluş ve istikbali için yürütülen ayaklanmalara verilen isimdir. Basmacı hareketi, tarihte önemli bir yeri vardır. Saldıran, baskın yapan anlamına gelen
Basmacı hareketi, Türkistan bölgesinde kurtuluş ve istikbali için yürütülen ayaklanmalara verilen isimdir. Basmacı hareketi, tarihte önemli bir yeri vardır. Saldıran, baskın yapan anlamına gelen basmacı hareketi, özellikle Ruslar tarafından gösterilen çete faaliyetleri için yapılmıştır. Yani basmacı hareketini diğer saldırılardan ayıran özellikleri ise, oranın halkına dokunmaz özellikle yakaladıkları, soydukları Rus memurlarının mallarına el koyar ve elde ettikleri ganimetleri de fakirlere dağıtırdı.

Neden basmacı hareketi denilir

Özellikle 1917 yılında Rusya'da gerçekleştirilen Bolşevik ihtilalından sonra Türkmenistan bölgesinde faaliyet gösteren silahlı kuvvetlerine basmacı denilmesinin sebebi ise daha önceden bu kuruluşların başına geçenlerin belirli bir kısmı savaştan önceki yıllarda basmacılık yapan kişilerden olmasından dolayıdır. Bolşevik ihtilalından önce ve sonra Ruslara karşı silahlı mücadele faaliyeti gösteren Türkistanlılar, Rusların kendilerini dünya kamuoyunda basmacı olarak tanıtmışlar ve aynı zamanda Türkistan bağımsızlığı ve İslam askerleri olarak  gösterme gayesini gütmüşlerdir.

Enver paşa’nın basmacı hareketindeki rolü

Enver paşa’nın Türkistan’a gitmesi ve savaşa önderlik etmesi savaşın seyrini değiştirmiştir. Enver paşa, burada büyük orduları komuta etmesi ve başkaldırıya önder olara katılması, orada bulunan tüm savaşçıları memnun şekilde karşılamasıyla bazı Sovyet Rusya yanlıları olan Buhara veziri ve emini, zeki Velidi tarafından pek tatmin edici olmamıştır. Enver paşa tüm bu karşı olumsuzluklara rağmen Orta Asya İslam Devleti kurma amacıyla Sovyetlere karşı bir savaş başlatır. Daha sonra kızışan bu ortamda Enver Paşa Sovyetlere bir nota göndererek Kızıl Ordu’nun burayı yani Türkistan’ı boşaltmasını ister. Bunun üzerine Sovyetler Türkistan’dan çekilmeyeceğini söyleyerek bir savaşın çıkmasına sebep olmaktadırlar. Enver paşanın orduları savaş teçhizatlarından yoksun şekilde olmasına rağmen Duşenbe’yi Ruslardan kurtararak ilk zaferini elde etmiştir. Enver paşa içinde bulunduğu konum ve silah yetersizliği yüzünden Rusların ağır silahları ve Türkistan’ın diğer önde gelenleri ile anlaşması sonucunda ikinci savaşı kaybeder. Türkistan liderleri Buharalı liderlerin yardım taleplerini geri çevirdikleri gibi Afganlıların yardımlarını da engellemişlerdir. Enver Paşa Duşenbe’ye yakın olan bir köye gelir. Rusların ani ve sinsi saldırısına maruz kaldı. Daha sonra makineli tüfek karşısında yetersiz olan Enver Paşa orada şehit düşer. Enver Paşa’nın ölümü üzerine Türkistan Bağımsızlık Hareketi zayıflamaya başlamaktadır. İşler tersine dönerek Sovyet Rusya ve Türkistan’da bulunan kızıl ordu güçlenmeye başladı.

Basmacı hareketinin başarısızlığa uğramasının nedenleri

 • Türkistan liderlerini kendi aralarında yeteri kadar düzen ve birlik en önemlisi merkezi kumanda kuramamaları
 • Dışarıdan yardım gelememesi
 • Savaşlarda kullanılan uçak, top, tank, ağır silahlar ve zehirli gazlar kullanan Ruslara karşı techizat yetersizliği
 • Dışarıdan yardımın gelmemesi
 • Enver paşanın şehit edilmesi
 • Türkistan’ın bazı liderlerinin ihanet içinde olmaları ve dışarıdan gelen yardım taleplerini reddetmeleri
 • Mücadele yapıldığı sırada araç, gereç, silah ve erzak yetersizliğinin olması
 • Türkmenistanlıların savaşı nasıl yöneteceğini bilmemeleri

Basmacı hareketinin sonuçları

5 Aralık 1936’da Türkistan’da Sovyetler birliğine bağlı Kırgızistan, Özbekistan, Kazakistan ve Türkmenistan cumhuriyetleri kuruldu. Aynı zamanda bu cumhuriyetlerin askeri güce sahip olmamaları için bütün hakları kaldırıldı. 

]]>
Omuz Geliştirme Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/omuz-gelistirme-hareketleri.html Thu, 04 Oct 2018 06:49:20 +0000 Omuz Geliştirme Hareketleri, omuz kaslarınızı daha iyi geliştirmek istiyorsanız, evde yapabileceğiniz egzersiz hareketleri sayesinde kavuşmak mümkündür. Evde çift dumbell kullanarak üçgen görünümlü ve geniş hatlı vücuda sa Omuz Geliştirme Hareketleri, omuz kaslarınızı daha iyi geliştirmek istiyorsanız, evde yapabileceğiniz egzersiz hareketleri sayesinde kavuşmak mümkündür. Evde çift dumbell kullanarak üçgen görünümlü ve geniş hatlı vücuda sahip olabilirsiniz. Omuz kasları özellikle vücuttaki en zor şekilde forma giren kas gruplarından birisidir. Ancak omuzları geliştirme hareketlerini her gün düzenli olarak uygularsanız, geniş omuzlar kesinlikle hayal olmaz. Omuz geliştirme hareketlerini yapmaya başlamadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapmanız gerekmektedir. 

Omuz Geliştirme Hareketleri Nelerdir
 • Çift Dumbell Hareketi, bu hareket özellikle omuz kaslarının gelişmesinde en temel hareketlerden bir tanesidir. İki dumbellı elinize alın (uygun ağırlıkta olmasına özen gösterin). İki dumbellında aynı eşit ağırlıkta olmasına dikkat etmelisiniz. Daha sonra iki elinizi aynı anda dirsek hizasında ve ardından düze bir şekilde yukarıya kaldırın. Daha sonra yeniden eski pozisyona önün, gün içinde  bu hareketi 3 set halinde ve 12 tekrar olarak uygulamalısınız.
 • Dumbell İle Omuz Çalıştırma Hareketi, her iki elinize aldığınız dumbellar ile direk karşıya bakın, sonra sırası ile sağ ve sol kolunuzu yukarıya doğru dirsekleriniz'den kırmadan baş mesafesine kaldırın. Daha sonra yeniden ilk pozisyona dönün, ardından diğer kolunuz ile de aynı hareketi uygulayın. Bu hareketi de yine aynı şekilde 3 set ve 12 tekrar olarak yapabilirsiniz. Ancak her seti tamamladığınızda 30 saniye bekleyin.
 • Dumbellarla Omuz Geliştirme Hareketi, dizlerinizi hafif bir şekilde kırın ve kalça kısmınızı dışarıya doğru çıkararak vücudunuzu dik tutmaya dikkat edin. Daha sonra iki elinize de dumbelları alın ve her iki yana aynı hizada olacak şekilde açın. Ardından yine ilk başlangıç pozisyonuna dönün. 
 • Masa İle Omuz Geliştirme Hareketi, evinizde bulunan her türlü sehpa ya da masayı kullanabilirsiniz. Hareketi uygulamadan önce sağ eliniz sehpanın üzerinde ve sol elinize dumbellı alın. Daha sonra dirseğinizi omuz hizasına getirdiğinizde yeniden ilk başa dönün. Diğer kolunuz ile bu hareketi tekrarlayın. Mutlaka çalışma sayınız her iki kolda da aynı olmasına özen göstermelisiniz. 
 • Kolları Yana Açarak Omuz Geliştirme Hareketleri, evde omuz geliştirme hareketleri arasında yapmanız gereken en önemli harekettir. Yalnızca evde değil, aynı zamanda spor salonlarında da omuz geliştirme konusunda vazgeçilmeyen hareketlerden bir tanesidir. Bu hareketi yaparken ilk duruş büyük önem taşımaktadır. Dik şekilde direk karşıya bakın, Daha sonra dizlerinizi çok hafif derecede kırın ve kalçanızı dışarıya çıkarın. Elinize aldığınız dumbelları aynı anda her iki yana doğru açın. Burada dirseklerinizi kırmamaya özen gösterin. Hareketi yaparken tam omuz hizasında kollarınızı açmanız yeterli olacaktır. 
]]>
Kütle Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/kutle-hareketleri.html Fri, 05 Oct 2018 05:06:47 +0000 Kütle Hareketleri: Yeryüzünde oluşan toprak ve kaya hareketlerinin bütününe kütle hareketleri olarak kabul edilir. Yeryüzünde oluşan kütle hareketleri 2 adettir. Bunlar heyelan ve toprak kaymasıdır. Kütle Hareketleri: Yeryüzünde oluşan toprak ve kaya hareketlerinin bütününe kütle hareketleri olarak kabul edilir. Yeryüzünde oluşan kütle hareketleri 2 adettir. Bunlar heyelan ve toprak kaymasıdır.

Heyelan: Ana kaya ve üzerinde bulunan toprak tabakasının birlikte yer değiştirmesi sonucu oluşan kütle hareketine heyelan denir.
Heyelan oluşma türleri bakımından 3 şekilde oluşur.Bu türler şunlardır;
 • Devrilme
 • Akma
 • Kayma
Heyelan yağış sırasında oldukça sık karşılaşılan bir doğal afettir. Yağışlarla suya doymuş toprak daha fazla yağış almaya devam ettikçe toprak ağırlaşmaya başlar ve ağırlaşan tabaka büyük kütleler halinde yer değiştirmeye başlar.İlkbaharda yağış oranı yüksek olduğundan heyelan oluşumu en fazla ilkbahar mevsiminde görülür.Heyelan ciddi bir doğal afettir bu yüzden doğal yaşam sırasında yerleşim yerleri bu doğal afet için gerekli önemleri almalıdır.

Toprak Kayması: Ana kayadan bağımsız olarak gerçekleşen bir olaydır. Eğim boyunca ana kaya üstündeki toprak ve ürünler ana kayadan ayrı olarak eğim boyunca yer değiştirir.Bu olaya da toprak kayması denir.

Kütle Hareketlerinin Nedenleri;
 • Kayaç yapısı
 • Eğim
 • Bitki Örtüsü
 • Yağış
Kayaç Yapısı: Kayaç yapısı ne kadar yumuşak ve geçirgen olursa kütle harekerlerinin oluşma olasılığı daha da yükselir.Eğer kayaç türü granit gibi sağlam ve sert yapıda olursa kütle hareketleri gözükmez bunun aksine kayaç türü marn gibi kumtaşı gibi zayıf sertlikte olursa kütle hareketleri daha fazla görülür.

Eğim: Temel nedenlerinden en önemlisi eğimdir.Eğim etkisini yerçekimi daha da arttıracağından kütle hareketleri olaslığı bir hayli artmaktadır.

Bitki Örtüsü: Bu etken hareketlerin oluşumundan ziyade oluşan kütle hareketinin hızlanmasında etkilidir.Tahrip olmuş bitki örtüsüne sahip alanlarda kütle hareketlerini durduran bir etken olmayacağından hızlanarak devam eder.

Yağış: Islak zeminler kayganlık özelliği kazanacağı için yağış kütle hareketlerini tetikleyen bir faktör olarak kabul edilir. 
]]>
Egzersiz Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/egzersiz-hareketleri.html Fri, 05 Oct 2018 22:01:07 +0000 Egzersiz hareketleri, vücut ve genel sağlık üzerinde birçok faydası olan bir spor etkinliğidir. Yapılan araştırmalar ışığında özellikle eski dönemde yaşayan insanların beyin hücrelerinin çoğaldığını ve bunu sürekli Egzersiz hareketleri, vücut ve genel sağlık üzerinde birçok faydası olan bir spor etkinliğidir. Yapılan araştırmalar ışığında özellikle eski dönemde yaşayan insanların beyin hücrelerinin çoğaldığını ve bunu sürekli uyaran en güçlü bir uyaranın ise egzersiz hareketleri olduğu açıklanmıştır. Egzersiz hareketleri yapan bir gencin kas gücünün artması ile beraber beyinde önemli bilgi işlem hızında da artma görülür. Yapılan egzersiz hareketleri sinir hücresinin uyarma potansiyelinin de etkilemektedir. Özellikle öğrenciler çalışma dönemlerinde koşma yapsalar dahi bu onların kelime öğrenmesini ve daha fazla ezber gücünde bir artma söz konusu olacağını gösterecektir. Fakat bir kişinin kendi yaşamında düzenli olarak yapacağı egzersiz hareketleri yaşlılık döneminde birçok etkilerden korunmasında yardımcı olacaktır. 

Egzersiz hareketler nelerdir
 • Yürüyüş yapmak: Egzersiz hareketleri içerisinde yapılması en kolay spor temel hareketlerinden birisidir. Yürüyüş yapmak hem koşu bandında hem de normal doğada yapılabilir. Dışarıya çıkmak istemeyen kişiler için en ideal koşu bandıdır. Ama yürüyüş dışarıda yapıldığı zaman hem oksijen alınır hem de sağlık için çok faydalıdır. Her gün yarım saat yürümek çok olumlu sonuçlara etki etmektedir. Egzersiz hareketleri içerisinde yürüyüş esnasında eğer terleme söz konusu olmazsa yürüyüşünde fayda beklemek manassızdır. O yüzden  hızlı bir tempoda yürüyüş yapmaya özen göstermek gerekir Yürüyüş yapmak isteyen kişiler mümkün olduğunca hızlı bir şekilde yürümeleri gerekir.
 • Kalça kaldırma egzersiz hareketi: Egzersiz hareketleri içerisinde kalça kaldırma hareketi ne çok önemlidir. Çünkü bel, kol ve sırt kaslarını geliştirerek fıtıkları önlemektedir. Bu hareketin yapılışı ise sırt üstü uzanacak şekilde dizler kırılır, ellerde havada olacak şekilde durmalıdır. Bu durumda kalça yukarı doğru kaldırılır. Bu hareketi yaptıktan sonra kaslarda bir zorlanma olacaktır. O yüzden bu hareketi yaparken biraz beklemeli ve daha sonra gevşeme yapılmalıdır. Bu hareket 8 defa tekrarlanmalıdır
 • Şınav egzersiz hareketi: Yüzüstü yatılır ve diziler yere koyulduktan sonra ellerde yere konulur ve gövde yukarı kaldırılır. Bu egzersiz hareketi ile kollar yeteri kadar kuvvetlendikten sonra bu sefer ayak parmak uçlarıyla hareket yapılmalıdır. ilk etapta zorlanma olabilir bunun için mola verdikten sonra şınav hareketini 3 defa tekrarlanmalıdır. Bu hareketi yaparken kasların zorlayıp incitmemeye dikkat edilmelidir. Daha çok bunu zamana yayacak şekilde yapmak gerekir. Şınav egzersiz hareketinin rutin olarak tekrarlandığında omuz,  göğüs, kollar güçlenir. Hatta karın bacaklarında bile bir sıkılaşma görülür ve kasların tümü çalışır.
 • Geriye esneme egzersiz hareketi: Bu hareket türü daha çok baldır germe hareketi olarak kabul edilir. Ayaklar üzerinde diz çökülür ve eller göğüse birleştirilir. Bu konumdayken geriye doğru esneye bilecek kadar esnenmelidir. Özellikle baldırların sıkılaşması için bu egzersiz hareketleri çok etkilidir. Bir başka faydası ise sırt bölgesinin alt kısmında bulunan kasları da etkilemektedir. Zamanı yayacak şekilde esneme suresini de arttırılabilir.
 • Mekik: Karın kaslarını geliştiren en etkili egzersiz hareketleri arasında yer almaktadır. Bu egzersiz hareketi yapılırken sırt üstü uzanarak ve eller başa birbirine bağlanacak şekilde birleştirilir. Bacakları hareket ettirmeyecek şekilde yarım doğrulur ve tekrar yatırılır. Belli bir zamandan sonra vücut gelişim gösterdikten sonra bu mekik egzersiz hareketi tam olarak yapılır. Günlük olarak bu hareketi yaptıktan sonra yavaş yavaş sayısını da arttırılabilir.
Egzersiz hareketleri faydaları
 • Kişiyi dinç tutup kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olmaktadır.
 • Depresyon ve bunalım gibi etkilerine yakalanma riskini azaltmaktadır.
 • Kişinin ideal ve kalmak istediği kilo da kalmasına yardımcı olmaktadır.
 • Kanser gibi ölümcül hastalığa yakalanma riskini azaltır.
 • Daha sağlıklı kemik, kas ve eklem g]]> İç Bacak Sıkılaştırma Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/ic-bacak-sikilastirma-hareketleri.html Sat, 06 Oct 2018 01:37:05 +0000 İç Bacak Sıklaştırma Hareketleri, Hemen hemen çoğu kişinin yaşamış olduğu en sıkıntılı durumlardan birisi de iç bacakların sarkık ve yağlı olmasıdır. Buda kişilerin en çok taktığı ve psikolojik olarak kendini kötü İç Bacak Sıklaştırma Hareketleri, Hemen hemen çoğu kişinin yaşamış olduğu en sıkıntılı durumlardan birisi de iç bacakların sarkık ve yağlı olmasıdır. Buda kişilerin en çok taktığı ve psikolojik olarak kendini kötü hissettiği durumudur. Giyilen kıyafetlerde fit durmaması ve kalın bir iç bacak olması kişiyi dış ortamda oldukça kötü etkilemektedir. Bundan dolayı kişiler ya spora giderek yada egzersizler ve hareketler yaparak iç bacakları sıkılaştırmak isterler. Ancak zamanı olmayanlar yada spor salonlarına para harcamak istemeyen kişiler evde kendileri hareketler uygulayarak iç bacaklarını sıkılaştırabilir. Çok zor hareketler olmamakla birlikte düzenli uygulandığı zaman kısa sürede faydası görülmektedir. 

  İç bacak sıklaştırma hareketleri yapılırken en dikkat edilmesi gereken durum kişinin beslenmesine özen göstermesidir. Çünkü hareketler yapılırken kişilerde açlık hissi oluşur ve kişi kendini yemeğe verirse kilo artışı yaşanabilir. 

  İç bacak sıklaştırma hareketleri nasıl uygulanır

  • Makas hareketi: Oldukça kolay olan bu hareketi hem erkek hem bayan olarak herkes uygulayabilir. Bu hareket için düz bir zemine yan şekilde uzanılır. Kollar yanlarda olacak şekilde üstte kalan bacak kırılmadan düz şekilde yukarı doğru yavaş yavaş kaldırılarak geri indirilir. Bu uygulamayı her iki bacakta toplam 10 dakika yapmak yeterli olacaktır.
  • Yan tekme hareketi: Hareket ayakta yapılmaktadır. İlk olarak kollar bele koyulur ve bacaklar kırılmadan yana tekme atar gibi açılır bu şekilde 2 saniye beklendikten sonra tekrar eski haline getirilir. Daha sonra bacak dirsekten kırılarak ters tarafa tekme atar gibi yapılır. Her iki bacak aynı işlemden geçirilir.
  • Squat hareketi: Bacak sıklaştırma hareketleri arasında en faydalısı olmaktadır. Bu hareket hafif oturur pozisyonda yapılmaktadır. İlk olarak ayakta dik durarak omuz genişliğinde bacaklar açılır daha sonra 35 derece ayaklar dışarı doğru çevrilir. Bir şekilde hafifçe oturma pozisyonu alınır. Ne kadar çömelirseniz o kadar faydalı olur. Bu şekilde 3-5 saniye beklendikten sonra iç bacakları sıkarak ayağa kalkılır. Bu hareketi 5-6 set yapmak yeterli olacaktır.
  • Bisiklet hareketi: Sert bir zemine yatılarak başın altına bir yastık koyulur. Daha sonra ayaklar havaya kaldırılır ve bisiklet sürer gibi çevrilir. Bu hareketi hem geriye çevirerek hem de ileri çevirerek yapmak ve toplamda 10 dakika uygulamak yeterli olacaktır.
  ]]>
  Bacak Geliştirme Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/bacak-gelistirme-hareketleri.html Sat, 06 Oct 2018 10:11:12 +0000 Bacak geliştirme hareketleri, bacak şekillendirme ve bacak geliştirme çabası genellikle fitness sporu ile uğraşanların ve düzgün bir fiziğe sahip olmak için yapanların uyguladığı hareketlerdir. Aslında bacak geliştirmek Bacak geliştirme hareketleri, bacak şekillendirme ve bacak geliştirme çabası genellikle fitness sporu ile uğraşanların ve düzgün bir fiziğe sahip olmak için yapanların uyguladığı hareketlerdir. Aslında bacak geliştirmek için uğraşılan hareketler düşünüldüğü kadar da zor değildir. Sadece bu kasların fizyolojisini ve kendi vücut şeklinizi iyi bilmek yeterlidir. Bunun yanınsa sabırlı ve düzenli yapılan bacak geliştirme hareketleri ile istediğiniz bacaklara sahip olabilirsiniz.

Bacak Geliştirme Hareketleri
 • Ayakta Durarak Bacak Bükme Hareketleri: Ayak bileğinize bir ip ya da kablo takarak, ağırlığınızı kaldırmaya yarayacak bacak bükme egzersiz aracı ile 8-10 kez tekrarlayarak, kaldırabildiğiniz ağırlıkları alete yükleyiniz. Ardından ipi bir kayış ile aşağıya bağlayarak, destekleyici çubuğu eliniz ile tutunuz. Ağrılığı kaldırmak için dizinizi hafif bir şekilde kırıp, poponuza doğru bükünüz. Ardından 10 saniye bekleyerek, dizinizi düzeltip tekrar eski yerine koyunuz. Ayakta bacak bükme hareketini 3 set olacak şekilde, 8-10 kez tekrarlayınız. Daha sonra bu işlemi diğer bacak için de uygulayınız.
 • Makas Hareketi: Bacakların gelişmesi için en etkili ve en erken yanıt veren, bacak geliştirme hareketlerinden bir tanesi de makas hareketidir. Makas hareketi özellikle de iç bacak kısımlarını sıkılaştırıp geliştirme de oldukça sık uygulanan bir egzersiz türüdür. Bu hareketi uygulamak için, yere sırt üzeri uzanınız. Ardından ellerinizi kalçaya yerleştirerek, belinize destek sağlayınız. Makas hareketini uygulamaya koymadan önce karnınızı sıkarak vücudunuzu bir şekle koyunuz. Daha sonra belinizin pozisyonunu bozmadan bacaklarınızı makas gibi hareket ettirmeye başlayınız. Bu pozisyon esnasında ayaklarınızın karşıya bakıyor olması gerek. Bu işlemi günde 3 set olmak üzere, 10 kez tekrar ediniz. Ayrıca makas hareketini tamamlayana kadar ayak topuklarınızı yere değdirmemeye çalışınız.
 • Egzersiz Bandı İle Yan Taraflara Doğru Bacak Açma Hareketi: Bacaklarınızı omuz genişliğinde açarak, iki düğüm atılan egzersiz bandını ayağınızın bileklerine geçiriniz. Ardından ellerinizi belinize koyarak, kalçanızı sıkınız. Nefes verme esnasında, tek bacağınızı sağ tarafa doğru egzersiz bandı gergin olacak şekilde kaldırınız. Sağ bacakta 10 kez tekrarladıktan sonra sol bacağa da uygulamak için ilk pozisyonunuza geri dönünüz.
 • Halter Sırttayken Çöküş: Barbelleri omuzlarınızın üzerine yerleştirerek, vücudunuz dik ve ayaklarınız omuz genişliği olacak şekilde ayarlayınız. Bu pozisyondayken nefes alarak, vücudun ön tarafına doğru eğilmeden, bacaklar ve yer arasında dik bir açı oluşturuluncaya kadar çömelme yapılmaktadır. Ardından nefes vererek tekrar başlangıç pozisyonuna dönülür. Bu bacak geliştirme hareketinde dikkat edilecek husus vücudun dikliğini korumaktır.
 • Bacakları Uzatma Hareketi: Bacak uzatma aletine 8-10 kez tekrarlayabileceğiniz kadar ağırlıkların en fazlasını koyunuz. Ardından dizleriniz bükük bir şekilde, ayaklarınız aletin aşağısında bulunarak çubuğun alt tarafında olacak bir şekilde oturunuz. Bu egzersizi 8-10 kez tekrarlayınız.
 • Bisiklet Sürme Hareketi: Tıpkı makas hareketi gibi diğer bir etkili yöntem de budur. Bisiklet sürme hareketini aletinde de yapabilirsiniz. Ancak ev bisikleti olmayanlar için bu yöntem bacakların gelişimi için oldukça iyi sonuç verecektir. Bu hareketi uygulamak için yere sırt üstü uzanınız ve ellerinizi kalçaya yerleştirerek, belinize destek veriniz. Ardından bacaklarınızı sanki bisikleti ileriye doğru sürüyormuş gibi çeviriniz. Bu pozisyonu birde tersi yönünde uygulayınız. Günde 3 set olmak üzere, 10 kez tekrar ediniz.
]]>
Evde Fitness Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/evde-fitness-hareketleri.html Sat, 06 Oct 2018 21:05:16 +0000 Evde Fitness Hareketleri, Herkes spor yapmak ister fakat bu aktivite için zaman ayırmak pek mümkün olmaz. Bu durumda kişiler fit bir görünüm elde etmek için evde fitness hareketleri yapmayı tercih eder. Böylelikle hem spor salonlar Evde Fitness Hareketleri, Herkes spor yapmak ister fakat bu aktivite için zaman ayırmak pek mümkün olmaz. Bu durumda kişiler fit bir görünüm elde etmek için evde fitness hareketleri yapmayı tercih eder. Böylelikle hem spor salonlarına vereceğiniz para cebinizde kalır hem de zaman kaybı yaşamadan evde spor yaparak istediğiniz vücut şekline kısa süre içerisinde kavuşursunuz. Evde günlük 15-20 dakika spor yapmanız, spor salonunda saatlerce yapacağınız spordan daha etkili olacaktır. Evde yapılan fitness hareketlerine aralıksız devam ettiğiniz zaman faydasını göreceksiniz. 

Evde Fitness Hareketleri Nelerdir
 • Yürüyüş bandında yürümek: Evinize spor amaçlı satılan yürüyüş bandından alarak düzenli şekilde yapacağınız yürüyüşler sayesinde istediğiniz vücut şekline kavuşacaksınız. Eğer yürüyüş bandı temin edemezseniz evinizin önünde kendinize bir alan belirleyerek bu alanda yürüyüş yapmanız aynı etkiyi sağlayacaktır. Yapacağınız yürüyüş normal tempoda 30 dakika olacak şekilde ayarlanmalıdır. Düzenli olarak yapılacak olan yürüyüş kısa bir süre içerisinde vücudunuzda etkisini gösterir.
 • Çömelme pozisyonunda oturup-kalkmak: Bu hareketi bir sandalyeye otururmuş gibi yapacaksınız. Elleri ileriye doğru uzatın yada elleri ense kısmına bağlayarak diz kapaklarını yarım kırıp oturup kalkın. Bu hareket 10 defa olacak şekilde 5'er dakika dinlenerek yapılmalıdır. Fakat dinlenme 5 dakikayı geçmez. Vücut soğuduğu zaman yapılan hareketin etkisi olmayacaktır. Bu hareket düzenli olarak yapılmalıdır. Kısa bir süre içerisinde etkisini göreceksiniz.
 • Şınav çeker pozisyonda fitness hareketi: Bu hareket dizileri yumuşak bir yere koyarak elleri de aynı şekilde bir zemine koyup şınav pozisyonu alarak harekete başlanır. Bu pozisyonda kolların kırılarak harekete devam edilmesi karın kaslarının çalışmasına yardımcı olacaktır.
 • Mekik hareketi: Bu hareket vücut yağlarını eritmede en etkili fitness hareketidir. Yere sırt üstü uzanılır, daha sonra eller baş kısmında tutulur yada göğüs kısmında tutulur. Daha sonra sizler yarım kırılır ve ayaklardan destek alınır. Destek alacak bir aparat yoksa bir kişiden ayaklarınızı tutması için yardım isteyebilirsiniz. Bu şekilde bel kısmını yarım kaldırarak in kalk yapın. Herkes bilir mekik pozisyonunu. Bu hareket düz yapılır ve yan kısımların erimesi için sağ yana yada sol yana doğru da yapılabilir. Her gün belirli aralıklarla mekik çekmek vücut yağlarınızı eritecektir. 
 • Superman hareketi: Bu hareket yere yüz üstü uzanarak yapılan bir harekettir. Bu hareketi yapacak olan kişi düz bir zemine yüz üstü uzanır ve elleri ayakları düz olacak şekilde uzatarak eller ve ayaklar hafif yukarı kaldırılır. Bu pozisyonda karın üzerinde durmak gerekir. Bu şekilde pozisyon sürekli tekrarlanarak istenilen vücut şekline kavuşulur. 
 • Otur-Kalk hareketi: Bu hareket kişinin ayakta yürür pozisyonda dik durarak yaptığı harekettir. Ayakta düz durulur, eller ileriye doğru düz uzatılır. Daha sonra otur-kalk yaparak bacak kasları hareket ettirilir. Bu sayede kaslarda önemli derecede erime sağlanır.
]]>
Güreş Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/gures-hareketleri.html Sun, 07 Oct 2018 13:22:54 +0000 Güreş Hareketleri, Güreş, İki kişinin belli kurallar çerçevesinde ve bir minder üzerinde, güce bağlı olarak ve oyun kurarak belli güreş hareketleri ile rakibinin sırtını yere getirme temeline dayanan ve şayet
Güreş Hareketleri, Güreş, İki kişinin belli kurallar çerçevesinde ve bir minder üzerinde, güce bağlı olarak ve oyun kurarak belli güreş hareketleri ile rakibinin sırtını yere getirme temeline dayanan ve şayet rakibinin sırtını yere getirirse yenmiş sayılan bir spor dalıdır diyebiliriz. Türklerin ata sporu olarak bilinen güreş, hem olimpiyatlar olsun hem de yapılan çeşitli oyunlar olsun Ülkemiz bu spor dalında oldukça başarılı bir ülkedir. Güreşler 5 dakikalık 2 devreden toplamda ise 10 dakikadan oluşmaktadır.

Güreş Çeşitleri

Greko-Romen Güreş: Sadece belden yukarı güreşilip, ayaklara ve bacaklara dokunulmayan güreş türüne verilen addır. 

Serbest Güreş: Tehlike arz etmeyen oyunlarla güreşçiler birbirlerini istedikleri yerden tutabildikleri ve oyun kurabildikleri güreş türüne verilen isimdir. 

Yağlı Güreş: Vücut zeytinyağı ile komple yağlanarak türlü güreş oyunları ile rakibini alt etme temeline dayanan serbest güreştir. 

Greko-Romen Güreş Hareketleri
 • Bel kündesi, 
 • Çırpma, 
 • Tek ve çift Kle, 
 • Burgu, 
 • Kafa Kol, 
 • Salto, 
 • Süpleks, 
 • Cipe
Serbest Güreş Hareketleri
 • El ense çekmek, 
 • El ense bağlamak, 
 • El ense tırpan, 
 • Boyunduruk, 
 • Dalma, 
 • Bastırma, 
 • Sarma, 
 • Ters sarma, 
 • Ters kol kapma, 
 • Yasıltma, 
 • Kaz kanadı, 
 • Gerdanlama, 
 • Ayak kündesi
Oturak kündesi, ters künde, ters paça, kepçe, ters kepçe, şark kündesi, ters şark kündesi, çengeller, dana bağı, ayak bravlesi, kol sarma, Kol bastı, kütük yuvarlama, kurt kapanı, bohçalama

Yağlı Güreş Hareketleri
 • Tırpan, 
 • Künde, 
 • Kemanede 
 • Sarma, 
 • Kemanede dış kazık, 
 • Boyunduruk, 
 • Kazık, 
 • Çapraz, 
 • Dalma, 
 • Köstek, 
 • Sarmayı sökmek, 
 • Sarmadan kalkmak, 
 • Tilki kuyruğu, 
 • Kepçe, 
 • Köpek kuyruğu, 
 • Kaz kanadı, 
 • Katır yuları boyunduruk gibi güreşlerde oyunda puan almak için güreş hareketleri vardır.
]]>
Vücut Geliştirme Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/vucut-gelistirme-hareketleri.html Sun, 07 Oct 2018 17:59:16 +0000 Vücut Geliştirme Hareketleri, Erkekler vücut geliştirme hareketlerini severek yapmakta ve vücut görünümlerini düzene sokmak için çaba göstermektedir. Vücut geliştirme hareketleri sadece spor salonlarında değil evde de yapılabi Vücut Geliştirme Hareketleri, Erkekler vücut geliştirme hareketlerini severek yapmakta ve vücut görünümlerini düzene sokmak için çaba göstermektedir. Vücut geliştirme hareketleri sadece spor salonlarında değil evde de yapılabilir. Fakat kişiler spor salonlarına giderek vücut geliştirme için bir sürü para verirler. Kişiler spor salonuna gitmeden fit bir vücut yapısına sahip olabilirler. Erkekler her ne kadar spor salonunu tercih etse de bayanlar evde vücut geliştirme hareketleri yaparak kolaylıkla mükemmel bir vücuda sahip olurlar. Evde vücut geliştirmenin avantajı spor salonlarına dökeceğiniz onca paranın cebinize kalmış olmasıdır. Vücut geliştirme hareketleri için evdeki eşyaların kullanımı uygundur. Evde vücut geliştirme hareketleri arasında ilk sırada şınav çekmek, mekik çekmek, ağırlık kaldırmak gibi hareketler olmaktadır. Yapılan bu hareketler kasların hızlıca gelişmesini sağlar. Sadece vücut geliştirmek için yapılan bu hareketler çok farkında olmasak da kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur ve sindirim sistemini düzene sokar. Bu şekilde sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmaya öncülük eder.

Vücut geliştirme hareketleri nasıl yapılır
 • Vücut geliştirmede mekik hareketi: Bu hareket karında olan kaslar için faydalı bir hareket şeklidir. Ayrıca hiçbir alet gerektirmeyen ve herkesin rahatlıkla yapabileceği bir harekettir. Bu hareket sırt üstü uzanarak ayakların birleştirilmesiyle yapılır. Daha sonra eller başın altına koyup, kalkarak geri yatar pozisyonda uygulanır. Bu hareketin sonunda kısa sürede kişilerde bulunan yağlar erir ve vücut güzel bir şekil alır.
 • Vücut geliştirmede şınav: Bu hareketi yapmadan önce kişilerin dikkat etmesi gereken bir durum uygun pozisyonun alınmasıdır. Kısaca yere uzanırken kollarımız omzumuzla aynı hizada olmalı ve yüz üstü olunmalıdır. Göğüs yere değmeyecek şekilde inip kalkılır. Bu işlemi 20 kere uygulamak kolların gelişmesine, göğüste baklava oluşumuna, omuz ve sırtta bulunan kasların gelişmesini sağlar.
 • Vücut geliştirmede yan karın kasları eritme hareketi: Vücudun yan bölge kaslarının gelişmesi için yapılan bir harekettir. Bu hareketi bulunduğunuz yerde dik durarak ayaklar kırılmadan ve yerinizden kıpırdamadan belden yukarısı sağa ve sola döndürülerek yapılmaktadır. Bu hareketi yaklaşık olarak 10-20 defa uygularsanız vücudun yan kısımlarında oluşan yağlar eriyecek ve vücut geliştirme de olumlu bir adım atılmış olunacak.
 • Vücut geliştirmede ağırlık kaldırma: Uygulama ağırlık çalışmasına benzemektedir. Yani kişiler ilk olarak kolları yere paralel olacak şekilde kaldırır. Daha sonra dizleri hafif kırarak çömelip tekrar kalkılır. Bu işlemin 10 defa uygulanması bacakların sıklaşmasına yardımcı olur ve vücut hareketleri arasında en basit uygulama olarak yerini alır.
]]>
Vücut Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/vucut-hareketleri.html Sun, 07 Oct 2018 19:57:11 +0000 Vücut Hareketleri, Sağlıklı bir yaşam için beslenme ile beraber aynı zamanda vücudun hareketliliği de oldukça önemlidir. Çünkü hareketsiz bir yaşam tarzı aynı zamanda genel sağlığı olumsuz etkileyen bir durumdur. Birçok Vücut Hareketleri, Sağlıklı bir yaşam için beslenme ile beraber aynı zamanda vücudun hareketliliği de oldukça önemlidir. Çünkü hareketsiz bir yaşam tarzı aynı zamanda genel sağlığı olumsuz etkileyen bir durumdur. Birçok kişiyi çalışma dışında bütün vaktini televizyon ya da bilgisayar karşısında geçirir. Ancak bu durum vücudun hareketsiz kalmasına ve birçok rahatsızlığa davetiye çıkartmasına neden olur. Günde belirli bir zaman ayırarak vücut hareketleri yapıldığı takdirde kişi hem istediği fit bir vücuda sahip olur, hem de sağlıklı bir yaşam tarzı için ilk adımı atmış olur. Vücut hareketlerini yapmak için birçok kişi zamanını olmadığından şikayet eder. Ancak kısa sürede yapılan hareketlerde vardır. 

Vücut hareketleri nasıl yapılır
 • Vücut hareketlerini yapmaya ilk olarak şınav hareketi ile başlayabilirsiniz. Ancak şınav hareketinde dikkat etmeniz gereken bir konu vücudunuzu doğru kullanmamız olacaktır. Öncelikle yüz üstü düz bir zemin üzerine kollarınızı omuz genişliğinde açmaya özen gösterin. Ardından kollarınızı dirsekten büküp zemine göğsünüzü mümkün olduğu kadar yaklaştırıp yeniden kaldırın. Bu vücut hareketlerini ilk sette 5, ikinci sette 8 ve son sette 10 defa olmak üzere üç sette uygulayabilirsiniz. 
 • Bu vücut hareketini yapmak için öncelikle iki tane sandalyeye ihtiyacınız olacak. Sandalyeyi karşılıklı koyduktan sonra iki sandalyenin arasında geçin. Sandalyenin birbirine ayaklarınızı birine de ellerinizi yerleştirin. Bu şekilde kollarınız dan destek alarak gövdenizi aşağı doğru yaklaştırıp yeniden yukarı kaldırın. Bu vücut hareketine  tek sette 10 defa uyguladığınız takdirde bu hareket dolaşım sisteminizin daha düzenli çalışmasına yardımcı olacaktır. 
 • Mekik çekme vücut hareketini yapmak için düz bir zemine sırt üstü uzanın. Diz kapaklarınızdan dizlerinizi bükerek ayaklarınızı birleşik konumda yere sabitleyin. Daha sonra ellerinizi ensede birleştirip vücudunuzun üst kısmını zeminden mümkün olduğu kadar yukarı kaldırıp yeniden aşağı indirin. Bu vücut hareketlerini 2 set halinde 8 er defa uygulayabilirsiniz. Sağlıklı yaşam üzerinde oldukça etkili olacak olan bu vücut hareketi karın kaslarını  gelişmesi ile beraber vücut geliştirme açısından da oldukça  faydalıdır. 
 • Vücutta birçok kasın gelişmesi açısından zemin oluşturacak ve aynı zamanda kendinizi daha enerjik hissetmenize yardımcı olacak vücut hareketlerinden bir diğerini yapmak için ayakta pozisyon alın. Ardından ayaklarınızı omuz genişliğinde açtıktan sonra kollarınızı düz bir şekilde öne doğru birbirine bitişik şekilde uzatın. Daha sonra bacaklarınızı diz kapağınızdan bükerek sandalyeye oturur gibi yere çömelip nefes verdikten sonra yeniden dik pozisyonunuza geri dönün. Bu vücut hareketleri vücudunuzda birçok kasın çalışmasını sağlayarak hareketsiz bir yaşamdan korunmanıza ve vücut geliştirme konusunda size yardımcı olacaktır.
]]>
Arka Kol Kası Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/arka-kol-kasi-hareketleri.html Mon, 08 Oct 2018 15:48:40 +0000 Arka kol kası hareketleri, kişilerin kuvvetli ve gösterişli sağlam kollara sahip olmaları için arka kol kası hareketleri ile hayal ettikleri görüntüye kavuşabilirler. Triceps adı verilen arka kol kası her iki kolumuzun arka Arka kol kası hareketleri, kişilerin kuvvetli ve gösterişli sağlam kollara sahip olmaları için arka kol kası hareketleri ile hayal ettikleri görüntüye kavuşabilirler. Triceps adı verilen arka kol kası her iki kolumuzun arka kısmında oluşan üç kas grubundan oluşur. Bu kasımızı birden fazla hareket ile çalıştırarak gelişmesini ve irileşerek kuvvetlenmesini sağlayabiliriz. Arka kol kasımızı vücudumuzdaki çoğu bölgenin kas oluşmasını sağlamak için genellikle kullanırız. Triceps kası itişler de daha çok kendilerini harekete geçirirler. Mesela omuz ve göğüs kası yapmak için hareketler uygulanırken illaki ağırlıkları itmemiz gerekecek burada en çok görev triceps kasına yüklenecektir. 

Arka kol kası hareketleri nelerdir
 • Dumbbell kickback: Dambılı geriye açma demektir.bu hareketi sehpaya gövde paralel olacak şekilde bir elimiz ile yaslanarak diğer elimize belirlediğimiz ağırlıkta ki dambıl alınır. Dambıl olan elimiz içeriye doğru bakacak.çalıştıracağımız kolun dirseği gövdemize bitişik olacak. Kolumuzun dirsekten aşağısını geriye doğru hareket ettireceğiz. Yani elimizdeki dambılı dirseğimizi oynatmadan geriye birine verir gibi düşünerek arkaya iteceğiz. 
 • Lying barbell triceps: Yatar pozisyonda bar ile arka kol kaslarını açma demektir. Bu hareketi göğüs hareketinde olduğu gibi hazırlamış olduğumuz ağırlığın sehpasına düz şekilde yatılır. Bar demirinin baş kısmından ölçerek araları 20 santim alacak şekilde iki elimizle kavrayacağız. Bu harekete başlarken kişilerden yardım da alabiliriz. Sehpadan barın kalkması biraz zor olacağından bar elimize aldıktan sonra kişinin teması kesilir. Hareketi yapmaya başlamadan önce kesinlikle nefesimizi kontrol etmeliyiz. Ağırlığı kaldırırken nefes bırakılmalı, aşağı doğru indirirken alınmalıdır. Yani harekette zorlandığımız yerde nefesi vermemiz gerekiyor. Rahatlamaya geçişte de vermiş olduğumuz nefesi toplamamız gerekecek. Elimize aldığımız bar gözümüze paralel gelecek şekilde, dirseklerimizle ise göğsümüze paralel gelecek şekilde indirilir. 
 • Triceps paralel bar dips: Paralel barda arka kol kası açma demektir. Bu hareketi cihaz kullanarak yapmamız gerekiyor. İki kolu birbirine paralel olan cihazda kollar sayesinde vücut yukarı doğru kaldırılır. Bu pozisyonda nefes alınarak bacaklar yere en yakın mesafeye gelecek şekilde inilir. Toplanan nefes verilerek kollar sayesinde vücut yukarıya doğru itilerek kolların tamamen açılacağı şekilde dik pozisyona getirilir. Kollar doğruluncaya kadar en üst kısma kadar yükselmemiz gerekecektir. Vücut düzlüğüne kesinlikle dikkat etmemiz gerekecektir.
 • Push down: Doğru yapıldığı takdirde arka kol kasımızı en çok çalıştıran hareketlerden diyebiliriz. Bu hareketi uygularken de cihaz kullanmak gerekecektir. Push Down barı ayrı olup avucumuzun içine alacağız. Barı aşağıya doğru indirirken parmaklarımızı değil avuç dibini kullanmamız gerekiyor. Bu hareketi parmaklarımızla yaparsak tam yapmamış olur ve parmaklarımızı sa katlayabiliriz. Barı aşağıya doğru indirirken dirsekler sabit olmalı ve çok hareket etmemelidir. 
]]>
Basit Harmonik Hareket Formülleri https://www.hareket.gen.tr/basit-harmonik-hareket-formulleri.html Tue, 09 Oct 2018 04:52:03 +0000 Basit harmonik hareket formülleri; bir cisim, sabit bir nokta etrafında git gel hareketi yapıyor ise titreşim hareketi yapmaktadır. Titreşim hareketinin özel bir şekline basit harmonik hareketi adı verilmektedir. Basit harmonik Basit harmonik hareket formülleri; bir cisim, sabit bir nokta etrafında git gel hareketi yapıyor ise titreşim hareketi yapmaktadır. Titreşim hareketinin özel bir şekline basit harmonik hareketi adı verilmektedir. Basit harmonik hareketin özelliklerine bakılacak olursa; bir cisim, daire üzerinde, bir noktadan başlayarak herhangi bir yöne doğru sabit W=2pf açısal hız ile dönmeye başlarsa cismin yatay x ekseni üzerindeki izdüşümü basit harmonik hareket yapmaktadır.  

Basit harmonik hareket formülleri

Cismin harekete başladıktan t süre sonra bir noktadan başka bir noktaya gelmiş ise yarıçapın taradığı a açısı;

 a=W.t=2.p.f.t=2.p/T.t olmaktadır.

Bir periyotluk süre içinde cismin bulunduğu konumu, sinüs eğrisi biçiminde değişmektedir. Basit harmonik harekette r büyüklüğü genlik adını almaktadır. X ekseni üzerinde basit harmonik hareket yapan bir cismin salınım hareketi, dairesel olarak hareket yapan bir cismin hızının yatay bileşenine eşit olmaktadır.

Frekans; basit harmonik hareket yapan bir cismin bir saniyede yapmış olduğu salınım sayısıdır. F harfi ile sembol edilir. Birimi hertz olarak alınmaktadır.

Uzanım; basit harmonik hareket yapan bir cismin, herhangi bir zamandaki denge uzaklığına verilen isimdir. Aynı zamanda vektörel bir büyüklüktür ve birimi metre olarak gösterilmektedir. Cisim denge noktasında, uzanımın değeri sıfır olmaktadır. Cisim denge konumuna yaklaştıkça uzanımı azalmaktadır, cisim denge konumundan uzaklaştıkça uzanım artmaktadır. Uzanım, x harfi ile gösterilmektedir.

Genlik; uzanımın gösterilen en büyük değeridir. r harfi ile ifade edilmektedir.

Periyot; basit harmonik hareket yapmakta olan bir cismin tam salınım yapması için geçen süreye verilen isimdir. T harfi ile gösterilmektedir. Birimi saniye olarak alınmaktadır.

Basit harmonik hareket formülleri nelerdir;

Titreşim hareket yapan ve denge konumunda iken x yönünde harekete geçen bir cismin hızı;

V= W.r.cosW.t=W.r.cos2.p/T.t bağıntısı ile bulunmaktadır.

Dairesel olarak hareket eden bir cismin merkezcil ivmesi ise aşağıdaki formül ile bulunmaktadır.

ad=V2/r=W2.r=4p2/T2.r formülü ile bulunmaktadır. Bu hareketin yatay bileşeni, basit harmonik hareketi yapan cismin ivmesine eşit olmaktadır. Basit harmonik hareket yapan ve merkezden x yönünde harekete geçen bir cismin ivmesi aşağıdaki formül ile bulunmaktadır.

a=-W2.r.sinW.t=-W2.r.sin2.p/T.t Basit harmonik hareket formülü ile bulunmaktadır. İvmenin yönü merkeze doğru olduğundan (-) olarak gösterilmektedir.

Bir cisim bir yay ucunda basit harmonik hareket yaparken, yay cisme bir kuvvet uygulamaktadır. Bu kuvvetin diğer adı geri çağrıcı kuvvettir. Dairesel olarak hareket yapan bir cisme etkileyen, merkezcil kuvvetin yatay olan bileşeni, basit harmonik hareket yapan cisme etkiyen kuvvete eşit olmaktadır. Formülü ise aşağıdaki gibidir;

Merkezcil Kuvvet: FM= m.W2.r=m.4.p2/T2.r formülü ile bulunmaktadır

]]>
Fizik Tedavi Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/fizik-tedavi-hareketleri.html Tue, 09 Oct 2018 20:38:12 +0000 Fizik tedavi hareketleri ile kişiler bitmeyen ağrılardan, ten-don ve lif sakatlıklarından, eklem sıkışmalarından hatta kalıcı sakatlıklardan bile kurtulabilmektedir. Geçirilmiş olan kazalar, yaralanmalar, sonradan oluşan ra Fizik tedavi hareketleri ile kişiler bitmeyen ağrılardan, ten-don ve lif sakatlıklarından, eklem sıkışmalarından hatta kalıcı sakatlıklardan bile kurtulabilmektedir. Geçirilmiş olan kazalar, yaralanmalar, sonradan oluşan rahatsızlıklar, aileden gelen genetik ve doğuştan olan kalıcı sakatlıklar gibi birçok rahatsızlıkların fizik tedavi hareketleri ile tedavi edilmektedir. Uzmanların ve yetkili kişilerin doğrultusunca hastalar evde veya uygun mekanlarda fizik tedavi hareketlerini de uygulayabilmektedir. Kişiler kesinlikle fizik tedavi uygularken kendi başlarına değil uzman kişiler doğrultusunda eğitim alarak tedavi uygulaması gerekir. Aksi takdirde kalıcı sakatlıklar meydana gelebilir. 

Fizik tedavi hareketleri ve faydaları şunlardır
 • Bel hareketleri: Kişilerin doktor kontrolünde ve programınca uygulanacak olan bel hareketleri ile omuriliği ve kas yapısı güçlenerek daha sağlam bir yapı elde edecektir. Oluşabilecek ani hareketler ve yük kaldırmaları halinde bu gövdeler güçlü olduğundan sakatlanmaları önleyecektir. Ve kişilerin dik durmasına fizik yapısı olarak etkisi olacaktır.
 • Sırt hareketleri:bitmeyen ağrılar, doğrulurken ve ayağa kalkarken, sabah yataktan kalkarken günlük yaşam alanlarından bir çok olaylarda desteği olan ve rahatsızlıkları ile günlük yaşamda çekinilmez hale getiren sırt hareketleri tedavi yöntemi ile bu şikayetlerden kurtulup keyifli bir yaşama dönüşecektir.
 • Omuz hareketleri: Omuz ağrıları olan kişilerin akut dönemi dışında her zaman diliminde omuz hareketleri yapmaları tavsiye edilir.bu hareketler omuz kaslarını güçlendirerek hareketliliğini artıracaktır. Eklemlerin hareketliliği ile kireçlenmelerin önüne geçilecektir.
 • Boyun hareketleri: Boyunda oluşan ağrıların ve etrafa çevrildikçe duyulan kıkırdamaların olmaması için boyun hareketlerinin günde en az 10-15 dakika uygulanması gerekir. Şikayetler olmadığı takdirde de her insanın yapması gereken hareketler mevcuttur. Bu hareketler boyun sağlığını koruyarak oluşabilecek ağrılarının da engellenmesine neden olur.
 • Bacak hareketleri: Bacaklarımız da oluşan ağrıların geçmesi için veya ilerde oluşabilecek ağrılarında önüne geçilmesi için her bireyin  her gün bacak hareketlerini uygulaması gerekir. Bacaklarımız da ve diz kapaklarımız da oluşabilecek ağrılar günlük yaşamsal alanlarımızda olumsuz etkileyecektir. Günde 15-20 dakika arası uygulanacak olan bacak hareketleri ile ağrılardan, kireçlenmelerden ve diğer türlü rahatsızlıklardan kurtaracaktır.
 • Göğüs hareketleri: Kişiler en çok nefes alıp verirken göğüs eklem ağrıları yaşamaktadır. Yatağa yattıklarında göğüs ağrıları daha çok rahatsız etmektedir. Genellikle günde 5-10 dakika arası göğüs hareketleri uygulanması gerekir. Sehpaya dik şekilde oturulur iki ellerinin avuç içlerini birbirlerine dayayarak itmeye çalışır. Dirsekler dışarıya doğru yata açıda paralel olmalıdır. Bu hareket günlük tekrarlandığı takdirde göğüs kasları kuvvetlenecektir.
]]>
Rönesans Ve Reform Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/ronesans-ve-reform-hareketleri.html Wed, 10 Oct 2018 09:31:11 +0000 Rönesans ve reform hareketleri, 15. ve 16. Yüzyıllarda ilk olarak italya’da ortaya çıkan daha sonra Avrupa ülkelerine yayılan bilim, edebiyat, güzel sanatlar, yenilikler ve anlayışlar ile yeniden doğuş anlamına gelen gelişmel Rönesans ve reform hareketleri, 15. ve 16. Yüzyıllarda ilk olarak italya’da ortaya çıkan daha sonra Avrupa ülkelerine yayılan bilim, edebiyat, güzel sanatlar, yenilikler ve anlayışlar ile yeniden doğuş anlamına gelen gelişmelere Rönesans denilmektedir. Katolik kilisesinde ortaya çıkan bozulmalar ve dini amaçlarından uzaklaşmasının yanı sıra 16. Yüzyılda ortaya çıkan başta Almanya ve daha sonra Avrupa ülkelerine yayına dini alanındaki yeniliklerdir. Rönesans ve reform hareketlerini birbirinden ayıran özellikler, biri sosyal hayatta ortaya çıkan gelişler ışığında gelişmiş bir diğeri ise dini alanında ortaya çıkan yeniliklerdir.

Rönesans ve reform hareketleri nedenlerdir

Rönesans hareketleri nedenleri

 • Kiliseye karşı duyulan güvenin azalması ve skolâstik düşüncesinin önemini yitirmesi
 • Coğrafi keşifler sayesinde dünyanın tanınması
 • Ortaçağ sonlarına doğru kültür ve sanatın önem kazanması
 • Roma, Yunan ve İslam kültürlerine ait eserlerin incelenmesiyle düşüncenin gelişmesi
 • Yetenekli bilim adamlarının ve sanatkarlarının önemi kazandı ve yetiştirilmeye başlandı

Rönesans hareketleri sonuçları

 • Skolastik düşüncenin önemini yitirip, düşüncede bir serbestlik doğmuş oldu.
 • Gözlem ve deneye dayanan pozitif düşüncelerin ön plana çıkması
 • Avrupa ülkelerinde gelişen sanat, edebiyat, bilim alanlarında yeni bir dünya görüşü ortaya çıkmış oldu
 • Avrupa’da hep sömürülen ve köle durumunda olan insan öne çıkmaya başladı. Artık insanlar kendi haklarını aramaya başladılar.
 • Kilisenin zayıflamasıyla reform hareketlerini ortaya çıkmasına neden oldu. 

Reform hareketleri

16. yüzyılda önce Almanya’da başlayıp daha sonra Avrupa ülkelerinin bir kısmına yayınlan reform, dini alanda yapılan yenilik olarak kabul edilir. Reform hareketlerinde, İsveç, Danimarka, Norveçliler Protestanlık mezhebini kabul ettiler.

Reformun nedenleri

 • Matbaanın kullanılması ve yaygınlaşması sonucunda okuma yazma seviyesi arttır ve Katolik Mezhebi üzerinde sorgulanmaya başlaması
 • Rönesans hareketlerini sonucunda ortaya çıkan etkiler
 • Katolik Kilise’nin bozulmasıyla birlikte ıslah hareketlerinin ve düşüncelerinin yayılması
 • Ekonomik ve siyasal nedenlerin ortaya çıkması
 • Almanya’da siyasal birlik sağlanmadığı için ve Almanya’da bulunan prenslerin din üzerinde yenilik yapmak isteyenleri desteklemesi
 • Para karşılığında kilisede günahların affedilmek istemesi
 • İnsanlık sayesinde İncil’in milli dillere çevrilmek istenmesi ve bunun sonucunda meydana çıkan temel ilkeler ortaya konulması

Reform hareketleri sonuçları

 • Avrupa’da sağlanmak istenen mezhep birliği infilak oldu. Katolik ve Ortodoks mezheplerinin hakimiyetinin yitirmesi sonucunda yeni mezhepler ortaya çıktı ve mezhepler arasında çatışma başlandı.
 • Daha önceden Katolik kiliseye bağlı olan ülkeler, bu kiliseden ayrılarak kilisenin mallarına ve topraklarına el koydu.
 • Katolik kilisesine bağlılık sürerken, kilisede kalanların diğer mezheplerle mücadele etmiş ve günah çıkarma mahkemeleri kurmuşlardır.
 • Dine bağlı devletler kurularak, din adamlarını ve kilisenin itibarının kaybetmesine neden oldu

]]>
Öteleme Hareketi https://www.hareket.gen.tr/oteleme-hareketi.html Wed, 10 Oct 2018 09:31:32 +0000 Öteleme Hareketi; Öteleme hareket türlerinden biridir. Hareket kendi içinde dönme, titreşim ve öteleme hareketi olarak üç başlık altında incelenir. Öteleme; dağılma hareketi olarak da bilinir. Öteleme hareketi, bir şek Öteleme Hareketi; Öteleme hareket türlerinden biridir. Hareket kendi içinde dönme, titreşim ve öteleme hareketi olarak üç başlık altında incelenir. Öteleme; dağılma hareketi olarak da bilinir. Öteleme hareketi, bir şeklin doğru yada eksenler üzerinde sağ tarafa, sol tarafa, yukarı yada aşağı yöne doğru ilerlemesidir. Madde taneciklerinin bulunduğu yerden başka yere gitmesine öteleme hareketi denir. Bazı kaynaklar ise öteleme hareketini bir hareketlinin belirli bir doğrultuda yaptığı hareket olarak tanımlar. Örnek olarak bir arabanın hareketi verilebilir. Öteleme hareketi yapan cismin şekli değişmez, cisimde yada şekilde boyut değişikliği olmaz.

Öteleme Hareketi Nasıl Gerçekleşir

Öteleme hareketine en güzel örnek gazlarda parfüm ve sıvılarda yere dökülme olayıdır. Oda içerisine parfüm sıkıldığı zaman parfüm oda içine yayılır. Yere dökülen sıvı döküldüğü noktada kalmaz çevresine yayılır. Yani hem sıvıların hem de gazların atomları çevreye yayılır ve öteleme hareketi yapar. Öteleme hareketinin olabilmesinin ana nedeni atomlar arasında boşluk olmasıdır. Katıların arasında boşluk olmadığı için katı cisimler sadece titreşim hareketi yaparlar. 

Titreşim hareketi; katı, sıvı ve gaz maddelerin hepsi titreşim hareketi yapabilirler. Cismin bir denge konumuna göre periyodik olarak gitme gelme hareketi yapmasıdır. Salıncakta sallanan çocuk örnek olarak verilebilir. Titreşim hareketi gözle fark edilmeyecek kadar az bir harekettir. Sıvı maddelerin boşluğu az olduğu için öteleme hareketi daha az gerçekleşir. Gaz maddelerin arasında boşluk en fazla olduğu için öteleme hareketini en çok yapan maddelerdir.

Dönme Hareketi; hem sıvılar hem de gaz maddeler dönme hareketi de yaparlar. Dairesel yörüngede yapılan harekettir. Bisiklet tekerinin dönmesi gibi. Dönme hareketi de öteleme hareketine benzer olacak şekilde sıvı maddelerin ve gaz maddelerin yayılmasını sağlar. Katı maddeler arasında boşluk olmadığı için katı atomları dönme hareketi yapamaz. Katı maddeler yalnızca titreşim hareketi yaparken sıvı ve gaz maddeler hem titreşim hem öteleme hem de dönme hareketi yaparlar. 
]]>
Boks Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/boks-hareketleri.html Wed, 10 Oct 2018 12:36:13 +0000 Boks Hareketleri, boks kurallar çerçevesinde iki kişi ile hakem kontrolünde ve karşılıklı yumruklaşarak yapılan spordur. Ring adı verilen özel halatlarla çevrili alanda yapılır. Kendine özgü hareketleri vardır. Boks sporunda Boks Hareketleri, boks kurallar çerçevesinde iki kişi ile hakem kontrolünde ve karşılıklı yumruklaşarak yapılan spordur. Ring adı verilen özel halatlarla çevrili alanda yapılır. Kendine özgü hareketleri vardır. Boks sporunda amaç rakibi nakavt etmektir. 

Boks hareketleri nelerdir

Gard hareketi: Boksörün bilmesi gereken ilk ve en önemli hareket gardını iyi almasıdır. Savunma hareketidir. Kullandığı güçlü yumruğun geride çeneye yakın, diğer yumruk ondan 1-2 karış önde olacak şekilde yapılır. Bu harekette denge önemlidir, ayaklar dengeyi sağlamak için omuz hizasında açılması gerekir. Boksör rahat bir şekilde ayakta durmalıdır.

Kroşe: Boksta genellikle son nokta olarak bilinir. Rakibi nakavt etmek için kullanılan etkili bir tekniktir. Sağ kroşe ve sol kroşe olmak üzere iki değişik şekli vardır. Boksörler genellikle önce sol kroşelerini kullanarak, sağ kroşe için zemin hazırlarlar. Boks da etkili olduğu kadar tehlikeli bir harekettir. Rakibe iyice sokulup vurulur. 

Swing: Rakipler arasında boy farkının olduğu durumlarda, uzun boylu rakipten korunmak için kullandıkları yumruktur. Kısa boylu rakip uzun boylu rakibin kollarının uzunluğu yüzünden yanaşamadığında kullanır. 

Direkt Vuruş: Çene, karaciğer ve dalak kısmına vurulan yumruktur. Aktif kullandığı eline göre, bir yumrukla rakibe yaklaşma sağlanırken diğer yumrukla mesafe korunur. Bu harekette çene korunmalıdır.

Aparkat: Rakip boksörün çenesine, aşağıdan yukarıya vurulan yumruktur. Bir çok noktaya atılır ancak en etkili olanı çeneye atılandır. Bilek yere paralel ve hafif bükük olacak şekilde, parmaklarda vücuda dönük olmalıdır.

Fent: Bu hareketler boksta savunma için kullanılan hareketlerdir. Boksöre çabukluk ve serilik kazandırır. Hareketi yaparken ayaklar yere sağlam basmalı bel bölgesi de  esnek olması gerekir. Mücadele anında rakip boksörün tekniklerini tahmin edip, karşılık olarak kullanacağı tekniği belirleyerek yapar.

Eskiv: Rakip ile yakın dövüşlerde, rakibin yumruklarını, tersine doğru eğilerek atağı boşa çıkartmasıdır.

Rakibi boşa almak: Rakibi nakavt etmek için önemli bir başlangıçtır. Rakipten gelen yumruklardan kaçmak için ayaklarla yapılan harekettir. Hamle boşa çıktığı için rakip boksör rahatlıkla yumruklarını atabilir.

Parat: Bu tekniği kiloca ağır boy olarak daha kısa olan boksörler kullanır karşıdan gelen yumrukları ellerle veya dirseklerle etkisiz hale getirip içe girilebilir.

Ayak oyunları: Rakibin etrafında sürekli şekilde dönerek, dikkatini dağıtmasıdır. Devamlı sağa sola yapılan bu hareketlerle rakip istenilen yöne doğru çekilip boş bulunduğu anda hamle yapılır.
]]>
Hareket Bozuklukları https://www.hareket.gen.tr/hareket-bozukluklari.html Wed, 10 Oct 2018 20:33:51 +0000 Hareket Bozuklukları, Bu durum kişinin vücudunda istem dışı belirtilerle kendini göstermektedir. Vücut fonksiyonlarının normal olmasında gerçekleşen hareketlerde normal olacaktır. Vücut hareketlerinde yavaşlama, vücudun bazı Hareket Bozuklukları, Bu durum kişinin vücudunda istem dışı belirtilerle kendini göstermektedir. Vücut fonksiyonlarının normal olmasında gerçekleşen hareketlerde normal olacaktır. Vücut hareketlerinde yavaşlama, vücudun bazı organlarının (el, kol, ayak) fonksiyonlarını yerine getirememesi hareket bozuklukları olarak adlandırılır. Vücudun bütün hareket sistemini kontrol eden beyin sinir sistemi bozukluğunda yada ani olarak meydana gelen bir travmaya bağlı olarak hasar görmesiyle birlikte hareket mekanizmasında olumsuzluklar meydana getirecektir. Beyin yapısında hassas bir bölge vardır ve bu bölgenin zarar görmesi durumunda bazı beyin hastalıkları kendini gösterir. Bu hastalıklar genel olarak Wilson hastalığı, Parkinson hastalığı, Tourette hastalığı olarak bilinir. Bu hastalıklar beyinde belirdikten sonra vücut iskelet sisteminde şiddetli kasılmalar, istem dışı gerçekleşen vücut titremeleri, vücutta dengesizlik belirtileri, vücut koordinasyon bozukluğu ve daha birçok hareket bozukluları kendini gösterebilir.

Hareket Bozuklukları Nedenleri

Hareket bozuklukları genel olarak nörolojik hastalıklardan kaynaklı meydana gelir. Bunun yanı sıra metabolik vücut problemlerinin kendini göstermesi bu durumun oluşmasına neden olur. Ailesinde hareket bozukluğu olan bir kişinin kendisinde de bu problemin belirmesi normaldir. Genetik yapıya bağlı olarak ilerleme gösterebilir ve aile genlerinden diğer nesillere kadar ilerler. Bu durum kullanılan ağır antibiyotik ilaçlardan kaynaklı meydana gelebilir. Bu gibi dış etkenlerin bu belirtiye neden olması normal görülür. Genellikle kas rahatsızlığı olan kişilerin kaslar için kullandıkları ilaçlar zaman içerisinde kas yapısına bağlı olarak hareket bozuklukları oluşturabilir. 

Hareket Bozuklukları Belirtileri
 • Hareket bozuklukları belirtisi olan kişide kasların zayıflamasından dolayı aşırı hareketsizlik yada hiç hareket edememe durumu olabilir. Bu durumun meydana gelmesi kasların sertleşmesine bağlıdır. Kaş sertleşmesi bacaklarda, kollarda, vücudun herhangi bir yerinde belirtilerini gösterebilir.
 • Kaslarda ağrı oluşumu, bacaklarda bu durum meydana geliyorsa şiddetli ağrı belirtisi ve buna bağlı olarak hareket kaybı belirtiler arasında olabilir. Yürümede güçlük çekilmesi, yürürken kasılma belirtiler arasındadır.
Hareket Bozuklukları Tedavisi 

Hareket bozuklukları belirtisi olan kişilere, ilk olarak sorulması gereken bu belirtiler ne zamandan beri yaşanıyor, hareketlerinizi ne derecede etkiliyor şeklinde olmalıdır. Çünkü bu belirtilerin yaşanması ve zaman içerisine dağılımı oldukça önemlidir. Bu belirtilerin vücudun hangi bölgelerinde olduğu, kasılmalar meydana getiriyor mu, ağrı derecesi hastadan öğrenilmelidir. Bu aşamadan sonra hareket bozuklukları türüne göre tedavi uygulanır. Bu uygulama ilaç tedavisi ve cerrahi müdahale gerektirebilir. Bazı hareket bozuklukları belirtilerinin tedavisi yapılmamaktadır. Bu durum süreklilik arz eder. Yani kalıcıdır. Hareket bozukluğu yaşayan kişilerin sürekli kontrol altında olmaları gerekir. Gerekli görülürse fizik tedavi uygulanır. Bu şekilde hareket bozuklukları giderilerek hasta sağlığına kavuşur.
]]>
Bale Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/bale-hareketleri.html Wed, 10 Oct 2018 23:05:42 +0000 Bale hareketleri, oldukça zarif ve narin hareketlerdir. Genel olarak bale hareketleri 5 temel pozisyon olarak bilinmelidir. Bale hareketlerini öğrenmeye başlanıldığı ilk zamanlarda balenin ilk 5 temel pozisyonu ile tanışılır. Bale Bale hareketleri, oldukça zarif ve narin hareketlerdir. Genel olarak bale hareketleri 5 temel pozisyon olarak bilinmelidir. Bale hareketlerini öğrenmeye başlanıldığı ilk zamanlarda balenin ilk 5 temel pozisyonu ile tanışılır. Bale hareketlerinden oluşan 5 temel pozisyon bale için oldukça önemlidir. Çünkü hem balenin vermiş olduğu zariflik ve esneklik hemde balede yapılmakta olan her hareketin başında ve sonunda yapılmaktadır. Bale hareketleri, daha çok küçük yaşlarda öğrenilmesi tercih edilen bir dans türüdür. Küçük yaşlarda çocuklar hem daha esnek olduğundan hem de kemik gelişimlerini tam olarak tamamlamadan bu hareketleri kavraması gerekmektedir. Bu yazımızda bale hareketlerini sizlere ayrıntılı bir şekilde anlatacağız. 

Bale Hareketleri Nelerdir
 • Balede Birinci Hareket: Balenin birinci hareketinde ayak topukları birbirine zıt bir şekilde dönmüş olması gerekir. Yani topuklar birbirine değecek şekilde ve ayak parmakların yönü dışarıya bakacak şekilde olmalıdır. 
 • Balede İkinci Hareket: Bu harekette birinci hareketin aynısı olduğunu iddia edebiliriz. Fakat tek farkı ayak topukları birbirinden ayrı olması gerekmektedir. 
 • Balede Üçüncü Hareket: Bu pozisyonda ise ayaklardan herhangi biri diğer ayağın önünde olacak şekilde  ve önde bulunan ayağın arkadaki ayağın tam olarak orta kısmına değmesi gerekir ayak topukları yine çapraz olacak şekilde olması gerekir. 
 • Balede Dördüncü Hareket: Bu harekette balenin üçüncü hareketine benzer fakat tek bir farkı öndeki ayak arkadaki ayağa değmemelidir. 
 • Balede Beşinci Hareket: Bu pozisyonda ise her iki ayakta birbirine dokunmalıdır ve bir ayağın parmakları diğer ayağın topuklarına gelecek şekilde ters bir pozisyonda olması gerekir. 
]]>
Beden Hareketleri https://www.hareket.gen.tr/beden-hareketleri.html Thu, 11 Oct 2018 00:52:12 +0000 Beden hareketleri, Bu hareketler için farklı farklı ortamlar kullanılabilmektedir. Örneğin bir bahçe, park, ev, balkon, spor salonu ve akla gelebilecek bir çok alan oldukça uygundur. Bu ortamların temiz hava içerikli ve rahat çalı Beden hareketleri, Bu hareketler için farklı farklı ortamlar kullanılabilmektedir. Örneğin bir bahçe, park, ev, balkon, spor salonu ve akla gelebilecek bir çok alan oldukça uygundur. Bu ortamların temiz hava içerikli ve rahat çalışılabilecek kapasiteli bir alan olması kişinin daha verimli çalışmasına olanak sağlamaktadır. İnsanlar özellikle son zamanlarda hele ki günümüzde evinde spor yapmayı tercih etmektedir. Üstelik bu sayede hem rahat hem de kaliteli spor olanağı sağlanmaktadır. 

Ev ortamında yapılabilecek beden hareketleri nelerdir
 • En az otuz dakika ve tempolu yürüyüş
 • Diz destekli yukarı itme hareketi (diz üstü şınavı)
 • Mekik, fakat bilinenin aksine yarım mekik
 • Göbek yerde uzuvlar yukarıda hareketi (süpermen hareketi)
 • Yarım çömelme hareketi
 • Sırt üstü yatarak bacakları ve kalçayı kaldırma hareketi
 • Tek bacak yana çömelme hareketi
 • Diz çökerek geriye eğilme
 • Tek bacak öne çömelme hareketi
 • Şınav
 • Baş-boyun fleksiyonu
 • Ayakları açarak yanlara eğilme hareketi
 • Sırt üstü yatarak bisiklet çevirme hareketi
Beden hareketleri yapılırken kişinin dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biri yapılan hareketlerin istikrarının hep korunmasıdır. Yani kişi iki gün yapıp devamlılığı sağlamazsa yapmasının hiç bir faydası olmaz. Bu hareketler arasında bulunan tempolu yürüyüş hareketi, eğer kişi bunu yapmaya elverişliyse, bir koş bir yürü tekniği kullanılması önerilmektedir. Çünkü araştırmalara göre bu şekilde uygulanınca metabolizmanın daha çabuk hızlandığı ve hızlı kondisyon sağladığı belirtilmiştir. Bir diğer hareket olan yarım mekikte ise boyundan mutlaka destek alınmalıdır.
]]>